صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد:نیروی انتظامی به دلایل امنیتی نمی تواند اجازه دهد تمامی قسمت های شهری دایر باشد. اصناف باید درخواست بدهند و تقاضای آن ها بدون تبعیض مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ برنامه"گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع شب گردی تهرانی ها با حضور علیرضا شریفی یزدی ،جامعه شناس و ارتباط تلفنی با فاطمه ذوالقدر ،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روانه آنتن شد.
شریفی یزدی در آغاز زیست شبانه را از ویژگی های مهم کلانشهرها دانست و گفت : بیش از اینکه به دنبال پاسخ به این سوال باشیم که آیا زیست شبانه جز حقوق شهروندان هست یا نه ، باید توجه داشته باشیم که این موضوع لاجرم از ویژگی های کلان شهرهاست.

وی افزود:زیست شبانه چیزی نیست که بتوان در بلندمدت برای عدم وجود آن برنامه ریزی کرد.آنچه که مطرح است توانایی مدیریت شهری و سیاستگذاری در جهت تهیه زیرساخت های مناسب برای این موضوع است تا آن از حالت زیرپوستی خارج و در دنیای امروز به رسمیت بشناسیم و برای آن کار کنیم و برنامه داشته باشیم.

این جامعه شناس تاکید کرد:اگر حضور شبانه مردم را به نحوی که آرامش دیگر شهروندان را مختل نکنند مدیریت نکنیم ، شاهد بروز بدون برنامه و مشوش خواهیم بود که آسیب زا خواهد بود که امروز شاهد این هستیم که به دلیل عدم وجود زیرساخت مناسب و استکاف از پذیرش چنین مسئله با بهانه های مختلف ، به صورت های ناخوشایند و توام با آزار دیگران در حال رخ دادن است.

شریفی یزدی تاکید کرد:این موضوع جز حقوق شهروندی است و اگر این حق را به رسمیت نشناسیم خود به خود هر کلانشهری این پدیده را تجربه خواهد کرد و در صورت نبود برنامه نظامند،این تجربه مشوش و منجر به آسیب های اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.

وی با اشاره به جنبه گردشگری زیست شبانه ،عنوان کرد :شب گردی در دنیا یکی از روش های جذب گردشگر است؛زیرا توریست دوست دارد مقصد گردشگری خود را در زمان های مختلف شبانه روز تجربه کند.
در ادامه فاطمه ذوالقدر درگفت و گوی تلفنی با رادیو گفت و گو عنوان کرد:زیست شبانه در کشورهای خارجی در برخی از قسمت های شهر که دارای آثار تاریخی یا گردشگری و مراکز خرید است وجود دارد.
وی افزود:نیروی انتظامی به دلایل بحث امنیتی نمی توان اجازه دهد تمامی قسمت های شهری دایر باشد.اصنافی که خواهان این موضوع هستند باید درخواست بدهند و تقاضای آن ها بدون تبعیض مورد بررسی قرار بگیرد.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مجلس نظارتی بر نحوه مجوز برای شبانه روزی شدن فروشگاه ها دارد یا خیر،توضیح داد:اگر گزارشاتی ارسال شود؛مجلس به آن رسیدگی می کند و تاکنون موردی وجود نداشته است.

ذوالقدر خاطرنشان کرد:نیازی نیست تمام قسمت های شهر در شب به فعالیت بپردازند؛بلکه باید برنامه ریزی صورت بگیرد که مراکزی که دسترسی خوب از نقاط مختلف شهر دارند،دایر باشند تا شهروندان بتوانند از آن بهره ببرند./

مرتبط با این خبر

  • امنیت اسرائیل؛ خیال خام صهیونیست ها...

  • روند رشد جمعیت در ایران همچنان نزولی است

  • ارائه تخفیف 20درصدی کتاب در " طرح پاییزه "

  • مهم ترین سیاست بانک مرکزی نزدیکی نرخ نیما به ارز آزاد بود

  • دشمنان اسلام پشت درهای بسته برای شیعه و سنی نقشه می کشند

  • هشدار تامین اجتماعی در خصوص فرار بیمه ای

  • ترویج سبک زندگی غربی در بازی های رایانه ای

  • حقوق مسئولان را مشخص کنید تا آمار فرار مالیاتی روشن شود

  • میانگین اجرای درس تربیت بدنی در ایران 60 دقیقه است

  • بهترین ابزار غرب برای اسلام هراسی، رسانه است