صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون سازمان خصوصی سازی گفت: لایحه ساماندهی سهام عدالت تهیه و آزاد سازی این سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله طراحی و تدوین شده که پس از کسب نظر در این باره جهت تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد.

معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی سازی در گفتگو با فارس،گفت: حدود 61 درصد از جمعیت کشور معادل 49 میلیون ایرانی مشمول دریافت سهام عدالت هستند که این موضوع حاکی از گسترش مالکیت بخش خصوصی در سطح کل اقتصاد دارد.
حسن محمدتبار افزود: طی کمتر از شش ماه گذشته بیش از 30 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در سامانه این سهام شماره شبای حساب بانکی خود را ثبت کرده‌اند.
وی درباره زمان آزاد سازی سهام عدالت گفت: این سهام متعلق به 61 شرکت بوده که تا کنون سهام 49 شرکت به سبد سهام عدالت انتقال یافته است و در هفته آینده نخستین سود نقدی دریافتی از مجامع برگزار شده برخی از این شرکت ها به حساب مشمولان واریز خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول، مجموع کل سود دریافتی از مجامع امسال شرکت‌های حاضر در سبد سرمایه‌گذاری سهام حدود 4 هزار و 150 میلیارد تومان است که حدود 350 میلیارد تومان آن تاکنون از شرکت‌ها دریافت شده است.
محمدتبار تصریح کرد: این سهام را در تاریخ 31 شهریور سال 1387، به شرکت‌های سرمایه گذار استانی اعطا کردیم، اما آن چنان مدیریت ضعیفی بر آن اعمال شد که دولت دهم در 29 اسفند 88 مصوبه دیگری تحت عنوان مدیریت مجدد این سهام توسط شرکت‌های مادر تخصصی را به هیات وزیران اعطا کرد.
معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی سازی گفت: با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی طرحی مبنی بر لایحه ساماندهی سهام عدالت تعریف و آزاد سازی این سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طراحی و تدوین شده که پس از کسب نظر رهبری در این مورد جهت تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد.
از سوی دیگر رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت گفت: اعطای سهام عدالت به مردم فقط در مرحله حرف باقی مانده و هنوز عملیاتی نشده است.وی با بیان اینکه ما هنوز مردم را به عنوان مالکان اصلی سهام عدالت نمی‌شناسیم، گفت: اعطای این سهام به مردم تنها در مرحله حرف باقی مانده و هنوز عملیاتی نشده است. داریوش پاک بین ادامه داد: در وهله نخست باید این سوال را مطرح کرد که چند هزار میلیارد از این 49 هزار میلیارد تومان به نام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است، سپس راجع به مدیریت این سهام، اقدام به بررسی و تحلیل کنیم.وی افزود: تا پایان سال 91 حدود 35 هزار میلیارد تومان از این سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی منتقل شد، اما مطابق یکی از مصوبه‌های دولت قبل، 2 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت از بین رفت.به گفته رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت با خروج سهام شرکت ملی گاز، سبد سرمایه گذاری سهام عدالت تنها صاحب 28 هزار میلیارد از49 هزار میلیارد تومان شده است و این امر سبب می شود آزادسازی این سهام با چالش های جدیدی برای دولت همراه باشد.
وی اظهار کرد: مطابق با مواد 40، 237 تا 239 قانون تجارت و قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، صاحب سهام کسی است که نامش در دفاتر سهام ثبت شده است، بنابراین 30 شرکت سرمایه گذاری استانی، مالک سهام 49 شرکت واگذار شده هستند و توزیع سود سهام عدالت به روش کنونی غیر قانونی است.پاک بین با بیان اینکه دولت قصد اعطای سود را دارد، افزود: دریافت شماره شبای حساب بانکی مشمولان جزء اقدامات مناسب دولت در این حوزه بوده، اما همین سیاست مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است.

مرتبط با این خبر

  • زندان گزینه مناسبی برای درمان و اصلاح نیست

  • جنگ و دعوای دولت و مجلس برسر حقوق ها ناتمام ماند...

  • در سیستم قضایی کشور خلا قانونی وجود ندارد

  • افزایش حقوق بر اساس ضریب، به نفع کارکنان دولت است

  • دهه اول تیرماه؛ زمان ثبت نام در کانون های فرهنگی مساجد است

  • ورود به سنین سالمندی، نیازمند فراهم کردن امکانات فرهنگی و فراغتی از طرف دولت است

  • ستاد تنظیم بازار تنظیم نیست!

  • "معافیت‌های مالیاتی" ابزار تشویقی کنترل اجاره‌بها مسکن

  • حضور دانشجویان در مزارع کشاورزی به کمک دانشگاه ها

  • همکاری تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق توفیقات خوبی درپی داشت