صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

حسینی‌پور با اشاره به اولویت پژوهشگاه فرهنگ هنر و اندیشه اسلامی برای تعیین معیار‌های سرانه مطالعه تاکید کرد که اگر فقط در بررسی تعریف مطالعه به روش‌های سنتی کتابخوانی توجه کنیم دچار مشکل خواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در برنامه «الف، ب، بسم‌الله» رادیو گفت‌وگو که در نمایشگاه کتاب تهران مستقر است، درباره وضعیت کتابخوانی در کشور گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خوشبختانه به یک باشگاه بزرگ فرهنگی تبدیل شده است.

حضور نسل جوان در محیط فرهنگی نمایشگاه فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران است تا بتوانیم الگوسازی کنیم. فعالیت‌های فرهنگی متنوعی همزمان با برگزاری نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی درباره شمارگان کتاب و سرانه مطالعه گفت: یکی از مشکلات نشر کشور نبود اطلاعات دقیق درباره حلقه‌های مختلف نشر است؛ به‌عنوان مثال درحالی‌که تعداد ناشران فعال کشور فرانسه معدود است اما کتابفروشی‌های این کشور اروپایی به 27هزار می‌رسد. کتابفروشی‌های این کشور عضو اتحادیه اروپا به شکل‌های مختلف ازجمله دکه‌های روزنامه‌فروشی و کتابفروشی‌های زنجیره‌ای است. اما این وضعیت در ایران برعکس است به‌طوری‌که تعداد ناشران بسیار زیاد و کتابفروشی‌های ما کمتر از هزارو500 باب است.

حسینی‌پور با اشاره به صدور مجوز برای 14هزار علاقه‌مند به فعالیت نشر تاکید کرد که باید بین آمار صاحبان مجوز نشر و فعالان این حوزه تفکیک قائل شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره وضعیت مطالعه در کشور ادامه داد: درباره شاخص‌های تعیین سرانه مطالعه در کشور اختلاف‌نظرهایی وجود دارد مبنی بر اینکه معیار مطالعه چیست؟ برخی کارشناسان معتقدند که باید خواندن ادعیه را نیز جزو سرانه مطالعه محاسبه کرد. علاوه بر این عده‌ای دیگر تاکید دارند که مطالعه کتاب‌های غیردرسی را باید در ردیف مطالعه به حساب آورد.

حسینی‌پور با اعلام خبر بررسی معیارهای تعیین سرانه مطالعه از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و اندیشه اسلامی افزود: تدوین طرح شناسایی و بررسی معیارهای مطالعه موجب می‌شود تا یک‌بار برای همیشه تعریف مطالعه مشخص شود. تدوین این طرح جزو اولویت‌های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و اندیشه اسلامی است که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم به سرانجام برسد.

این فعال فرهنگی درباره اصالت آمارهای منتشرشده درباره میزان مطالعه مردم ایران گفت: وقتی می‌توانیم درباره یک مطالعه واقعی صحبت کنیم که کتابخوانی خارج از جریان فعالیت‌های روزانه انجام شود. اگر دانش‌آموز به سمت مطالعه کتاب‌های غیردرسی حرکت کرد این فعالیت را باید جزو شاخص‌های مطالعه قرار داد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب ادامه داد:‌ به نظر می‌رسد که 3 دقیقه مطالعه در روز آمار واقعی مطالعه ایرانی‌ها نیست. پیش از این 17 دقیقه مطالعه در روز اعلام شده و به نظر می‌رسد که این میزان به واقعیت نزدیک‌تر است. ایران جامعه کتابخوانی است.

به گفته این مقام مسئول باید در دهه 90 به فکر ایجاد سیر مطالعاتی برای مردم باشیم. تولید کتاب بسیار زیاد است، بنابراین با تدوین سیر مطالعاتی مخاطبان برای شناسایی کتاب‌ها دچار مشکل نمی‌شوند. مسئولان و نخبگان فرهنگی باید سیر مطالعاتی برای مردم تعریف کنند.

حسینی‌پور درباره تعریف مطالعه گفت: با توجه به سرعت قابل‌توجه پیشرفت تکنولوژی باید مسئولان خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. روش‌های مطالعه متحول شده است. یکی از روش‌های جدید مطالعه کتاب‌های صوتی و الکترونیکی است بی‌تردید برای تعریف مطالعه باید همه قالب‌های جدید مطالعه دیده شود. اگر فقط در بررسی تعریف مطالعه به روش‌های سنتی کتابخوانی توجه کنیم دچار مشکل خواهیم شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با اشاره به تمایل ایرانی‌ها به دریافت اطلاعات براساس شنیده‌ها بر ضعف فرهنگ مکتوب مردم تاکید کرد.

وی با تاکید بر لزوم تعریف مطالعه براساس معیارهای استاندارد افزود:‌ ابتدا باید تعریف مطالعه را مشخص و بعد به سراغ ارائه آمار مطالعه برویم. سازمان آمار به دنبال تعریف استاندارد در حوزه فرهنگ است که بخشی از آن به فرهنگ مطالعه مربوط می‌شود.

مرتبط با این خبر

  • تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 75 میلیون ایرانی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • معافیت‌های مالیاتی؛ ابزار تشویقی وزارت راه

  • استخدام شرخر برای وصول مطالبات!

  • واکاوی پیوست فرهنگی در رسانه و فناوری های نوین اطلاعاتی

  • فرهنگ، هادی جریانات اقتصادی و اجتماعی است

  • دعوت از کودکان و نوجوانان برای فرهنگسازی و پیشگیری از اعتیاد

  • استفاده از لنزهای رنگی و دائم ممنوع!