خبرگزاری خانه ملت عافیت طلبی و سودجویی افراد، مانع اجرای قانون ارتقاء سلامت اداری است

نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به عدم اجرای قانون ارتقاء سلامت اداری گفت: در این قانون سیستم مکانیزه تمام دستگاه های مختلف آمده و باعث جلوگیری از فرار مالیاتی و قاچاق خواهد شد

1396/07/01
|
08:45

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا در آغاز به میزان درآمدهای دولت در بودجه 96 از طریق مالیات اشاره کرد و گفت: درآمدهای دولت از دو بخش قابل تحقق و غیر قابل تحقق تشکیل شده است که درآمدهای نفتی از بخش دوم است و بخش عمده ای از درآمدهای قابل تحقق نیز متکی به مالیات است.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت مدعی است بیش از 40 درصد مبنا را بر درآمد نفتی قرار نداده ایم یعنی 60 درصد از درآمد کشور به مالیات و حواشی آن اختصاص پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم از افزایش مالیات گفت و عنوان داشت: افزایش مالیات نباید برای مالیات دهنده ای باشد که در دسترس و شناخته شده مانند کارکنان دولت هستند. وقتی از افزایش مالیات صحبت می کنیم درباره فرارهای مالیاتی سخن می گوییم. گزارشی از سازمان مالیاتی کشور نشان می داد دومین وارد کننده خودرو در کشور هیچ سابقه ثبتی در ادارات ایران ندارد. این یعنی درآمد هنگفت مالیاتی از دست می رود.

وی به قانون ارتقاء سلامت اداری اشاره کرد و عنوان داشت: در این قانون سیستم مکانیزه تمام دستگاه های مختلف آمده است یعنی قبل از اینکه کالا وارد گمرک شود، کالا رصد می شود. این کار باعث می شود اظهار نامه های مالیاتی دروغین نوشته نشود. این سیستم به سازمان مالیاتی و سایر دستگاه ها متصل است و این باعث جلوگیری از فرار مالیاتی و قاچاق خواهد شد.

یوسفیان ملا با اشاره به عدم اجرای این قانون، تصریح کرد: مانع اجرای این سیستم عافیت طلبی و افراد سودجو هستند. متاسفانه در این کشور فساد از دو گروه می آید؛ یک گروه خودشان فاسد هستند، گروه دوم افراد متدینی هستند اما عافیت طلب هستند یعنی نمی خواهند پست و مقام شان را از دست بدهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره نظارت مجلس مطرح کرد: پیگیری مجلس، محدوده ای دارد. نخستین گام تذکر است. بعد از تذکر، سوال است که وزیر باید پاسخ دهد. بعد از سوال، تحقیق و تفحص است که هیچ وقت به نتیجه نمی رسد و در قوه قضائیه نیز نتیجه مشخصی در پی ندارد. بنابراین نظارت خاصی وجود ندارد. نظارت یعنی به موازات عملکرد دولت، مجلس نیز حرکت کند. زیرا ساز و کار نظارت وجود ندارد.

به گزارش رادیو گفت و گو؛ نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکارهای لازم برای تحقق مالیات در کشور گفت: اول ، باید موانع را در کشور برطرف کنیم، دوم ، خود قوای سه گانه پذیرا شوند، سوم ،سایه سیاست را از اینها دور کرد یعنی بدانند نظارت مجلس سیاسی نیست.

گفتنی ست که؛ برنامه "بهارستان" رادیو گفت وگو با موضوع "نگاهی به درآمدهای مالیاتی دولت و چگونگی وصول و اخذ مالیات" با حضور عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت./

دسترسی سریع