صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اقتصاد ایران: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بحث سلبریتی‌ها یک موضوع روز است اما آسیب‌شناسی این موضوع و دعوت از کارشناسان در مجلس شورای اسلامی دغدغه همه نمایندگان نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع نقد و بررسی دلایل سلبریتیزه شدن فرهنگ ایرانی در گفتگو با طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

سیاوشی در ابتدای این برنامه گفت: موضوع سلبریتی‌ها موضوع جدیدی نیست اما متناسب با پیشرفت عرصه رسانه به شکلی پررنگ تر و تعداد و تنوع آنها در عرصه های مختلف افزایش یافته است. این رسانه‌ها اعم از رسانه ملی و فضای مجازی هستند که افراد را به نوعی به سلبریتی و افراد مشهور و صاحب نفوذ در عرصه سیاست، فرهنگ و اقتصاد تبدیل می‌کنند. در فضایی همچون اینستاگرام این افراد تولید می‌شوند، بالا می‌روند و تعداد فالوورهایی که حتی در ذهن ما نمی گنجد برای آنها ایجاد می‌شود.

وی افزود: نمی‌توان تنها به جنبه مثبت یا منفی این قضیه نگاه کرد. ممکن است فرد سلبریتی در یک حوزه قابل احترام و صاحب نفوذ است اما اینکه اخیراً این افراد با فالوورهای میلیونی دیده می‌شوند و برای مردم جذاب هستند به هیچ‌وجه جنبه مثبتی ندارد. انسان قرن بیست و یکم به دنبال فضاهایی برای سرگرمی است و متاسفانه این سرگرمی در فضای مجازی برای او فراهم شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره پول جمع کردن سلبیریتی‌ها در زلزه کرمانشاه و خسارتی که به هلال احمر وارد شد، گفت: مردم در چنین مواقعی همچون زلزله کرمانشاه احساسات‌شان تحریک می‌شود و نیاز دارند که به احساسات خود جواب دهند. به دلیل اینکه اعتمادسازی آسیب دیده، سلبریتی‌ها هم به مردم پناه می‌برند و این گونه مشکلات ایجاد خواهد شد. زمانی‌که وظایف و مسئولیت‌ها به درستی انجام نشود، افراد دیگری به میدان می‌آیند که به راحتی آن را بر عهده می‌گیرند. نه‌تنها رسانه‌ها این فضا را برای ورود این افراد آماده کرده‌اند، حتی افرادی هم که به نوعی در این نظام مسئولیت داشتند، این فضا را ایجاد کردند.

سیاوشی گفت: بحث سلبریتی‌ها یک موضوع روز است و آسیب شناسی این موضوع و دعوت از کارشناسان در مجلس دغدغه همه نمایندگان نیست. متاسفانه علی رغم اینکه این موضوع دغدغه اجتماعی است، به مسائل جناحی تبدیل می‌شود. می‌توان حول محوری که به مصلحت مردم است، کار کنیم. می‌توانیم این کار را به خوبی انجام دهیم که متاسفانه هنوز این اتفاق در کمیسیون فرهنگی مجلس نیفتاده است.

مرتبط با این خبر

  • واکاوی عرفان های نوظهور در«شعبده شوم»

  • تولید 900هزار واحد مسکن را به فال نیک می گیریم

  • «سینما معیار» برنامه ای با هدف تحلیل محتوایی فیلم‌های سینمایی

  • ساختار قدرت در عصر پهلوی در دست چه کسانی بود؟

  • راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم چیست؟

  • نگاهی به توسعه صنایع دفاعی از ابتدای انقلاب تاکنون

  • مبارزه با فساد مطالبه جدی مردم است

  • بایدها و نبایدهای دو سال باقی مانده دولت

  • کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی به نام بیت کوین!

  • بررسی مفهوم محیط زیست و ارتباط آن با خانواده