ایلنا: خصوصی سازی سرخابی سرپوش بر ضعف مدیریتی است

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: عده ای می خواهند تحت عنوان خصوصی سازی این دو باشگاه، بر ناتوانی های مدیریتی و عدم نظارت های خود سرپوش بگذارند.

1397/10/16
|
12:00

به گزارش خبرنگار ایلنا، برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با حضور امیررضا واعظ آشتیانی مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال و قائم مقام سازمان تربیت بدنی استان تهران به روی آنتن رفت.

واعظ آشتیانی در رابطه با خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس گفت: هر سرمایه گذار برای انجام فعالیت اقتصادی، یک هدف توجیه اقتصادی ارائه می کند و مردم هم انتظار اشتغال زایی و خدمات در جامعه دارند. اما این دو تیم برای خصوصی سازی باید توجیه اقتصادی و فرآیند موفقیتی که تا به امروز به دست آورده را تعریف کنند.

وی در ادامه گفت: عده ای می خواهند تحت عنوان خصوصی سازی این دو باشگاه، بر ناتوانی های مدیریتی و عدم نظارت های خود سرپوش بگذارند.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: تا به الان کسی از مجموعه وزارت ورزش و سازمان اسبق تربیت بدنی حال و گذشته از حسابرسی باشگاه ها، قانونی بودن هیئت مدیره و ارزیابی سود و زیان آن سوال نکرده است و به همین دلیل به این وضعیت بدهکاری 80 میلیاردی باشگاه ها و بدبینی در اذهان عمومی رسیدیم.

واعظ آشتیانی خاطرنشان ساخت: تصور امروز مردم و حتی مسئولان سیاسی کشور بر این است که با خصوصی سازی این دو باشگاه مشکلات حل خواهد شد. درصورتیکه خصوصی سازی مشکل این دو باشگاه را حل نخواهد کرد.

وی افزود: صنعت با این قدمت هنوز بسته حمایتی ندارد چه برسد به باشگاه ها. به طور کلی، ورزش قابلیت خصوصی شدن و توجیه اقتصادی ندارد چراکه پایه آن، فرهنگی است. البته استقلال و پرسپولیس یک استثناء است اما سوال اینجاست که چه انگیزه و بسته حمایتی برای ورزش وجود دارد که سرمایه گذار در این بخش تولید ثروت و اشتغال زایی کند؟

رئیس سابق فدراسیون دوچرخه سواری یادآور شد: از بین بردن سرمایه های بخش خصوصی با بهانه های واهی اصل پسندیده ای نیست. ایجاد فضای خصوصی نیازهای فرهنگی دارد و در ابتدا باید به این نیازهای فرهنگی پاسخ داد.

واعظ آشتیانی با بیان اینکه مدیران ما باید جسارت گفتگو را داشته باشند و استدلال کنند تاکید کرد: ما باید تصمیماتی را اتخاذ کنیم که چند سال بعد توانایی دفاع از آن را داشته باشیم و از آن خجالت زده نشویم و سرمایه های مردم را نسوزانیم.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال، واگذاری استقلال و پرسپولیس را در این مقطع زمانی و شرایط فعلی کشور از چاله به چاه افتادن معنا کرد و گفت: این کار چالش های زیادی را برای دولت ایجاد می کند. اتفاقاتی که برای این دو باشگاه افتاده ناشی از انتخاب مدیران رفاقتی، توصیه ای و قبیله ای است. درصورتیکه اگر مدیرانی بر اساس شایسته سالاری انتخاب می شدند ذهن مردم و مسئولان به سمت واگذاری این دو باشگاه سوق پیدا نمی کرد.

دسترسی سریع