ایران پزشك طرح پزشک خانواده ادامه راه شبکه‌های بهداشت و درمان است

عضو هیئت علمی دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی گفت: در گزارش سال 2008 سازمان جهانی بهداشت از طرح شبکه‌های بهداشت و درمانی ایران به عنوان یک طرح برتر و الگو نام بردند.

1396/11/11
|
12:22

به گزارش ایران پزشک، وثوق مقدم در رابطه با طرح پزشک خانواده گفت: وقتی از طرح پزشک خانواده حرف می‌زنیم، باید از برنامه‌های مختلفی که حول این محور اجرا شده نیز یاد کرد. قبل از انقلاب با عنوان پزشک خانواده برنامه‌هایی را شروع کردیم که ادامه پیدا نکرد چون دلایل خاص خودش را داشت.

وی افزود: بعد از انقلاب نیز تجربیاتی تحت عنوان پزشک خانواده یا پزشکی خانواده داشتیم و در واقع مهم‌ترین کاری که در این حوزه انجام دادیم، راه اندازی شبکه‌های بهداشت و درمان بود که در روستاها خیلی موفق بودند. این شبکه بهداشت و درمان بر اساس مفاهیم پزشک خانواده طراحی شد و شاید دلایل اصلی موفقیت آن طرح نیز همین باشد.

مقدم با بیان این‌که به طور کلی طرح‌های پزشک خانواده در ایران موفق بودند، اظهار کرد: در گزارش سال 2008 سازمان جهانی بهداشت از طرح شبکه‌های بهداشت و درمانی ایران به عنوان یک طرح برتر و الگو نام بردند. چند سال پیش حتی آمریکایی‌ها نیز از این مدل الگوبرداری کردند و در قسمت‌های کمتر توسعه یافته استفاده کردند.

عضو هیئت علمی دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به این‌که شبکه بهداشت روستایی در مرور زمان خودش را به روز کرد در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: از سال 78 مدل پزشک خانواده در این شبکه راه اندازی و تست شد و به همین دلیل وقتی درباره پزشک خانواده صحبت می‌کنیم باید درباره طرح‌های آن صحبت کنیم که از کدام موفقیت‌ها و ضعف‌های خاص خودشان بود. نخستین باری که طرح پزشک خانواده در سطح گسترده اجرا شد بعد از فاجعه زلزله بم بود.

دسترسی سریع