خبرگزاری خانه ملت اسامی مدیران دوتابعیتی روی میز کمیسیون امنیت ملی مجلس

عضوکمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص در ارتباط با مدیران دوتابعیتی تصریح کرد:گزارش این کمیته از مدیران دو تابعیتی ارائه و اسامی صد نفر در این گزارش آمده است.

1396/12/15
|
14:30به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد جمالی نوبندگانی، درمصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، در مورد پیگیری‌های قوه مقننه در مورد وضعیت مدیران دوتابعیتی اظهار کرد:متاسفانه با یک سری از مسئولانی مواجه بوده‌ایم که دارای تابعیت مضاعف هستند و خود به این موضوع اظهار نکرده‌اند، این در حالی است که در برخی از مناصب مهم حتی منصب های امنیتی مشغول به فعالیت بوده‌اند.

وی با بیان اینکه بحث مدیران دوتابعیتی یکی از موضوعاتی است که کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس نسبت به آن حساسیت دارد و تاکنون جلسات متعددی را در این زمینه با حضور وزیر اصلاعات و دیگر دستگاه‌های مسئول برگزار کرده است، تاکید کرد: ما باید برای آینده طراحی‌های لازم را داشته باشیم و با همکاری‌ دستگاه‌های مختلف به سمتی برویم که افراد دو تابعیتی در سمت مدیریتی قرار نگیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه متاسفانه تاکنون در این زمینه قصوراتی داشته‌ایم، ادامه داد: سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه عموما تلاش می‌کنند روی این افراد و خانواده‌های آن‌ها نفوذ کنند و آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه در برخی از موارد از ضعف‌های قانونی موجود در کشور استفاده شده است،گفت : مثلا در کشور داشتن گرین‌کارت معادل داشتن تابعیت مضاعف نیست.از دیگر سو ما افراد مسئولی در کشور داریم که خانواده‌های آن‌ها در خارج زندگی می‌کنند.
جمالی افزود:وقتی به آمار نگاه می‌کنیم،مشاهده می‌کنیم کسانی که در مظان اتهام امنیتی و جاسوسی قرار گرفته‌اند، بیشتر از افرادی بوده‌اند که تابعیت مضاعف داشته‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه با توجه به حساسیت موجود چندی پیش کمیته تحقیق و تفحصی در این ارتباط در کمیسیون امنیت ملی تشکیل شد،خاطرنشان کرد:این کمیته، حدود دو هفته پیش گزارش خود را ارائه داد و در این گزارش اسامی صد نفر که در مظان دو تابعیتی بوده اند ، ذکر شده است.

جمالی با بیان اینکه همانطور که اشاره شد در مورد برخی دیگر از این افراد ظن و گمان‌های قوی وجود دارد که دو تابعیتی هستند، ادامه داد:شاید یکی از دلایلی که تاکنون این گزارش منتشر نشده است، این است که در مورد برخی از افراد هنوز اطمینان صد در صدی حاصل نشده که دارای تابعیت مضاعف هستند.

وی افزود: این تحقیق و تفحص فقط مربوط به مسئولان است و شامل افراد علمی و دانشمندان کشور نیست که بعضا دارای تابعیت مضاعف هستند./

دسترسی سریع