خبرگزاری اقتصادی ایران بازگشت 500 واحد صنعتی به چرخه تولید در نیمه نخست امسال

اقتصاد ایران: معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک گفت: در نتیجه حمایت های دولت طی نیمه نخست سال جاری 500 واحد صنعتی متوقف، فعالیت خود را از سر گرفته اند.

1396/07/15
|
09:26

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرشاد مُقیمی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در پاسخ به این پرسش که صنایع کوچک کشور تا چه حد توانمند شده اند؟اظهار داشت: 70 درصد واحدهای صنعتی از عدم تامین نقدینگی رنج می برند و بعبارت دیگر توانایی تامین سرمایه در گردش خود را ندارند و لذا روند تولید آنها مختل شده است.

وی افزود: در این راستا دولت پیش بینی هایی را برای تامین سرمایه در گردش مطرح کرد که عملا نتیجه داد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک اذعان کرد: کمترین نتیجه ی این پیش بینی ها بازگشت قریب 4 هزار واحد عملا متوقف و زمینگیر به چرخه ی تولید کشور می باشد.

مقیمی خاطر نشان کرد: همچنین در 6 ماهه ی نخست سال جاری قریب 500 واحد صنعتی متوقف،فعالیت خود را از سر گرفته اند.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه میزان تسهیلات اختصاص داده شده در راستای آغاز به کار واحدهای متوقف چقدر بوده است؟اظهار داشت: در چند سال گذشته مقدار تسهیلاتی که در قالب طرح رونق به این عملیات اختصاص داده شد حدود 17 هزار میلیارد تومان برای حدود 24 هزار واحد صنعتی بوده اما در بین این تعداد،واحد صنعتی فعال نیز وجود داشت لذا باید گفت در طرح رونق ما تنها بدنبال رسیدگی به واحدهای متوقف نبودیم بلکه عملیات افزایش ظرفیت در خیلی از واحدها را نیز دنبال کردیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی خاطر نشان کرد: در سال جاری با توجه به اقداماتی که انجام شد به نتایج دیگری(که از قبل پیش بینی کرده بودیم) از جمله بازسازی و نوسازی برخی واحدها دست یافتیم لذا به همین منظور 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات در متن برنامه ی اقتصاد مقاومتی لحاظ شده است چرا که یکی از دلایل متوقف شدن واحدهای صنعتی مسئله ی بروز نبودن ماشین آلات و تجهیزات موجود در آنهاست.

مقیمی در پایان سخنان خود به برنامه ی دیگر اقتصاد مقاومتی که مورد توجه ویژه قرار گرفته اشاره و تصریح کرد:کمک و ایجاد شرایط لازم به منظور صادرات محصولات واحدهای صنعتی کوچک تا مرز 2 میلیارد دلار از اهداف دیگر ماست و ان شاءالله امیدواریم با تلاش های ما در سال جاری مقدمات چنین صادراتی رقم بخورد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی با استناد به آمار 728 میلیون دلاری صادرات در حوزه ی صنایع کوچک ابراز امیدواری کرد در سال جاری، صادرات در این حوزه از مرز 2 میلیارد دلار خواهد گذشت.

دسترسی سریع