صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت:وجود تورم و هزینه های زندگی مشترک و اشتغال باعث شده تاازدواج برای جوان ها سخت بشود و در نتیجه آن جوانان در سنین بالاتر یا شرایط بهتر اقتصادی به امر ازدواج روی بیاورند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی ازدواج و جوانان و افزایش سن ازدواج و مشارکت اجتماعی، با حضور دکتر اعظم کریمی (مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان) و دکتر سمیرا خطیب زاده (مدیر فضای مجازی سازمان بسیج زنان کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر اعظم کریمی با اشاره به این که افزایش سن ازدواج امروزه به یک دغدغه مبدل شده است، گفت: در حالت کلی مباحث مربوط به افزایش سن ازدواج در کشور را می توان در بخش های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی تقسیم بندی کرد.

وی با اشاره به این که تحصیلات مولفه ای موثر در افزایش سن ازدواج است، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از جوانان علاقه به ادامه تحصیل را اولین دلیل برای عدم ازدواج مطرح می کنند.

این مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که جمعیت دختران و پسران در ایران متوازن نیست، عنوان کرد: بر اساس نظر متخصصان علوم اجتماعی عدم تناسب جمعیت دختران و پسران از اصلی ترین عوامل افزایش سن ازدواج در ایران به شمار می رود.

وی در ادامه افزود: امروزه بسیاری از جوان ها به ویژه پسران به بهانه پیدا کردن شغل از روستا به شهرها مهاجرت می کنند به همین تربیت دختران حاضر در روستا با معضل افزایش سن ازدواج درگیر می شوند.

دکتر اعظم کریمی با اشاره به وضعیت اقتصادی کنونی کشور، عنوان کرد: وجود تورم و هزینه های زندگی مشترک و اشتغال باعث شده تا ازدواج برای جوان ها سخت بشود و در نتیجه آن جوانان در سنین بالاتر یا شرایط بهتر اقتصادی به امر ازدواج روی بیاورند.

وی با بیان این که سبک زندگی جامعه جوان ایران تغییر یافته است، عنوان کرد: منسوخ شدن بسیاری از ارزش هایی که تا دهه های گذشته مورد اهمیت مردم بود دلیل بر ازدواج کمتر جوانان است، برای مثال در دهه های گذشته ازدواج برای خانواده ها و افراد امری معنوی تلقی می شد که از این طریق افراد بتوانند روش های هدفمند زندگی را پیش بگیرند.

این مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این که جوان های امروزی آرمانگراتر از نسل قبل هستند، تصریح کرد: آرمانگرایی بیش از حد جوانان امروزی باعث شده تا ازدواج در سن معقول و مطلوب شکل نگیرد.

وی با اشاره به این که ایجاد روابط خارج از چهارچوب رسمی ازدواج سبب افزایش سن ازدواج رسمی می شود، تاکید داشت: به اعتقاد بنده موضوع اشتغال جوانان در بین گزینه ها و دلایل مختلف در شرایط امروز مهم ترین دلیل افزایش سن ازدواج است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر سمیرا خطیب زاده با اشاره به این که علل بسیار متعددی در شکل گیری یا عدم شکل گیری ازدواج می توانند موثر باشند، گفت: توجه کردن به تمامی عوامل موثر در ازدوداج می تواند راهبرد و برنامه ای مطلوب را برای این پدیده ازدواج تدوین کند.

وی با اشاره به این که مشکلات اقتصادی از جمله مهم ترین دلایل افزایش سن ازدواج در ایران است، اظهار داشت: بر اساس آمار های اعلام شده از مراجع معتبر حدود 11 درصد از طلاق های واقع شده در سال 96 در یک سال اول زندگی مشترک بوده است.

مدیر فضای مجازی سازمان بسیج زنان کشور در ادامه افزود: رفع تمامی موانع اقتصادی لزوما سن ازدواج را در ایران به حالت متعادل نمی رساند. چرا که در شکل گیری پدید ازدواج موضوعات فرهنگی در بسیاری از مواقع تاثیر بسیار زیادی را دارند.

وی با اشاره به این که موضوع تشکیل خانواده برای بسیاری از جوانان امروزی ارزش زیادی ندارد، عنوان کرد: متاسفانه جوانان نسل جدید بدون توجه به تبعات ناشی از طلاق به محض برخورد با یک مشکل کوچک در زندگی مشترک تمامی بافته های خود برای ازدواج را از هم می پاشند.

دکتر سمیرا خطیب زاده با بیان این که رسانه ها و فضای مجازی در پدیده ازدواج نقش بسیار مهمی را دارند، تصریح کرد: امروزه فضای مجازی در طول زندگی روزمره یک فرد حضور بسیار فعال دارند و بر حسب این حضور سبک ها زندگی متنوعی را به مردم دیکته می کنند.

مرتبط با این خبر

  • تئاتر آنلاین جایگاه تئاتر حضوری را تصاحب نمی‌کند

  • تخصص‌گرایی در داوری اصل مهم جشنواره موسیقی جوان است

  • رزمایش همدلی مومنانه تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند

  • دروغی که «من و تو» و «بی بی سی» به مردم ایران می گویند

  • دروغی که رسانه‌های معاند به مردم ایران می گویند

  • قاعده بازی در سینمای ایران بهم خورده است

  • ایرانِ فضایی رسانه‌های جهان را متحیر کرد

  • تحریم دانشمندان هسته ای ایران را متوقف نمی کند

  • بازار فعلی خودروی محصول اقتصاد رانتی است

  • سعودی‌ها از تونل داعش وارد عراق می‌شوند