صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نیره قوی با اشاره به اینکه زنان انقلابی به بلوغی اجتماعی و فکری رسیده اند، گفت: نقش زنان آزاده در جمهوری اسلامی بعنوان یک الگو جایگاه خود را در میان سایر ملت ها حفظ کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیره قوی با حضور در ویژه برنامه انقلابی «چشم انداز آفتاب» از شبکه رادیویی گفت وگو یادآور شد: «سال 57 در کلاس اول دبیرستان تحصیل می کردم. منزل ما در مرکز تحولات اجتماعی بود که بعدها با ورود حضرت امام-ره- به ایران بروز کرد و شاید آن دوران در زندگی بنده بی نظیر بود.»

وی با ذکر این مطلب افزود: «آن سال ها مدارس خیلی زود تعطیل شد؛ خاصه در مدرسه ای که بنده درس می خواندم و خانواده ها نیز انقلابی بودند. از صبح به جای مدرسه رفتن، در کنار دانشجویان دانشگاه تهران وارد تظاهرات می شدیم.»

قوی با اشاره به خاطرات شیرین حضور در تظاهرات قبل از انقلاب اسلامی اظهار کرد: «فضای انقلابی بوی بهار می داد و بنده هرگاه وارد بهمن ماه می شوم، یادی از آن روزها و دوستان خوبی که داشتم، می کنم. حاکمیت بسیار بر مردم فشار می آورد و از دیگر سو شور جوانی زمینه را آماده می کرد.»

ساواک چندین بار به خانه ما حمله کرد

همچنین طوبی عرب پوریان، مدیر مدرسه شهید مطهری ضمن گرامیداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی اظهار کرد: «همسرم از نیروهای حزب الهی و از دانشجویان خط امام-ره- در دوران انقلاب بودند. در دانشگاه دانشجویان مومن را مراقبت می کردند و ساواک شدیدا آن ها را تحت نظر داشت.»

وی افزود: «از ساواک فقط یک اسم شنیده بودیم اما درباره حد و مرز اقدامات این گروه کمتر آگاهی داشتیم. بعد از ازدواج با همسرم، ساواک چندین بار به خانه ما یورش برد تا اینکه بعدها فهمیدم باید خودم را آماده ی بسیاری مسائل کنم که تا کنون حتی فکرش را هم نکرده بودم.»

این عضو بسیج زنان اضافه کرد: «قبل از انقلاب تبلیغات شروع شده بود و حضرت امام-ره- پیام های خود را به ایران می فرستادند. دانشجویان خط امام و متعهد نیز اعلامیه ها را آماده و پخش می کردند. اولین فرزندم را در چنین شرایطی به دنیا آوردم و در آن شرایط اعلامیه ها را جا به جا می کردم.»

در همسایگی یک کمونیست زندگی می کردیم

در ادامه نجمه امامی، مدرس دانشگاه علوم و تحقیقات با اشاره به خاطرات شخصی اش در دوران پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «در اوایل انقلاب به تازگی ازدواج کرده بودم. در همسایگی ما خاله ی آقای هویدا و در منزل رو به روی ما فراماسون ها زندگی می کردند.»

وی افزود: «از طرف دیگر منزل ما بود که پدری کاملا مذهبی داشتم و سال ها را در زندان طاغوت می گذراندند. در سویی دیگر از همسایگی ما فردی کمونیست زندگی می کرد و افراد امریکایی نیز در این کوچه زندگی می کردند.»

امامی در بخشی دیگر از خاطرات خود گفت: «در دوران انقلاب اسلامی همزمان با تاریک شدن هوا، همه دوستان در منزل ما جمع می شدند و آن خانه به پایگاهی تبدیل شده بود که مملو از صحبت های انقلابی بود و بعد از مدتی همسایه های ما فرار کردند و از ایران خارج شدند.»

اولین راهپیمایی انقلابی ارومیه را به راه انداختیم

فرحناز قندفروش، پژوهشگر مسائل زنان در بخشی دیگر از میزگرد «چشم انداز آفتاب» با بیان اینکه پیام امام(ره) قبل از انقلاب جهت گیری جوانان را تعیین می کرد، گفت: «آن روزها 16 سال داشتم و با پیام امام-ره- جهت زندگی خود را بدرستی پیدا کردم و با این انتخاب به یک فرد متدین تبدیل شدم.»

این کارشناس حوزه اجتماعی اضافه کرد: «پدرم یک فرد مذهبی و مشوق من بودند. در دبیرستان جریان های انقلاب را میان سایر دانش آموزان هدایت می کردم و ما بیست خانم اولین راهپیمایی را در شهر ارومیه به راه انداختیم که این واقعه در تاریخ نیز ثبت شده است.»

قندفروش خاطرنشان ساخت: «روزهای انقلاب بسیار پرشور و پر نشاط بود. ما افرادی بسیار قوی و محکم بودیم و شاید این روحیه ایده ای به برنامه سازان رسانه ای می دهد تا رویکرد خود را در حوزه ساخت برنامه های دهه فجر بیشتر به سمت مردم ببرند.»

مرتبط با این خبر

  • فرهنگ ساخته نمی شود/ مدیران نگاهی بازاری به فرهنگ دارند

  • حذف ناگهانی ارز 4200 تومانی باعث تنش در بازار می شود

  • انصاراله هشدار داد/ نقشه عربستان و آمریکا برای تجزیه یمن!

  • دستگاه های اجرایی برای تحقق رونق تولید به اتاق های فکر مهجز شوند!

  • پهپادهای انصاراله نشان داد، یمن قابل تصرف نیست

  • برخی رسانه‌های داخلی مرعوب فضای رسانه‌ای غرب هستند

  • بررسی لزوم تشکیل آنسامبل

  • برندسازی موجب خوشبختی رسانه ها می شود

  • بر اساس فقه، معادن جز انفال و متعلق به همه مردم است

  • تحلیل پروسه جهانی شدن و تضعیف آمریکا