صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حمایت چین و روسیه از برجام را بدلیل تعارض این دو با امریکا تفسیر کرد و افزود: اگر رقابت با امریکا بود، چین و روسیه علاقه ای به نتیجه بخش بودن برجام نداشتند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نوذر شفیعی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت وگو معیار موضع گیری اروپا، روسیه و چین در قبال برجام را متفاوت دانست.

وی افزود: اروپایی ها قاعدتا امریکا را انتخاب می کنند،اما کشورها همواره درپی منفعت مادی نیستند؛بعنوان مثال اتحادیه اروپا درپی کسب اعتبار در عرصه بین المللی نیز هست.

شفیعی اعتبار اروپا را منوط به برجام دانست و افزود: اروپا معتقد است این توافقنامه به صلح کمک می کند و لذا تمایل به مذاکره و صلح دارند و در نهایت بدلیل حفظ اعتبار و پرستیژ خود از برجام دفاع می کنند.

وی ادامه داد: چین و روسیه شاید کمتر درپی اعتبار بین المللی باشند و از منظر مادی به برجام می نگرند و در رقابتی تنگاتنگ با امریکا در حوزه سیاسی امنیتی و بدلیل جایگاه ایران در سیاست خارجی شان، از برجام دفاع می کنند.

شفیعی گفت:اگر رقابت با امریکا نبود، چین و روسیه چندان علاقمند به نتیجه ی برجام نبودند؛ چراکه برجام ممکن است انحصار بازار را از دست این دو کشور خارج کند اما بدلیل تعارض با امریکا از برجام حمایت می کنند.

این استاد دانشگاه افزود: تاثیر اروپا بر کنگره و بدنه اجرایی امریکا بالا ولی بر شخص ترامپ کم است و تصمیم روز جمعه ی امریکا محصول لابی اروپا با کنگره بوده است که توانستند ترامپ را تحت فشا قرار دهند.

شفیعی با بیان اینکه اروپا با پیش قراولی فرانسه با امریکایی ها همراهی خواهد کرد، ادامه داد: «یکی از دلایلی که سفر مکرون به تهران به تعویق افتاده بدلیل اینست که می خواهد بحث موشکی را در دستور کار قرار دهند.»

وی با اشاره به ضمایم مورد نظر امریکا برای آینده برجام اظهار کرد: این ها در دستور کار مشترک اروپا و امریکاست و ترامپ در نهایت تلاش دارد برجام را تمدید کند؛چراکه به سود امریکا و اسرائیل است.

شفیعی گفت:آن ها تصور می کنند از طریق برجام روزنه هسته ای ایران را بسته اند و می خواهند سراغ روزنه های دیگر بروند و ترامپ نیز می داند برجام دستاوردهای مهمی برای امریکا و اسرائیل داشته است./

مرتبط با این خبر

  • بولتون پلیس بد دولت ترامپ است

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت

  • شوراهای حل اختلاف باید نقش ریش سفید را در اختلافات زوجین ایفا کنند

  • قطعات پهپاد متجاوز، گواهی بر پذیرش شکایت حقوقی ایران علیه امریکاست

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • حمایت از مالکیت معنوی رونق اقتصادی را افزایش می دهد

  • افزایش قیمت لبنیات غیر قانونی است

  • موفقیت پنجره ثبت شرکتها در کلیه شاخص های کسب و کار

  • قانون و مقررات نفس کسبه را گرفته است

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟