صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت با بیان اینکه تنها ده درصد از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا شده است، عنوان کرد: اساسا زیرساخت های اجرای سند تحول هنوز محیا نشده و فکر می کنم اراده ای برای اجرای سند تحول وجود ندارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع سند بنیادین آموزش و پرورش و با حضور دکتر ابوالفضل کمالی رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت روانه آنتن شد.

ابوالفضل کمالی در آغاز با بیان اینکه باید به صورت علمی فرآیند رسیدن چشم انداز تا به نتایج آن را بررسی کنیم، گفت: نخستین مرحله در این فرآیند طراحی چشم انداز 1404 بود که حدود 12 سال قبل این مهم انجام شد. دومین گام نگارش سند تحول بود که با کارشناسی های علمی نوشته و در سال 1390 ابلاغ شد.

وی با اشاره به زیرنظام های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار کرد: سند تحول بنیادین دارای شش زیر نظام است که چهار زیر نظام آن ابلاغ شده است و دو زیرنظام همچنان ابلاغ نشده است. زیر نظام ها از آن جهت داری اهمیت هستند که برنامه ها با توجه به زیرنظام ها تعریف می شوند و پس از آن برنامه های عملیاتی، ارزیابی و اصلاح صورت می گیرد.

رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت متذکر شد: هر پنج سال یک بار باید بازنگری در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش انجام شود که هنوز در مرحله زیرنظام ها هستیم و در زمینه اجرا و برنامه ریزی عملیاتی سند تحول، به جایگاه خاص و قابل قبولی نرسیدیم.

وی با بیان اینکه تنها ده درصد از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا شده است، عنوان کرد: اساسا زیرساخت های اجرای سند تحول هنوز محیا نشده و فکر می کنم اراده ای نیز برای اجرای سند تحول وجود ندارد.

کمالی افزود: در سند تحول، جایگاه معلم و معیشت او خیلی خوب دیده شده است اما وقتی بودجه امسال آموزش و پرورش تنها 40 هزار میلیارد تومان است و حدود 98 درصد از آن بودجه فقط مربوط به حقوق پرسنل است، نباید انتظار اجرایی شدن سند را داشت. همچنین سیاسی کاری هایی که در آموزش و پرورش اتفاق می افتد و عدم ثبات مدیریتی، از دلایلی است که باعث اجرایی نشدن سند تحول است.

وی هدف از سند تحول را توسعه در آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: مفهوم توسعه فراتر از پیشرفت است. توسعه به معنای پیشرفت همه جانبه و از همه ابعاد است. شاید در اجرای سند تحول برای رسیدن به توسعه مورد نظر، کارهایی صورت گرفته است اما در مجموع به دلیل سلیقه ای و جزیره ای عمل کردن، اتفاق مهم و خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل و بررسی فضای استکبارستیزی در دانشگاه ها

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • برگزاری جلسات با شورای نگهبان برای تصویب طرح استانی انتخابات

  • جنگل های هیرکانی قربانی تلکابین سواری

  • اهتمام جدی سازمان محیط زیست برای اجرای معاینه فنی در کلانشهرها

  • 109تکنیک رسانه های معاند فارسی زبان

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد

  • به جای جریمه رانندگان فاقدمعاینه فنی، خودروسازان متخلف جریمه شوند