صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حمایت چین و روسیه از برجام را بدلیل تعارض این دو با امریکا تفسیر کرد و افزود: اگر رقابت با امریکا بود، چین و روسیه علاقه ای به نتیجه بخش بودن برجام نداشتند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نوذر شفیعی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت وگو معیار موضع گیری اروپا، روسیه و چین در قبال برجام را متفاوت دانست.

وی افزود: اروپایی ها قاعدتا امریکا را انتخاب می کنند،اما کشورها همواره درپی منفعت مادی نیستند؛بعنوان مثال اتحادیه اروپا درپی کسب اعتبار در عرصه بین المللی نیز هست.

شفیعی اعتبار اروپا را منوط به برجام دانست و افزود: اروپا معتقد است این توافقنامه به صلح کمک می کند و لذا تمایل به مذاکره و صلح دارند و در نهایت بدلیل حفظ اعتبار و پرستیژ خود از برجام دفاع می کنند.

وی ادامه داد: چین و روسیه شاید کمتر درپی اعتبار بین المللی باشند و از منظر مادی به برجام می نگرند و در رقابتی تنگاتنگ با امریکا در حوزه سیاسی امنیتی و بدلیل جایگاه ایران در سیاست خارجی شان، از برجام دفاع می کنند.

شفیعی گفت:اگر رقابت با امریکا نبود، چین و روسیه چندان علاقمند به نتیجه ی برجام نبودند؛ چراکه برجام ممکن است انحصار بازار را از دست این دو کشور خارج کند اما بدلیل تعارض با امریکا از برجام حمایت می کنند.

این استاد دانشگاه افزود: تاثیر اروپا بر کنگره و بدنه اجرایی امریکا بالا ولی بر شخص ترامپ کم است و تصمیم روز جمعه ی امریکا محصول لابی اروپا با کنگره بوده است که توانستند ترامپ را تحت فشا قرار دهند.

شفیعی با بیان اینکه اروپا با پیش قراولی فرانسه با امریکایی ها همراهی خواهد کرد، ادامه داد: «یکی از دلایلی که سفر مکرون به تهران به تعویق افتاده بدلیل اینست که می خواهد بحث موشکی را در دستور کار قرار دهند.»

وی با اشاره به ضمایم مورد نظر امریکا برای آینده برجام اظهار کرد: این ها در دستور کار مشترک اروپا و امریکاست و ترامپ در نهایت تلاش دارد برجام را تمدید کند؛چراکه به سود امریکا و اسرائیل است.

شفیعی گفت:آن ها تصور می کنند از طریق برجام روزنه هسته ای ایران را بسته اند و می خواهند سراغ روزنه های دیگر بروند و ترامپ نیز می داند برجام دستاوردهای مهمی برای امریکا و اسرائیل داشته است./

مرتبط با این خبر

  • در حال حاضر موضوع فلسطین، مسئله اول جهان اسلام نیست

  • نظارت دقیق بر اجرای قوانین از راه های مبارزه با فساد است

  • پذیرش« FATF» از سوی ایران بهترین راه برای تامین منافع آمریکا است

  • داروخانه ها مقصر کمبود مواد بهداشتی و ماسک نیستند

  • تفاوت آمار در آسیبهای شغلی ناشی از تفاوت تعاریف از این موضوع است

  • ریل گذاری های علمی در کشور بر اساس اسناد بالادستی صورت نمی‌گیرد

  • فقدان مراکز آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برای نابینایان

  • سهمیه بنزین عید 60 لیتر شد

  • گام دوم؛زمان مجازات مسئولانی است که به قاچاق دامن زدند

  • چگونه حقیقت لیله الرغائب را درک کنیم؟