خانه ملت کریمی قدوسی مطرح کرد: ضرورت نظارت بیشتر مجلس در حوزه اجرای قوانین

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر افرادی که سابقه اجرایی مناسب و تحصیلات آکادمیک دارند از جناح‌های سیاسی مختلف توسط مردم انتخاب شوند در تصمیم گیری‌های مجلس می‌توانند پخته عمل کنند.

1396/10/13
|
14:50

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در برنامه بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص عملکرد مجلس دهم اظهار داشت: با توجه به شرایط سیاسی امروز کشور و تحولات منطقه از بعد سیاسی عملکرد مجلس دهم مناسب بوده است.

وی افزود: برآیندها از مجلس دهم این بود که مجلسی پرتنش باشد و بعضا با مجلس ششم مقایسه می شد اما با نشست بر کرسی ها مجلس و آشنایی با روحیات نمایندگان جدید مجلس به این جمع بندی رسیدم که تهدیدهایی که در مجلس ششم بود این دوره را تهدید نمی کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مجلس دهم متفاوت از دوره ششم آن است گفت: اگرچه برخی مواضع خود را صریح بیان می‌کردند اما رفتارهای متناسبی که دو جریان حاکم در مجلس از خود نشان دادند موجب شد تا التهابی در این دوره وجود نداشته باشد.

کریمی قدوسی تصریح کرد: از بعد کارشناسی اگر بخواهیم عملکرد این مجلس را بررسی کنیم باید گفت که این مجلس ضعیف تر از دو دوره قبل آن است به این دلیل که برخی از نمایندگانی که به مجلس راه پبدا کردند ازسابقه برجسته ای در حوزه مسائل اجرایی و کارشناسی برخوردار نیستند.

وی با اشاره به بررسی طرح ها بصورت تخصصی در کمیسیون های مختلف مجلس عنوان کرد: از آنجا که مجلس محلی برای بررسی و کارشناسی مسائل گوناگون اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است لذا افرادی در آن موثرند که حداقل 20 تا 30 سال سابقه اجرایی داشته باشند.

نماینده مردم مشهد در مجلس تاکید کرد: اگر افرادی که سابقه اجرایی مناسب و تحصیلات آکادمیک دارند از جناح‌های سیاسی مختلف توسط مردم انتخاب شوند در تصمیم گیری‌های مجلس می‌توانند پخته عمل کنند البته در این مجلس تا حدودی این اتفاق افتاده و نمایندگان باتجربه کم نیستند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه عملکرد مناسبی در یک سال اخیر توسط مجلس صورت گرفته عنوان کرد: در سال اول این دوره از مجلس برنامه ششم توسعه توسط کارشناسان دولت،مرکزپژوهش ها و نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در حوزه نظارت بر اجرای قوانین که یکی از وظایف مهم مجلس به شمار می رود این دوره از مجلس بسیار ضعیف عمل کرده است و دلیلش هم کم تجربگی نمایندگان است که در تذکرات، سوالات،استیضاح ها و تحقیق و تفحصها مشخص است وحتی وقتی کمیسیون اصل 90 این دوره را با دوره های قبل مقایسه می کنیم متوجه به ضعف آنها می شویم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در برخی مواقع سوالاتی از وزرا و مسئولین می شود که سوالات به جا و درستی است اما رای لازم را نمی آورد چرا که در این خصوص سیاسی عمل می شود نمونه این امر هم سوال بنده از وزیر راه و شهرسازی در خصوص ایرباس ها بود که رای نیاورد.

کریمی قدوسی با اشاره به ارائه گزارش های نادرست به مجلس و تائید آن ازسوی نمایندگان گفت: نظارت ابزاری است که قانون اساسی در اختیار نمایندگان قرار داده تا بر حسن انجام امور دقت داشته باشند اما مجلس در این خصوص عملکرد خوبی نداشته و تحقیق و تفحص در برخی موارد به درستی انجام نمی شود./

دسترسی سریع