صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یک روانشناس معتقد است پایان دوره متوسطه به دلیل رسیدن افراد به بلوغ نسبی انعطاف پذیر، بهترین زمان برای ازدواج است.

به گزارش ایسنا، مستوره سادات مدرسی روانشناس و مشاور خانواده اظهار کرد: یکی از موانع ازدواج جوانان که بسیاری از رسانه‌ها ساده از کنار آن عبور می‌کنند امکان اقتصادی مناسب قبل از ازدواج است و نمی‌توان منکر شد که جوانان ما برای شروع یک زندگی نیازمند فراهم کردن شرایط اقتصادی مناسب هستند و جامعه نیز نتوانسته در این راستا به آنها کمک کند.

وی افزود: شروع زندگی حداقل‌هایی لازم دارد که باید با شئونات جوانان سازگار باشد و یا داشتن موقعیت شغلی مناسب که بتواند مسئولیت شخص دیگری را نیز قبول کند و شرایط زندگی در حال نسبت به گذشته تفاوت اساسی دارد.

این روانشناس با تاکید بر نگاه منطقی و عاقلانه والدین به موضوع ازدواج بیان کرد: به دلیل تغییر در شرایط زندگی، والدین نمی توانند بگویند که مگر زمانی که ما ازدواج کردیم وضعیتمان مناسب نبود و به تدریج بهتر شد؛ باید مسائل و مشکلات کنونی جوانان برای ازدواج را جدی گرفت و امروز یک جوان باید از یک امکان اقتصادی مناسب قبل از ازدواج برخوردار باشد.

مدرسی بیان کرد: برخی واقعیت‌های جامعه غیرقابل انکار است و درحالی که مسئولان دائما از قناعت و راضی شدن به حداقل ها برای شروع زندگی تاکید دارند اما عموم مردم و جامعه برای فرزندان خود چنین ملاک هایی ندارند و ملاحظات اقتصادی در صدر توجهات است؛ البته زیاده خواهی و تجمل گرایی در این خصوص می‌تواند آسیب جدی باشد.

این مشاوره خانواده با بیان اینکه باید شرایط معقول و مناسب برای زندگی فراهم باشد گفت: اینکه برخی خانواده‌ها از جوانان توقع فراهم کردن زندگی را دارند که خود پس از 30سال زندگی به آنها رسیده‌اند، توقع زیاد و نابجایی است.

مدرسی تصریح کرد: بهترین زمان برای اقدام ازدواج فرزندان پایان دوره متوسطه است چه برای دختران و چه برای پسران؛ چرا که در این سن افراد به یک بلوغ و آگاهی های نسبی اجتماعی و عمومی دست پیدا کرده‌اند که قابل انعطاف است و می‌توانند راحت فردی را به عنوان همسر در کنار خود ببینند و درک کنند.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد ادامه داد: البته این امر در این سن نیازمند آموزش یک سری نکات و توجهات است که باید والدین آن را انجام دهند و در سنین بالاتر ویژگی های شخصیتی آنقدر تثبیت شده که امکان تغییر ندارد بنابراین باید زودتر امر ازدواج صورت گیرد.

این روانشناس تاکید کرد: فرزندان برخلاف گذشته آموزش‌های لازم برای شناخت خانواده و روابط عاطفی حاکم بر آن را نمی‌آموزند و غالب رسانه‌ها و فیلم و کارتون‌هایی که می بینند مبتنی بر این اصول نیست لذا به سمت داشتن یک زندگی خنثی سوق داده می شوند و تنها بودن و فردیت در یک زندگی خنثی مقوله بدی انگاشته نمی‌شود، پس انگیزه ها برای ازدواج از این طریق نیز کاهش می یابد.

مرتبط با این خبر

  • ایران در دوران پهلوی مقر آمریکایی‌ها برای هدایت خاورمیانه شد

  • محمدرضا پهلوی می خواست "ملی شدن نفت" به نام مصدق تمام نشود!

  • اسناد تاریخی درباره نقش مصدق در کودتا چه می گویند؟!

  • امیرالمومنین(ع) شهید عدالت بود

  • "سروش ولایت" راوی ماجرای سرنوشت‌ساز "غدیر"

  • خسته شدن مردم از دولت مصدق؛عامل اصلی کودتای 28مرداد

  • دولت اجازه دهد نرخ ارز متناسب با نرخ تورم تعیین شود

  • مهمترین دستاورد بازار متشکل ارزی، کوتاه شدن دلال ها از بازار ارز است

  • اصطلاح شناسی، زبان مشترک علماست

  • چگونه نماز با کیفیت بخوانیم؟