صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: احتکار دلایل متعددی دارد اما مهم ترین عامل، نگرانی ارائه دهندگان کالا و خدمات از بابت افت سرمایه خود به خاطر افزایش قیمت ارز است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع احتکار و آسیب جدی به نظام توزیع و در ارتباط تلفنی با محمدعلی اسفنانی مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران روانه آنتن شد.
اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به دلایل احتکار در شرایط فعلی کشور اظهار کرد: احتکار دلایل متعددی دارد اما مهم ترین عامل، نگرانی ارائه دهندگان کالا و خدمات از بابت افت سرمایه خود با افزایش قیمت ارز است.
وی با بیان این مطلب افزود: ممکن است این افراد قصد احتکار نداشته باشند اما به دلیل نگرانی به خاطر از دست دادن سرمایه خود دست به این کار بزنند. بخشی از احتکار آن هم که با سوء نیت همراه است به منفعت طلبی مازاد بر متعارف عده ای بر می گردد و قانون این کار را جرم تلقی می کند.
مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران احتکار را متاثر از فضاهای ایجاد شده در جامعه دانست و افزود: عدم نظارت بر توزیع کالا نمی تواند عامل موثر و قوی در به وجود آمدن احتکار در کشور باشد.
اسفنانی در ادامه برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو مطرح کرد: سازمان تعزیرات به عنوان یک سازمان شبه قضائی در صورت بروز تخلفات ورود و رسیدگی می کند. اما به دلیل اینکه این سازمان می تواند در همه زمینه ها ورود کند در شرایط خاص و بحرانی نقش پررنگ تری خواهد داشت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران اظهار داشت: اداره گمرک از طریق سامانه های انبار بر واردات کالا نظارت می کند اما تمام کالاهایی که مورد احتکار واقع می شوند در انبارهای مورد رصد اداره گمرک و سازمان صمت نیستند بلکه احتکارهای جزئی و در مراکز مختلف نیز انجام می شود.
این مقام مسئول مطرح کرد: قانون در رابطه با گران فروشی و احتکار، صراحتا اعلام کرده که باید با متخلف برخورد شود و کاری به شخص و مسئولیت او نداریم و اگر تخلف از سوی دستگاه های مسئول رده بالا باشد مجلس و سازمان بازرسی کل کشور ورود می کند.
اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: نحوه برخورد سازمان تعزیرات با محتکر مانند تیغ دولبه و بسیار ظریف است. هم باید برخورد قاطع و تنبیهی صورت بگیرد و هم اینکه به گونه ای نباشد که فرد نتواند در عرصه تجارت کشور حضور یابد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در پایان برنامه گفت و گوی اقتصادی ابراز داشت: با وجود اینکه شرایط کشور ما شرایط ویژه ای است اما می توانیم در پیشگیری از احتکار موفق تر عمل کنیم.

مرتبط با این خبر

  • ملت‌های منطقه آمریکا را به عنوان یک قدرت برتر نگاه نمی نگرند

  • انجام کارهای تحقیقاتی برای دستیابی به فناوری های نظامی در سپاه

  • امریکا دنبال خلق داعش جدید است

  • 24میلیون نفر از سه دهک بالا؛ در نوبت حذف یارانه نقدی

  • آیا بن بست روابط ایران و عربستان می شکند؟

  • هشدار پلیس بین الملل ناجا به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور

  • ارتقای سطح کیفی خدمت رسانی به معلولان؛ معطل تخصیص اعتبارات

  • حضور نظامی آمریکا بیشترین ضرر و زیان را به خودش رسانده است

  • مراقب گفتگوها و رفتارهایمان جلوی کودکان باشیم

  • تفویض اختیار به مدارس نمی‌تواند معطل بودجه بماند