صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دکتر هدایت صحرایی اظهار داشت: تغییر ماده مصرفی یکی از خطرناک ترین اتفاقات زندگی فرد معتاد به شمار می آید، چرا که ماده جدید وارد شده به بدن معتاد یقینا آسیب های بدتر و شدیدتری را نسبت به مواد قبل از خود دارد.

برنامه هاشور با موضوع بررسی تغییر الگوی پر خطر مصرف کنندگان موادمخدر، با حضور دکتر هدایت صحرایی (استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و متخصص نوروبیولوژی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر هدایت صحرایی با اشاره به این که مواد مخدر دارای اثرات پاتوبیولوژیک است، گفت: مغز انسان همیشه در وضعیت اغتشاش به مواد مخدر گرایش پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: فرد معتاد به دلیل درمان اغتشاشات روحی و روانی خود مواد مخدر را مصرف می کند، در حالی که مواد مخدر ذاتا اغتشاش جدیدی را وجود می آورد.

این استاد دانشگاه با بیان این که مصرف تفننی مواد مخدر ریشه در اغتشاشات مغزی افراد دارد، اظهار داشت: اکثر افراد معتاد برای دستیابی به مواد مخدر و کسب هزینه های جاری زندگی به هر کاری روی می آورند.

وی افزود: فعالیت در امور بزه و خلاف قانون یکی از آسان ترین راه هایی است که فرد معتاد را به کسب درآمد می رساند. بر همین اساس بسیاری از معتادان علاوه بر مصرف کار توزیع و فروش مواد مخدر را نیز انجام می دهند.

دکتر هدایت صحرایی با اشاره به تغییر الگو در مصرف مواد مخدر، تصریح کرد: تغییر ماده مصرفی یکی از خطرناک ترین اتفاقات زندگی یک معتاد به شمار می آید. چرا که ماده جدید وارد شده به بدن معتاد یقینا آسیب های بدتر و شدیدتری را نسبت به مواد قبل از خود دارد.

وی با اشاره به این که تغییر مواد مصرفی همیشه با تغییر رفتار معتاد همراه است، اظهار داشت: توهم ناشی از مصرف مواد مخدر صنعتی می تواند فرد معتاد را در حالتی غیر عادی به انجام کارهای بزه و غیر ارادی مجبور کند.

این متخصص نوروبیولوژی افزود: مصرف مواد مخدر صنعتی رفتارهای ضد اجتماعی متعددی را در ذهن فرد معتاد تشدید می کند.

وی با اشاره به تعریف درمان در حوزه مواد مخدر، توضیح داد: بسیاری از روش های مختلف ترک اعتیاد کارکرد درمانی ندارند، چرا که اعتیاد در مرحله سم زدایی به درمان یا تعطیلی مقطعی می رسد.

فایل صوتی برنامه هاشور از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه هر یکشنبه صبح ساعت 9:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • نگاه سیاسی به نویسندگان، از اعتماد ناشران خارجی به آنها می کاهد

  • نپیوستن به قانون کپی رایت مانع ارتباط با ناشران جهانی نیست

  • خدمات شبانه روزی سازمان حج به زائران در ستاد مکه و مدینه

  • مدل گازی کشور الگویی مناسب برای فروش نفت

  • کوچ معتادان از جنوب ‌تهران به بزرگراه‌های شمال‌ شهر

  • عوامل اطاله دادرسی

  • رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی : ارائه خدمات رایگان به معتادان

  • ارائه خدمات رایگان به معتادان

  • کوچ معتادان متجاهر از مناطق جنوبی تهران به بزرگراه‌های شمال‌شهر

  • تحلیل و بررسی برخی فیلم های آیین بودیسم