خبرگزاری خانه ملت رفع موانع اصناف، بالاترین خدمت به این بخش است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش نظارتی مجلس گفت: البته این نظارت به خوبی و مطلوبیتی که مورد انتظار است، صورت نمی گیرد. اگر در بخش اصناف بتوانیم موانع را رفع کنیم، بالاترین خدمت را به اصناف کرده ایم.

1396/05/29
|
09:30

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، برنامه "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اصناف، حلقه اتصال تولید تا بازار و با حضور ابراهیم درستی نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران، عباس وطن پرور عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و سید تقی کبیری نماینده مجلس به روی آنتن رفت.

سید تقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره در شورای اسلامی، با بیان اینکه در جامعه ایران نقش اصناف در ایجاد شغل، گردش کالا و خدمات، کنترل نقدینگی و رشد و توسعه اقتصادی مشخص شود، اظهار داشت: اگر به این واقعیت در اصناف توجه شود، انگیزه برای رفع مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، بیشتر می شود.

وی به اثرگذاری اصناف در اقتصاد اشاره کرد و گفت: بالای 45 درصد اشتغال کشور را اصناف بر عهده دارند. در تولید ناخالص ملی 20 الی 25 درصد مربوط به بخش اصناف هستند. این زنجیره ای که از تولید تا نگهداری و حمل و نقل و فرآوری و حتی عمده فروشی و خرده فروشی کالا را در بر می گیرد، مربوط به اصناف است که اگر این نقش مورد توجه قرار گیرد، اثرگذاری اصناف در بخش رشد اقتصادی کشور بیشتر خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نقش نظارتی مجلس بیان داشت: البته این نظارت به خوبی و مطلوبیتی که مورد انتظار است، صورت نمی گیرد. اگر در بخش اصناف بتوانیم موانع را رفع کنیم، بالاترین خدمت را به اصناف کرده ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اضافه کرد: بخشی از مشاغلی که در اصناف ایجاد شده اند اساسا پروانه کسب ندارند و برای این مهم مجلس در بخش نظارتی باید قوی تر از این عمل کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به قاچاق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی، کمیته تحقیق و تفحص در حوزه قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است و جلسات متعددی انجام می شود و اینگونه نیست که کار را رها کرده ایم اما باز هم تاکید می کنم که کار به صورت کامل انجام شده است.

ابراهیم درستی با اشاره به نقش اصناف در اقتصاد کشور گفت: در کشور بین دو تا سه میلیون واحد صنفی وجود دارد که تعداد کسانی که در این واحدها فعالیت می کنند به همراه خانواده، عددی حدود 25 میلیون نفر را تشکیل می دهد.

وی تاکید کرد: نقش اصناف در اقتصاد و تنظیم بازار بسیار با اهمیت است. اصناف در چند سال گذشته از طریق مرکز امور اصناف در تنظیم بازار نقش مهمی داشتند.

نایب رئیس اول اتاق اصناف با بیان اینکه سرمایه اصناف از خودش است، اظهار داشت: اصناف ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال دارد که در این زمینه بسیار موثر عمل کرده و آن را بالفعل تبدیل کرده است. اصناف در هیچ بخشی از دولت سهم ندارد و باری هم برای آن ندارد.

وی ادامه داد: اصناف تنها خواستار یک بستر برای فعالیت از سوی دولت است که اگر این بستر فراهم شود، پتانسیل خروجی اصناف خیلی بیشتر از آن است. هر شغلی که ایجاد می شود بین 20 تا 100 میلیون تومان هزینه می برد که اگر در تعداد واحدهای صنفی ضرب کنیم، متوجه نقش اصناف در گردش مالی می شویم.

درستی در عین حال تصریح داشت: با وجود کمیت زیاد، اما اصناف در اقتصاد نقش چندانی ندارد زیرا این بخش در اختیار اصناف نیست زیرا کسانی که دست فروشی می کنند و یا در شبکه های مجازی کالا توزیع می کنند به پای اصناف نوشته می شود در حالی که ارتباطی ندارد.

در ادامه عباس وطن پرور با اشاره به سخنان درستی، مطالب بیان شده را با واقعیت جامعه یکسان ندانست و گفت: ماده سه اصناف اظهار دارد که هر فردی در هر مکان ثابتی به فعالیت اقتصادی مشغول باشد و یا حتی به صورت سیار کار کند، واحد صنفی لقب می گیرد.

وی افزود: دست فروش ها و دوره گردها که همه آنها پوز هم دارند و پول شان هم در شبکه بانکی اعمال می شود، بر اساس قانون واحد صنفی هستند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اتاق ایران با بیان اینکه در کشور و در بخش اقتصاد تعارضاتی داریم، اظهار داشت: اگر بخواهم امروز یک واحد صنفی بزنیم باید همه مسیرهای قانونی که به جواز ختم می شود عبور کنیم اما طبق قوانین بین المللی که ایران نیز امضا کرده است مانند اساسنامه سازمان جهانی کار، برای ایجاد شغل و تشکل هیچ نیازی به داشتن یک ثبت رسمی نداریم. این حق هر کسی است و در قانون اساسی خودمان نیز آمده است که به هر شغلی که علاقه داشته باشیم بتوانیم وارد شویم.

به گزارش رادیو گفت و گو، وی تاکید کرد: در جهانی که بر پایه اقتصاد آزاد و بازار وجود دارد، نمی توانیم در کنار کسی که فعالیت رسمی و اثرگذار دارد، کارمام را پیش ببریم. خود اصناف نتوانستند هماهنگی که برای خودشان نیاز است را ایجاد کنند.

دسترسی سریع