صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کارشناس بین الملل گفت: ذات مذاکرات هسته ای قابل پیش‌بینی بود و کارشناسان فرجامی برای این برجام نمی‌دیدند و اساسا مسیری بود که ما را به این شرایط می‌رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل ظهره‌وند تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفتگو با رادیو اظهار داشت: متن برجام اساسا یک متن مغلقی است و فضا برای تفسیر موسع در این متن زیاد است، متنی که 130 صفحه است که همه آن ناظر بر این است که شما از یک بند شاید بتوانید استنباطی بکنید اما بند دیگری دارد که فضا را برای مانور باز می‌گذارد. ضمن اینکه آمریکائی‌ها در متن برجام هیچ کجا از لغو صحبتی نکردند. گاهی سخن از تخفیف است یا اینکه بخش‌هایی که مربوط به فرمان رئیس‌جمهور است، به صورت تعلیق درمی‌آورند. آن هم مربوط به بخش تحریم‌های هسته‌ای است.

ظهره‌وند گفت: در بخش دیگری از متن برجام آمده که ما ایالت‌ها را تشویق خواهیم کرد که دستشان باز است و می‌توانند اقداماتی بکنند و رئیس‌جمهور (اوباما) گفته در این رابطه نمی‌توانم فرمانی صادر کنم بلکه می‌توانم بروم این ایالت‌ها را تشویق کنم. بنابراین فضای برجام یک چنین فضایی است.

وی افزود: در حال حاضر آنقدر آمریکایی‌ها غیرمتعهد و غیرقابل اعتماد هستند که آشکارا موارد نقض را می‌توان در آن پیدا کرد. مثلا در بند 26 تصریح دارد که آمریکا از اینکه بخواهد شرایطی را به وجود بیاورد که آنچه در برجام لغو شده در تضاد قرار دهد منع می‌شود در حالی که این کار را نکرده است. از طرفی در بند 25 برجام اشاره دارد به اینکه ایالات متحده در مسیر تعامل جمهوری اسلامی ایران در استفاده از فضای پسابرجام کارشکنی نکند. فراموش نکنیم در واقع آنچه ما را دچار فشار کرده بود و برخی این استنباط را داشتند و می‌خواستند که لغو شود باز به خود تحریم‌های اولیه و ثانویه ایالات متحده برمی‌گشت.

ظهره‌وند در پایان خاطرنشان کرد: در واقع بخشی که به تحریم‌های هسته‌ای برمی‌گردد همان بخش تحریم‌های ثانویه است. مثلا در پیوست دو متن برجام مواد1، 2 و 4 آن تصریح می‌کند که تحریم‌های نفتی آمریکا هم با برجام متوقف می‌شود. در واقع از توقف بحث می‌کند و نه لغو. از این مسائل که بگذریم واقعیت این است که ذات این مذکرات و ساختار مهندسی آن قابل پیش‌بینی بود و افرادی مانند من، و دوستان دیگر فرجامی برای این برجام نمی‌دیدند و اساسا مسیری بود که ما را به این شرایط می‌رساند.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل و بررسی فضای استکبارستیزی در دانشگاه ها

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • برگزاری جلسات با شورای نگهبان برای تصویب طرح استانی انتخابات

  • جنگل های هیرکانی قربانی تلکابین سواری

  • اهتمام جدی سازمان محیط زیست برای اجرای معاینه فنی در کلانشهرها

  • 109تکنیک رسانه های معاند فارسی زبان

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد

  • به جای جریمه رانندگان فاقدمعاینه فنی، خودروسازان متخلف جریمه شوند