صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صالحی با اشاره به جایگاه صنایع فرهنگی در کشور گفت: مقام معظم رهبری به تهاجم فرهنگی اشارات فراوانی می کنند و این نشان می دهد ما در عرصه جنگ فرهنگی هستیم. لذا نوع سیاست گذاری باید دفاعی باشد.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از رادیو گفت و گو، برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سیاست گذاری توسعه صنایع فرهنگی در کشور و چالش های آن و با حضور حجت الاسلام امید صالحی پژوهشگر حوزه فرهنگی و هنری روانه آنتن شد.

حجت الاسلام صالحی در آغاز مطلب اظهار داشت: صنایع فرهنگی مسئله ای است که بعد از جنگ جهانی دوم توسط مکتب فرانکفورت به صنعت سینما وارد شد.

وی افزود: این مکتب صنایع فرهنگی را صرفاً تولید برای سرگرمی و تجارت می دانست اما به تدریج و به ویژه اخیراً این واژه مفهوم خود را از دست داد و امروزه کشورهای توسعه یافته برای صنایع فرهنگی قابلیت رشد اقتصادی قائل هستند و نگاه درآمدزایی به این موضوع دارند.

این پژوهشگر حوزه فرهنگی و هنری خاطرنشان کرد: صنایع فرهنگی موارد بسیار زیادی را اعم از صنعت عتیقه، پیشینه های تاریخی، انواع رسانه ها، نرم افزارهای اجتماعی، طراحی خانه ها، پوستر و انواع هنر ظریف در بر می گیرد.

حجت الاسلام صالحی بیان داشت: در اسناد بالادستی قرار بر این است که کلیه کارهای فرهنگی به خود مردم واگذار شود اما متاسفانه در عمل دولت حاکمیت دارد و همه امور را به دست خود گرفته است.

وی با اشاره به مفاهیم کلی اقتصاد مقاومتی گفت: محور اصلی اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است و این قابلیت تماماً در فرهنگ و صنایع فرهنگی وجود دارد.

این پژوهشگر حوزه فرهنگی و هنری تصریح کرد: در عصر ارتباطات جامعه می تواند ابزار صنایع فرهنگی را تولید کند. در حال حاضر دستگاه های متعددی مانند شورای عالی سیاست گذاری فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و غیره متولی فرهنگ هستند و همین تعدد این مراکز باعث شده تصمیم واحدی برای صنایع فرهنگی اتخاذ نشود.

حجت الاسلام صالحی ابراز داشت: بنابراین باید نهاد مستقلی وجود داشته باشد. ثمره این بلاتکلیفی افزایش واردات به کشورمان است.

وی با اشاره به جایگاه صنایع فرهنگی در کشور مطرح کرد: دو دهه است که مقام معظم رهبری به شبیخون فرهنگی اشاره می کنند و این نشان می دهد که ما در عرصه جنگ فرهنگی قرار گرفته ایم. لذا نوع سیاست گذاری باید دفاعی باشد و متاسفانه اینگونه نیست.

این پژوهشگر فرهنگی و هنری ابراز داشت: هنوز این باور وجود ندارد که ما در عرصه جنگ فرهنگی قرار گرفته ایم و لذا تولید هم به سمت دفاع نمی رود.

حجت الاسلام صالحی اظهار کرد: اهمیت دادن به توان بخش خصوصی حلقه مفقوده در این حوزه است. دولت و سیاست گذاران باید به این سمت و سو بروند که کارگاه های کوچک و صنایع بزرگ توسعه پیدا کنند و فعالیت کنند.

مرتبط با این خبر

  • تولیدکنندگان آمار هم درستی آن را انکار می کنند

  • یک مقام مسئول در وزارت صمت وجود شبکه قاچاق را تایید کرد

  • ارزش آفرینی تولیدات لوازم خانگی کاهش یافته است

  • قراردادهای پژوهشی دانشگاه ها در ایران بسیار اندک است

  • چرا معادن ایران امن نیستند؟ / معدن، سرمایه‌ای خفته تنها روی کاغذ

  • اتاق اصناف برای نظارت بر همه اصناف با کمبود بازرس رو به رو است

  • گذر از برخی تابوها، کتاب‌های ترجمه را برای کودکان جذاب کرده است

  • دولت نمی تواند در آمار دست ببرد!

  • ایران رتبه نخست برند حلال در میان کشورهای اسلامی می شود

  • دولت کمتر از منابع بانک مرکزی استفاده کند