صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نشست خبری سردار محمدمسعود زاهدیان (رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر) با اصحاب رسانه های مختلف در برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

پلیس مبارزه با مواد مخدر مدارس را تحت نظر دارد

در این نشست خبری سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به فصل بازگشایی مدارس، گفت: پاکسازی محیط های پرتردد برای جوانان و نوجوانان یکی از مهم ترین معضلات پلیس مبارزه با مواد مخدر به شمار می آیند.
وی با اشاره به این که مناطق دارای مدرسه از اولویت های پاکسازی برای پلیس مبارزه با مواد مخدر است، عنوان کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر از آبان ماه سال گذشته 500 مدرسه آسیب پذیر در سطح کشور را بررسی کرده و با اقدامات پلیسی مورد پاکسازی قرار داده است.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که مناطق تحصیلی شهر باید عاری از هرگونه آلودگی باشند، اظهار داشت: در سال گذشته حدود 1 هزار و 900 کیلوگرم مواد مخدر از مناطق اطراف مدارس کشف شده است.
وی در ادامه اضافه کرد: در سال جدید تحصیلی پلیس مبارزه با مواد مخدر حدود 2 هزار مدرسه در سطح کشور را تحت نظر و اولویت پاکسازی قرار خواهد داد.
این مقام ارشد ناجا افزود: پلیس مبارزه با مواد مخدر با اهتمام به کارهای اطلاعاتی و آشکار سعی دارد تا مدارس و حوالی این اماکن را زیر نظر گرفته و اقدام به پاکسازی کند.
وی با اشاره به حضور مشاوران ستاد مبارزه با مواد مخدر در مدارس کشور، تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در طول سال تحصیلی با برگزاری مسابقات دانش آموزش و جلسات پرسش و پاسخ سعی دارد تا دانش آموزان بیشتری را مورد آموزش قرار دهد.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه اضافه کرد: نیروی انتظامی با اجرای نمایش های خیابانی به صورت غیر مستقیم تلاش می کند تا قدرت «نه» گفتن را در قشر دانش آموز افزایش دهد.


ایران قربانی ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا است

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به این که متاسفانه موضوع اعتیاد و مواد مخدر سابقه ای سنواتی در کشور دارد، گفت: در سال های گذشته اقداماتی بسیار مطلوب از سمت مراجع قضایی، انتظامی و اطلاعاتی کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است.
وی با بیان این که قاچاق مواد مخدر یک فعل اقتصادی است، اظهار داشت: کشور ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای از دنیا قرار گرفته است که بزرگ ترین قطب تولید مواد مخدر را در نزدیکی خود دارد.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به استمرار افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان، خاطر نشان کرد: تولید حدود 185 تنی سال 2001 در افغانستان امروزه به بیش از 9 هزار تن رسیده است. در حالی که بر اساس برآوردهای پلیس ایران افغانستان در حال حاضر بیش از 11 هزار تن مواد مخدر تولید می کند.
وی با اشاره به این که اروپا بیشترین مصرف کننده مواد تولیدی افغانستان است، تصریح کرد: کشور ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به کشورهای اروپایی قرار دارد، به عبارت دیگر ایران قربانی تولید افغانستان و مصرف اروپا شده است.
سردار زاهدیان با اشاره به اقدامات مطلوب زمینی پلیس مبارزه با مواد مخدر در مرزبانی، توضیح داد: امروزه قاچاقچیان افغانی بیشتر حجم مواد را از مرز دریای خلیج فارس و عمان عبور می دهند.
وی با اشاره به این که حدود 72 درصد از کشفیات مواد مخدر به واسطه اقدامات اطلاعاتی صورت می گیرد، اظهار داشت: اقدام اطلاعاتی زمانی انجام می شود که حجم قاچاق به صورت انبوه بوده و تحت برنامه های سازمان یافته پیش برود.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که بخش عمده ای از درآمدهای قاچاق مواد مخدر صرف هزینه های گروه های افراطی و سرویس های اطلاعاتی بیگانه می شود، خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در حال حاضر با به کارگیری تمام توان خود سعی دارند تا پیچیدگی های موجود در قاچاق مواد مخدر را برطرف کرده و از سد آن ها عبور کنند.
وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی در راه مبارزه با مواد مخدر بیش از 3 هزار شهید داده است، عنوان کرد: امروزه بیش از 12 هزار نفر از نیروهای جمهوری اسلامی در راه مبارزه با مواد مخدر جانباز شده اند.

مصرف مواد توان افزا تهدیدی برای امنیت ملی

سردار زاهدیان با اشاره به عدم رشد مصرف مواد مخدر در کشور، گفت: با توجه به این که در سال های گذشته شیوع مصرف مواد مخدر در داخل کشور متوقف شده، در حال حاضر مصارف پرخطر مواد مخدر در کشور افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: مصرف مواد پرخطر باعث می شود تا پروسه درمان این قشر از معتادین بسیار سخت و پیچیده شود.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که مصرف کنندگان مواد پرخطر رفتارهایی بسیار آسیب زا دارند، افزود: مصرف مواد توان افزا می تواند یک فرد معتاد را به سمت پرخاشگری و جرائم خشن گرایش دهد، بر همین اساس مصرف این دست از مواد می تواند امنیت ملی کشور را به خطر اندازد.


خانواده ها رفتار فرزندان خود را تحت نظر بگیرند

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور، گفت: در حال حاضر گل و قرص های روانگردان در بین جوانان کشور شیوع مصرف پیدا کرده است.
وی با اشاره به خرید و فروش ماده گل در قالب گلدان های خانگی در فضای مجازی، عنوان کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر با تکیه بر برنامه و اقدامات مرکز اطلاعات فضای مجازی در نیروی انتظامی خرید و فروش گلدان های مخدر را در فضای مجازی تحت کنترل و رصد قرار داده است.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به آشنایی خانواده ها از عوارض مصرف مواد مخدر، تصریح کرد: والدین باید تغییرات رفتاری فرزندان خود را به صورت مستمر زیر نظر داشته باشند.
وی افزود: عدم برخورداری از تمرکز کافی، کم خوابی یا خواب زیاد، افزایش ضربان قلب، تحریکات عصبی می تواند از جمله عوارض ظاهری مصرف مواد مخدر باشد.
این مقام ارشد ناجا در ادامه اضافه کرد: در برخی از موارد نوجوان یا جوان به دلیل کسب هزینه مواد مخدر وسایل و لوازم خانواده را به سرقت برده و اقدام به فروش آن ها می کند.
وی ادامه داد: همنشینی با گروه همسالان نامناسب می تواند یک جوان با نوجوان را به سمت مواد مخدر گرایش دهد، بر همین اساس خانواده باید دوستان و همنشینان فرزندان خود را تحت نظر داشته باشند.
سردار زاهدیان با اشاره به حضور مواد مخدر در باشگاه ها و سالن های زیبایی، گفت: در بسیاری از مواقع افراد به دلیل سودجویی و کسب هزینه های بیشتر در باشگاه های ورزشی و سالن های زیبایی و اماکنی همانند این، مشتری های خود را به مصرف مواد مختلف گرایش می دهند.
وی افزود: در حال حاضر پلیس مبارزه با مواد مخدر و سازمان اماکن عمومی شیوع و چرخه مواد مخدر در بنگاه های صنفی را به صورت دقیق زیر نظر قرار داده اند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه اضافه کرد: شهروندان محترم می توانند با ارسال پیام الکترونیک به آدرس dea@police.ir پلیس مبارزه با مواد مخدر را در جریان امور اماکن عمومی در حوزه شیوع مواد مخدر قرار دهند.

چرخه درمان مواد مخدر معیوب است

سردار محمدمسعود زاهدیان در خصوص میزان دسترسی مردم به مواد مخدر در سطح شهر، گفت: در مناطقی که جرائم مختلف امکان بروز و ظهور بیشتری دارند، مواد مخدر به نسبت سایر مناطق شهری به صورت آسان تری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.
وی افزود: جلوگیری از دسترسی کامل مردم به مواد مخدر نیازمند زیرساخت های متعددی است، در حالی که برخی از مناطق شهری به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب دسترسی راحتی به مواد مخدر دارند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزایش 3 درصدی دستگیری در پلیس مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: نیروی انتظامی بلافاصله پس از دستگیری افراد معتاد متهم را به مراجع قضایی تحویل می دهد.
وی افزود: در بسیاری از مواقع مراجع قضایی به دلیل ضعف های موجود در قانون نمی توانند مجرمان مربوط به حوزه مواد مخدر را به صورت طولانی مدت نگه دارد.
این مقام ارشد ناجا با اشاره به حضور معتادان متجاهر در سراسر شهر، تصریح کرد: نیروی انتظامی با تکیه بر اقدامات مختلف در طول یک روز حداقل چند بار معتادین متجاهر را از سطح شهرها جمع آوری می کند.
وی با اشاره به چرخه ناقص درمان معتادین در کشور، خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری از معتادین متجاهر پس از مدت سه ماهه از اردوگاه های ترک مواد مخدر رها می شوند به در مدت زمان کوتاهی دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: حضور معتادین در سطح شهرها باعث می شود تا زمینه ایجاد احساس نا امنی و جرائم خرد در کشور افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به جمعیت 20 هزار نفری معتادین متجاهر در سطح استان تهران، اظهار داشت: متاسفانه مراکز درمانی و اقامتی معتادین متجاهر امروزه حدود 8 هزار 500 نفر ظرفیت پذیرش و درمان دارند.

پیشگیری از مواد مخدر مطلوب نیست

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به لزوم اجتماعی شدن موضوعات مربوط به مواد مخدر و اعتیاد، گفت: رویکردهای اجتماعی موجود در حوزه مواد مخدر به دوران پیشگیری از این پدیده مربوط می شود؛ چرا که فرد درگیر با اعتیاد گرایش کمتری را نسبت به ترک دارد.
وی افزود: با اقدامات فرهنگی و اجتماعی متعدد در سطح جامعه و مدارس می توان مردم را از آسیب ها و معضلات اعتیاد آشنا کرد؛ به طوری که این آگاهی می تواند یک اقدام ایمنی برای جمعیت کل کشور باشد.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ضعف های مرحله پیشگیری از مواد مخدر در کشور، تصریح کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر با تکیه بر تاسیس مراکز مشاوره، مددکاری و آموزشی سعی دارد تا اقدامات پیشگیرانه خود را به نحوی موثر و بهتر در سطح جامعه پیش ببرد.
وی با اشاره به این که در حوزه پیشگیری از اعتیاد نهاد خانواده، محلات، محیط آموزش و کار جامعه هدف پلیس هستند، خاطر نشان کرد: آموزش همگانی مردم در چهار جامعه هدف پلیس می تواند سطح آگاهی شهروندان نسبت به اعتیاد را افزایش دهد.
سردار زاهدیان با اشاره به این که بسیاری از دستگیرشدگان مواد مخدر آسیب دیدگان اجتماعی هستند، اذعان داشت: خانواده های افراد معتاد و دستگیر شده در اکثر مواقع به دلیل درگیری با آسیب های متعدد اجتماعی نیازمند مشاوره های تخصصی هستند.
وی با اشاره به لزوم تقویت اقدامات پیشگیرانه در نیروی انتظامی، تصریح کرد: متاسفانه امروزه برخی از تبلیغات، فیلم ها و سریال ها موضوع پیشگیری از مواد مخدر را به صورت مطلوب مورد توجه قرار نمی دهند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به حجم چشمگیر کارگران معتاد در سراسر کشور، عنوان کرد: محیط های کار در کشور باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرند، در حالی که نیاز است برای بهبود محیط های کار دستگاه های قانون گذار و اجرایی متعدد همگام با نیروی انتظامی مشغول به کار شوند.
وی با اشاره به این که گسترش اقدامات پیشگیرانه به معنای توقف مقابه نیست، اظهار داشت: با توجه به پیشرفت اقدامات مختلف در تولید مواد مخدر پلیس باید با دانش بسیار زیاد و به روز در مقام مقابله با مواد مخدر حاضر شود.
این مقام ارشد ناجا با اشاره به لزوم گسترش فعالیت های رسانه های داخلی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر، عنوان کرد: شایسته است که رسانه های مجازی و چاپی موجود در کشور به صورت مرتب و مستمر موضوعات مربوط به حوزه پیشگیری از مواد مخدر را به مردم منتقل کنند.
وی با اشاره به افزایش اعتیاد در جمعیت بانوان، گفت: امروزه تریاک بیشترین مصرف را در ایران دارد. در حالی که شیوع گیاه گل در بین جوانان نگران کننده است، چرا که نوع مصرف و دسترسی این ماده بسیار آسان است.

بسیاری از زیرساخت های کشور متناسب با اجرای صحیح قانون نیست

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره تاثیر قوانین در نحوه اجرای ماموریت های پلیس، گفت: اجرای صحیح و مناسب قانون در کشور می تواند بسیاری از معضلات مربوط به حوزه اعتیاد را در کشور برطرف کند، در حالی که قوانین فعلی کشور در حوزه اعتیاد نواقص بسیاری را دارند.
وی با اشاره به این که زیرساخت های موجود در کشور مناسب با اجرای صحیح قانون نیست، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر 5 اردوگاه ترک اعتیاد را مورد حمایت های مالی قرار داده است، در حالی که مدیریت این اردوگاه ها با چالش های متعددی نیز مواجه هستند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: به واسطه برخی از ناهماهنگی های موجود در دستگاه های مختلف کشور اقدامات مطلوب موجود در حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد به خوبی به بار نمی نشیند.
وی با اشاره به همکاری سازمان های مختلف با ستاد مبارزه با مواد مخدر، خاطر نشان کرد: متاسفانه همکاری سازمان های مختلف حمایتی کشور با ستاد مبارزه با مواد مخدر در حد نیاز موجود در سطح جامعه نیست. بر همین اساس لازم است در چهارچوب طرح کلی مبارزه با مواد مخدر سطح این همکاری را افزایش پیدا کند.

نفر دوم باند تمساح خلیج دستگیر شد

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به پرونده تمساح خلیج، گفت: خوشبختانه نفر دوم باند بین المللی تمساح خلیج حدود ماه پیش توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر دستگیر شده است.
وی با اشاره به این که پرونده تمساح خلیج در دست بررسی و تکمیل است، اظهار داشت: در حال حاضر اموال و دارایی ها و افراد مرتبط با باند بین المللی تمساح خلیج باید شناسایی شوند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه اضافه کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری مراجع قضایی در تلاش است تا پرونده های قاچاقچیان بین المللی و بزرگ را در دادسرای تهران مورد بررسی قرار دهد.
وی با بیان این که در حال حاضر پلیس جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا به عنوان پرچمدار مقابله با مواد مخدر شناخته می شود، اظهار داشت: حجم کشفیات و سطح همکاری های بین المللی پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در سراسر دنیا در حد مطلوبی قرار دارد.
سردار زاهدیان با اشاره به تاسیس مرکز اطلاعاتی و هماهنگی بین المللی پلیس مواد مخدر در تهران، خاطر نشان کرد: پلیس ایران با تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی ارتباط مستقیم دارد.
وی افزود: امروزه افسران رابط پلیس مبارزه با مواد مخدر در بسیاری از کشورهای همسایه حضور مستمر و موثر دارند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به رها شدن برخی از قاچاقچیان مواد مخدر از زندان، توضیح داد: در بسیاری از مواقع ستاد مبارزه با مواد مخدر و مراجع قضایی با برطرف کردن ضعف های موجود در پرونده های قاچاقچیان مانع از آزادی آن ها می شوند، در حالی که عده ای قاچاقچی هنوز می توانند با اقدامات مختلف مسیر پرونده خود را تغییر دهند.
وی همچنین ادامه داد: هر فرد درگیر با قاچاق مواد مخدر بی تردید همیشه به دنبال راه های جدید برای آزادی و رها شدن از زندان می گردد، بر همین اساس پلیس و مراجع قضایی باید با هوشیاری بسیار زیاد پیگیر پرونده های مختلف باشند.

بودجه مبارزه با مواد مخدر بسیار کم تر از نیاز کشور است

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره به افزایش قیمت مواد مخدر در کشور، گفت: سودآوری موضوع مواد مخدر همواره سبب گسترش فعالیت ها می شود.
وی با اشاره به این که شبکه های قاچاق مواد مخدر در فعالیت های خود عملکرد پویا و به روز دارند، اظهار داشت: بسیاری از جرائم سازمان یافته همواره با تکیه بر تفکرهای به روز اتفاق می افتند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزایش اقدامات مقابله ای در مرزهای کشور، توضیح داد: در دوران تحریم ها امکان ورود دستگاه های ردیاب به داخل کشور وجود نداشت، بر همین اساس برخی از مناطق مرزی کشور در آن زمان با چالش خلاهای کنترلی مواجه شدند.
وی با اشاره به گران قیمت بودن ابزارهای کنترلی مواد مخدر در مرزهای کشور، عنوان کرد: بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در حال حاضر مبلغی پایین تر از 250 میلیارد تومان است، در حالی که چرخه اقتصادی مواد مخدر در کشور افغانستان 6 هزار میلیارد دلار برآورد شده است.
این مقام ارشد ناجا افزود: عدم تناسب بین بودجه های اختصاص یافته به مواد مخدر با نیازهای ستاد مبارزه با مواد مخدر موجب ایجاد عقب افتادگی در اقدامات پلیس می شود.


پلیس در فضای مجازی حضور فعال دارد

سردار محمدمسعود زاهدیان با اشاره ظرفیت های آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر، گفت: در سال گذشته پلیس مبارزه با مواد مخدر بیش از 1 میلیون و 600 هزار نفر را مورد آموزش چهره به چهره قرار داده است.
وی با اشاره به پوشش 12 میلیون نفر ایرانی در آموزش های همگانی، اظهار داشت: معاونت اجتماعی ناجا از طریق رسانه های مختلف در تلاش است تا آموزش های مختلف ایمنی را در سطح کشور در اختیار مردم قرار دهد.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به فعالیت پلیس در پیام رسان های داخلی، عنوان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر با فعالیت مستمر در فضای مجازی سعی می کند تا آموزش های پیشگیرانه مختلف را در اختیار مردم بگذارد.
وی اضافه کرد: اطلاع رسانی از خطرات مصرف مواد مخدر و شیوه شناسایی افراد معتاد در سطح جامعه و خانواده از جمله مواردی هستند که در مباحث آموزشی پلیس در اولویت قرار می گیرند.

ورود مواد مخدر به داخل کشور اقدامی استکباری است

سردار زاهدیان با اشاره به این که تمامی مردم و مسئولان جمهوری اسلامی مخالف توزیع و تولید مواد مخدر هستند، گفت: پلیس جمهوری اسلامی در طول سال ها تمامی امکانات و اقدامات خود در حوزه مبارزه با مواد مخدر را به کار گرفته است، در حالی که کنترل تولید و توزیع مواد مخدر در کشورهای همسایه در دست پلیس ایران نیست.
وی با اشاره به این که ورود مواد مخدر به داخل کشور اقداماتی استکباری هستند، عنوان کرد: پیچیدگی های موجود در حوزه تولید و قاچاق مواد مخدر روز به روز در حال گسترش هستند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه افزود: جلوگیری از گسترش چرخه های اقتصادی در باندهای قاچاق مواد مخدر می تواند تاثیر مستقیمی را بر کاهش میزان قاچاق و شیوع اعتیاد در کشور داشته باشد.
وی با بیان این که در آمدهای حاصل از مواد مخدر نامشروع هستند، اظهار داشت: امروزه قاچاقچیان مختلف با اهتمام به روش های مختلف سعی دارند تا پول های غیر مشروع خود را از طریق کانال های مختلف تطهیر کنند.
این مقام ارشد ناجا با اشاره به افزود: سازمان جلوگیری از پولشویی ناجا در حال حاضر موضوعات مربوط به پولشویی در حوزه قاچاق مواد مخدر را به صورت جدی پیگیری می کند.


قانون حذف اعدام شامل تمام قاچاقچیان نمی شود

سردار محمدمسعود زاهدیان با مواد مخدر با اشاره به این که فرد معتاد بیماری مجرم است، تصریح کرد: بسیاری از افراد معتاد به صورت خودخاسته به مصرف مواد مخدر روی آورده اند، در حالی که مصرف ماده مخدر در داخل کشور جرم محسوب می شود.
وی افزود: فرد معتادی که به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرد، از نظر قانون مجرم نیست.
این مقام ارشد ناجا در خصوص حذف قانون اعدام قاچاقچیان، توضیح داد: طرح حذف اعدام قاچاقچیان به معنای عدم اعدام تمامی این افراد نیست، بلکه افراد قاچاقچی بر اساس تعدد جرم، سرشبکه بودن و اقدام مسلحانه مورد دسته بندی قرار گرفته و مشمول اعدام می شوند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: قانون حذف اعدام قاچاقچیان شامل افرادی می شود که برای بار اول با به صورت ناآگاهانه به این جرم مرتکب می شوند، در حالی که این موضوع در بازنگری قانون مورد سیکل بررسی قرار خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تذکر شفاهی و کتبی تا برکناری مدیر عاقبت دریافت وجه اجباری از والدین

  • آغاز عملیات احداث 4200 واحد مسکونی در مناطق سیل زده

  • افزایش ورودی پرونده‌ها، چالش دستگاه قضا

  • مدل سازی فرهنگ، راهکاری برای جهانی شدن فرهنگ است

  • بیمه برای هزینه بالای درمان با لیزر فکری کند

  • گره کور همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 75 میلیون ایرانی