صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بهترین زمان برای اقدام ازدواج فرزندان پایان دوره متوسطه است چه برای دختران و چه برای پسران؛ چرا که در این سن افراد به یک بلوغ و آگاهی های نسبی اجتماعی و عمومی دست پیدا کرده‌اند

شفا آنلاین>اجتماعی>یک روانشناس معتقد است پایان دوره متوسطه به دلیل رسیدن افراد به بلوغ نسبی انعطاف پذیر، بهترین زمان برای ازدواج است.

به گزارش شفا آنلاین، مستوره سادات مدرسی روانشناس(Psychologist) و مشاور خانواده اظهار کرد: یکی از موانع ازدواج جوانان که بسیاری از رسانه‌ها ساده از کنار آن عبور می‌کنند امکان اقتصادی مناسب قبل از ازدواج است و نمی‌توان منکر شد که جوانان ما برای شروع یک زندگی نیازمند فراهم کردن شرایط اقتصادی مناسب هستند و جامعه نیز نتوانسته در این راستا به آنها کمک کند.

وی افزود: شروع زندگی حداقل‌هایی لازم دارد که باید با شئونات جوانان سازگار باشد و یا داشتن موقعیت شغلی مناسب که بتواند مسئولیت شخص دیگری را نیز قبول کند و شرایط زندگی در حال نسبت به گذشته تفاوت اساسی دارد.

این روانشناس با تاکید بر نگاه منطقی و عاقلانه والدین به موضوع ازدواج(Marriage) بیان کرد: به دلیل تغییر در شرایط زندگی، والدین نمی توانند بگویند که مگر زمانی که ما ازدواج کردیم وضعیتمان مناسب نبود و به تدریج بهتر شد؛ باید مسائل و مشکلات کنونی جوانان برای ازدواج را جدی گرفت و امروز یک جوان باید از یک امکان اقتصادی مناسب قبل از ازدواج برخوردار باشد.

مدرسی بیان کرد: برخی واقعیت‌های جامعه غیرقابل انکار است و درحالی که مسئولان دائما از قناعت و راضی شدن به حداقل ها برای شروع زندگی تاکید دارند اما عموم مردم و جامعه برای فرزندان خود چنین ملاک هایی ندارند و ملاحظات اقتصادی در صدر توجهات است؛ البته زیاده خواهی و تجمل گرایی در این خصوص می‌تواند آسیب جدی باشد.

این مشاوره خانواده با بیان اینکه باید شرایط معقول و مناسب برای زندگی فراهم باشد گفت: اینکه برخی خانواده‌ها از جوانان توقع فراهم کردن زندگی را دارند که خود پس از 30سال زندگی به آنها رسیده‌اند، توقع زیاد و نابجایی است.

مدرسی تصریح کرد: بهترین زمان برای اقدام ازدواج فرزندان پایان دوره متوسطه است چه برای دختران و چه برای پسران؛ چرا که در این سن افراد به یک بلوغ(Puberty) و آگاهی های نسبی اجتماعی و عمومی دست پیدا کرده‌اند که قابل انعطاف است و می‌توانند راحت فردی را به عنوان همسر در کنار خود ببینند و درک کنند.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد ادامه داد: البته این امر در این سن نیازمند آموزش یک سری نکات و توجهات است که باید والدین آن را انجام دهند و در سنین بالاتر ویژگی های شخصیتی آنقدر تثبیت شده که امکان تغییر ندارد بنابراین باید زودتر امر ازدواج صورت گیرد.

این روانشناس تاکید کرد: فرزندان برخلاف گذشته آموزش‌های لازم برای شناخت خانواده و روابط عاطفی حاکم بر آن را نمی‌آموزند و غالب رسانه‌ها و فیلم و کارتون‌هایی که می بینند مبتنی بر این اصول نیست لذا به سمت داشتن یک زندگی خنثی سوق داده می شوند و تنها بودن و فردیت در یک زندگی خنثی مقوله بدی انگاشته نمی‌شود، پس انگیزه ها برای ازدواج از این طریق نیز کاهش می یابد.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • حجم بزرگ اقتصاد در وزات صمت نمی گنجد

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»