صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کارشناس مسایل بین الملل گفت: شرایط کنونی منطقه و با فشارهایی که آمریکایی ها به روسیه در مناطق مختلف اروپایی و غیر آن آوردند، به نظر می رسد بهترین موقعیت به روز کردن روابط دو کشور ایران و روسیه است.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع سفر دکتر ولایتی به روسیه و با حضور دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسایل بین الملل روانه آنتن شد.

سید رضا صدرالحسینی به اهمیت سفر دکتر ولایتی به روسیه اشاره کرد و گفت: شرایط منطقه ای و بین المللی به گونه ای است که کشورهایی که با یکدیگر ارتباطات استراتژیک و راهبردی دارند باید در شریط مختلف آن را به روز کنند. شرایط کنونی منطقه و با فشارهایی که آمریکایی ها به روسیه در مناطق مختلف اروپایی و غیر آن آوردند، به نظر می رسد بهترین موقعیت به روز کردن روابط دو کشور ایران و روسیه است.

وی تاکید کرد: همچنین با توجه به افزایش تحریم ها و خروج آمریکایی ها از توافقنامه برجام، این موضوع اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به توافق دو کشور ایران و روسیه درخصوص مبارزه با تروریسم بالاخص در سوریه، آن را از اهمیت ویژه ای برشمرد و اظهار داشت: در موقعیت کنونی پاکسازی تروریست ها در منطقه سوریه از شرایط ویژه ای برخوردار است. در طول حدود دو ماه گذشته مناطقی که قرار نبود ارتش سوریه وارد شود و در توافق های منطقه بین ترکیه و آمریکایی ها بود، با حمایت روس ها اکنون ارتش سوریه در آن مناطق حضور دارد و دارد پاکسازی را انجام می دهد و در نقاطی به مرزهای مشترک رسیده است، بنابراین در شرایطی هستیم که باید با دوستان راهبردی خودمان مسایل و موضوعات را به روز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هنوز محتوای پیام این سفر بازگشایی نشده است، تصریح کرد: همه مطالبی که در خصوص محتوای این پیام ها گفته می شود، موضوعاتی است که گمانه زنی است اما قطعا و یقینا مواضع جمهوری اسلامی در مسایل منطقه ای و بین المللی برای دوستان مشترک باید مورد واکاوی قرار بگیرد و ممکن است سوالات و ابهاماتی وجود داشته باشد که در ارتباط با این مسئله نیازمند به تضمین های دو طرفه باشد.

صدرالحسینی ادامه داد: گمانه زنی دیگر هم مسئله مواضع دوگانه و غیرقابل قبولی است که اروپایی ها در خصوص برجام دارند و قطعا این مسایل باید مورد گفتگو و اظهار نظر صورت بگیرد.

وی خاطر نشان شد: به نظر می آید در شرایط کنونی این پیام مهم است و نه فقط در اتمسفر رسانه ای جمهوری اسلامی به این سفر و پیام ها توجه خواهد شد بلکه حتما به این موضوع در محافل سیاسی منطقه و بین الملل هم توجه ویژه ای خواهد شد.

کارشناس مسایل بین الملل به سفر ولایتی به پکن بعد از روسیه و دلایل این سفر اشاره کرد و گفت: در موضوع برجام یک دوگانگی را مشاهده کردیم دو کشور صاحب وتو یعنی روسیه و چین در ارتباط با مسئله توافقنامه برجام اعلام حمایت کامل کردند، از یک طرف آمریکایی ها خارج شدند و از طرف دیگر اروپایی ها یک بازی دوگانه و با شرایطی وارد صحنه برجامی شدند و علاقه مند به حفظ برجام هستند که مواضع شان روشن نیست و احتمالا مواضع شان همسو با آمریکایی ها خواهد بود. بنابراین این طرف قضیه باید گفتگوهای خودشان را مجددا مرور کنند و مواضع خودشان را تعیین کنند.

وی افزود: به نظر می رسد در طول یک سال گذشته در ارتباط با موضوع برجام و صحبت ها و حرف و حدیث هایی که آمریکایی ها در مورد برجام زدند و در آخر هم از برجام خارج شدند، روس ها و چینی ها ی موضوع مستقلی را اتخاذ کردند و علی رغم اینکه چینی ها در ارتباط با این موضوع به طور رسمی مواضع روسیه را در مواضع رسانه ایشان اتخاد نکردند اما در عمل این اقدام صورت گرفت و به همین دلیل یک بسته مشترک جمهوری اسلامی بین این دو کشور با خودش باز کرده و در این گفتگوها برای تشریح جزئیات این بسته نماینده ویژه ای از جانب رهبر انقلاب و رئیس جمهور عازم این دو کشور است.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل و بررسی فضای استکبارستیزی در دانشگاه ها

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • برگزاری جلسات با شورای نگهبان برای تصویب طرح استانی انتخابات

  • جنگل های هیرکانی قربانی تلکابین سواری

  • اهتمام جدی سازمان محیط زیست برای اجرای معاینه فنی در کلانشهرها

  • 109تکنیک رسانه های معاند فارسی زبان

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد

  • به جای جریمه رانندگان فاقدمعاینه فنی، خودروسازان متخلف جریمه شوند