صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه نحوه حذف اکانت ها در شبکه های اجتماعی مختلف متفاوت است، ادامه داد: با توجه به اکانت فعال شده شبکه اجتماعی از طریق سایت همان شبکه اجتماعی این قابلیت وجود دارد که کاربران باید آن را انجام دهند.

هک کاربران در شبکه های اجتماعی پیام رسان موبایلی این روزها بخشی از پرونده های پلیس فتا را تشکیل می دهند. هکی که کاربران ادعا دارند فردی به شبکه اجتماعی آن ها دست یافته است و با اکانت فعال شده آن ها برای دوستان و آشنایانش پیام ارسال می کند و حتی باعث هتک حیثیت و جرائم دیگر شده است. اما واقعیت های این هک چیست؟ نکته اینجاست که با توجه به ارزان بودن سیم کارت های تلفن همراه و سیم کارت های هدیه ای که از سوی اپراتورها به کاربران اهدا می شود شاهد تشکیل این گونه پرونده ها در پلیس فتا هستیم.

پرونده هایی که در آن شاکی نمی داند سیم کارت خود را چه کرده و یا گوشی وی به سرقت رفته یا مفقود شده است. در این خصوص سرهنگ دوم علی نیک نفس رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتاناجا گفت: هکی در کار نیست و دسترسی به این سیم کارت در پی مفقودی یا سلب امتیاز می تواند باعث دسترسی دیگران به شبکه های اجتماعی فعال شده با شماره این سیم کارت ها باشد.


وی ادامه داد: متأسفانه با توجه به نرخ پایین سیم کارت ها شاهد هستیم برخی شهروندان به راحتی اقدام به خرید سیم کارت نموده در حالی که در نگهداری آن دقت لازم را ندارند و با گم شدن آن اقدامات لازم و قانونی برای غیرفعال کردن سیم کارت انجام نمی دهند. این عدم پیگیری کاربر برای غیرفعال کردن این مشکلات را به وجود می آورد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: به عنوان مثال فردی گوشی خود را گم می کند و یا به سرقت می رود این فرد در کنار مراحل قانونی که شکایت می کند، باید نسبت به غیرفعال کردن سیم کارت خود هم اقدام نماید و اما با پشت گوش انداختن این موضوع شاهد آن هستیم که سارق یا یابنده گوشی تلفن همراه با فعالیت در شبکه های اجتماعی نصب شده از طریق این شماره سیم کارت دردسرهایی را برای صاحب اصلی سیم کارت به وجود می آورد.

وی ادامه داد: پرونده هایی در این خصوص در پلیس فتا تشکیل شده است که در پی مفقودی سیم کارت یا گوشی، یابنده با فعالیت در شبکه های اجتماعی نصب شده از طریق این شماره برای صاحب اصلی سیم کارت دردسرهایی را درست کرده است.

سرهنگ نیک نفس یکی از دلایل این مشکل را عدم انجام مراحل امنیتی ورود به شبکه های اجتماعی دانست و گفت: تائید دومرحله ای ورود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان یک لایه ثانویه امنیتی را اضافه می کند تا کاربران مطمئن شوند هیچ فردی نمی تواند با استفاده از شماره تلفنشان به حساب کاربری آن ها دست یابد.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا افزود: در صورت فعال سازی تائید دومرحله ای، هر وقت که قصد کنید از شبکه اجتماعی و پیام رسان خود در دستگاه جدیدی استفاده کنید، باید رمز عبورتان را نیز وارد کنید.

وی ادامه داد: عدم رعایت این مورد ساده باعث شده است تا برخی افراد بتوانند به راحتی شبکه اجتماعی نصب شده دیگران را در اختیار بگیرند و این امر با هک بسیار متفاوت است. چراکه فرد با در اختیار داشتن سیم کارت و نصب مجدد شبکه اجتماعی، به راحتی پیامک فعال سازی را دریافت کرده و در شبکه اجتماعی می تواند فعالیت نماید.

سرهنگ نیک نفس با اشاره به سهل انگاری کاربران گفت: حتی کاربرانی هستند که بر روی گوشی خود هیچ گونه پسورد و رمز امنیتی نگذاشته اند و هر فردی که به گوشی آن ها دسترسی داشته باشد می تواند در شبکه اجتماعی نصب شده درگوشی همراه آن ها فعالیت نماید.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا تأکید کرد: حتماً کدهای امنیتی گوشی و پین کد سیم کارت را فعال نمایند و برای شبکه اجتماعی نصب شده درگوشی کاربران رمز عبور تعریف کنند.

سرهنگ نیک نفس در ادامه با اشاره به اینکه طبق مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات چنانچه سیم کارتی به مدت 90 روز بلااستفاده بماند، اپراتور مجاز می شود نسبت به سلب امتیاز آن اقدام کند، گفت: در صورت اجرایی شدن این طرح و واگذاری سیم کارت به دیگران شاهد افزایش این موضوع هستیم. لذا ضرورت دارد تا کاربران نسبت به تعیین تکلیف سیم کارت های بلااستفاده خود اقدام نمایند تا دچار مشکلات بعدی نگردند.

وی تأکید کرد: حتماً شهروندان قبل از واگذاری سیم کارت خود نسبت به حذف اکانت های فعال شده در شبکه های اجتماعی با آن شماره اقدام نمایند.
سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه نحوه حذف اکانت ها در شبکه های اجتماعی مختلف متفاوت است، ادامه داد: با توجه به اکانت فعال شده شبکه اجتماعی از طریق سایت همان شبکه اجتماعی این قابلیت وجود دارد که کاربران باید آن را انجام دهند.

براساس گزارش سایت پلیس، وی داد: درنهایت مراجعه به سایت تنظیم مقررات رادیویی به آدرس www.mobilecount.cra.ir یا ارسال کد ملی به شماره پیامکی 3000504901 و دریافت تعداد سیم کارت های به نام خود در اپراتورهای مختلف و مسدودسازی سیم کارت های بلااستفاده در جهت پیشگیری از جرائم سایبری و طعمه نشدن برای کلاهبردارن اقدام نمایند.

مرتبط با این خبر

  • عدالت‌گستری انقلاب با ورود جوانان انقلابی با عمل جهادی محقق می‌شود

  • اهمیت "جهان انسانی" در مهندسی معکوس فرآیند ظهور

  • بهترین هدیه تولد به امام زمان(عج) ترک گناه است

  • ژاپن همچنان از مشتریان اصلی نفت ایران است

  • سفر نخست وزیر پاکستان به ایران دارای دستاوردهای ارزشمند است

  • در فصل جابجایی مستاجران با افزایش اجاره بها مواجه خواهیم بود

  • در شب نیمه شعبان دستی به آسمان بلند نمی شود که خالی بازگردد

  • عرفان های نوظهور دین ستیز هستند

  • پیگیری قوانین از سوی نمایندگان اصل نخست اجرایی شدن آن است

  • اجرای خوب دغدغه تمامی سالن های خصوصی است