صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آقای دکتر حبیب‌اله انصاری؛ گفت:خصص ارائه کارت‌های اعتباری برای خرید کالای داخلی به‌دلیل برخورداری از منابع مالی توسط مردم، موجب می‌شود، تا بین افزایش تولید و خرید همپوشانی ایجاد شود.

برنامه «رویداد» رادیو گفتگو با موضوع شعار سال؛ بحث ضرورت اختصاص یارانه به زیرساخت‌های تولید و بسته‌های حمایتی لازم را با حضور آقای دکتر حبیب‌اله انصاری؛ عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و دبیرکل و رئیس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران روی آنتن برد.

دبیرکل و رئیس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تأکید بر این‌که باید با توجه به شرایط موجود استراتژی مشخص و برنامه‌ای مدون برای افزایش تولیدات داشته باشیم تا تقاضا متناسب با تولید زیاد و همپوشانی برای استفاده از کالاهای ایرانی ایجاد شود، گفت: قطعاً باید نگاهی جامع به مسائل و نیازمندی‌هایی که سایت‌های صنعتی در عرصه تولید دارند، داشته باشیم.

آقای دکتر انصــــاری به چالـش‌های تولید و توسعه واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: مهمترین این چالش‌ها تسهیلات است. وقتی امروز توقع داریم مردم کالای ایرانی را خریداری کنند، پس لازم است به تولید از نظر کمیت و کیفیت نگریسته شود. برای این‌که محصول تولیدی بتواند جایگزین کالای خارجی بشود، مسلماً تولیدکننده نیاز به نقدینگی بیشتری دارد که برای تحقق این امر باید تسهیلاتی در اختیارشان قرار داده شود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: تاکنون تسهیلاتی که بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری و توسعه سرمایه‌گذاری و اصولاً گردش مالی واحدها در اختیارشان می‌گذاشتند با سود حداقل 20 درصد تا 32 درصد بود که این رقم به هیچ وجه نمی‌تواند در شرایط امروز، زمینه‌ساز مؤثری باشد؛ بنابراین به‌عنوان یک زیرساخت اساسی این تسهیلات باید با حداقل سود 5 تا 4 درصد ارائه شود.

وی از مالیات به‌عنوان یکی دیگر از موانع تولید یاد کرد
و گفت: مالیــــات بر ارزش‌افزوده طبــق قانون باید از مصرف‌کننده گرفته شود؛ در حالی‌که در ایران این قانون، وارونه عمل می‌شود. قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در ایران، یک قانون تحمیلی به تولیدکننده محسوب می‌شود.

آقای دکتر انصاری دسترسی به مواد اولیه و تأثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت این مواد را از چالش‌های دیگر تولیدکنندگان مطرح کرد و اظهار داشت: در تأمین مواد اولیه اساسی، واحدهای صنعتی با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و گاهی اوقات کارخانجات دولتی که مواد اولیه اساسی وارد می‌کنند با افزایش قیمت و طولانی‌شدن مدت تحویل، روی بهره‌وری و ساختاری که واحد تولیدی برای مقدار تولید خود برنامه‌ریزی کرده اثرگذار است.

وی درخصوص قاچاق نیز متذکر شد: فی‌النفسه کالای قاچاق هدف نیست؛ بلکه جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بازار، هدف است.

دبیرکل و رئیس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درخصوص ارائه کارت‌های اعتباری برای خـــرید کالای داخلی گفت: کارت‌های اعتباری به‌دلیل برخورداری از منابع مالی توسط مردم به‌خصوص قشری که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد، انگیزه ایجاد می‌کند که از یک‌سو باعث افزایش تولید و از سوی دیگر، افزایش خرید را سبب می‌شود و این دو با هم همپوشانی ایجاد می‌کنند.

مرتبط با این خبر

  • بولتون پلیس بد دولت ترامپ است

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت

  • شوراهای حل اختلاف باید نقش ریش سفید را در اختلافات زوجین ایفا کنند

  • قطعات پهپاد متجاوز، گواهی بر پذیرش شکایت حقوقی ایران علیه امریکاست

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • حمایت از مالکیت معنوی رونق اقتصادی را افزایش می دهد

  • افزایش قیمت لبنیات غیر قانونی است

  • موفقیت پنجره ثبت شرکتها در کلیه شاخص های کسب و کار

  • قانون و مقررات نفس کسبه را گرفته است

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟