صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:درحال حاضر که به دنبال معیشت مردم هستیم، آزادسازی قیمت ها به صلاح کشور نیست و دولت باید با نظارت این موضوع را مدیریت کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ،سید محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو درخصوص آزادسازی قیمت ها،فرصت ها و تهدیدها اظهارکرد:در دنیا در یک اقتصاد سالم و آزاد که بخش خصوصی و تعاونی سهم بالایی در آن دارد؛قیمت براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

وی افزود:در اقتصاد ما حوزه دولتی سایه سنگینی برکل اقتصاد گسترده است و بعد از اجری سیاست های کلی اصل 44 بر آن بودیم به سمت خصوصی و آزادسازی اقتصاد برویم که امروز شاهد آن هستیم در این حوزه موفقیت چندانی کسب نکرده ایم.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد:به جای اینکه اقتصاد را از مسیردولتی به سمت خصوصی پیش ببریم،تنها با واگذاری های سهم به طورسالانه برای دولت درآمد کسب کرده و بدهی ها را از طریق رد دیون و واگذاری به شبه دولتی ها تسویه کرده ایم.

حسینی ادامه داد:با توجه به شرایطی که امروز داریم،آزادسازی قیمت ها حتی برای محصولات ثانویه در بازار که مورد استفاده مردم قرار می گیرد به صلاح نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به ایجاد تعرفه ها و مدیریت واردات،هنوز مبحث کالای قاچاق بازارتولید داخلی ما را دچار مشکل کرده است و در حال حاضر قیمت تمام شده بسیاری از محصولات ما به دلیل برخی سیاست ها بالاست و قادر به رقابت در بازار نیستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: فاصله قیمت تولید تا عرضه کالا به مصرف کننده نهایی بسیار زیاد و بالغ بر 30 تا 40 درصد قیمت تمام شده است و به دلیل اینکه نتوانسته ایم در عرضه کالا از تولید به مصرف موفق عمل کنیم لذا دست دلالان و سودجویان در این خصوص باز است.

حسینی اظهار کرد: در حال حاضر که ما به دنبال معیشت مردم هستیم این آزادسازی قیمت ها به صلاح کشور نیست و دولت باید با نظارت این موضوع را مدیریت کند و برخی از کالاهای انحصاری از انحصار دولت خارج شود تا بخش خصوصی و حوزه تولید بتواند حرکت رو به جلویی داشته باشد.

وی در خصوص اشکال سیاست کنترل قیمت ها گفت: متاسفانه در حوزه نظارت دولتی و پارلمانی ضعیف عمل می کنیم و به جای اینکه از طریق سیستماتیک در حوزه های مختلف عمل کنیم با نیروی انسانی کارها را پیش می بریم که این موضوع نیز محل اشکال و ایراد است./

مرتبط با این خبر

  • امنیت اسرائیل؛ خیال خام صهیونیست ها...

  • روند رشد جمعیت در ایران همچنان نزولی است

  • ارائه تخفیف 20درصدی کتاب در " طرح پاییزه "

  • مهم ترین سیاست بانک مرکزی نزدیکی نرخ نیما به ارز آزاد بود

  • دشمنان اسلام پشت درهای بسته برای شیعه و سنی نقشه می کشند

  • هشدار تامین اجتماعی در خصوص فرار بیمه ای

  • ترویج سبک زندگی غربی در بازی های رایانه ای

  • حقوق مسئولان را مشخص کنید تا آمار فرار مالیاتی روشن شود

  • میانگین اجرای درس تربیت بدنی در ایران 60 دقیقه است

  • بهترین ابزار غرب برای اسلام هراسی، رسانه است