صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور به ایرنا، گفت: تا سال های قبل از سال 90 تعداد دختران مجرد در سن ازدواج بیشتر از پسران بود، اما در سال های اخیر این موضوع در حال معکوس شدن است.

علی اکبر محزون با بیان اینکه در مجموع 11 میلیون و 240 هزار دختر و پسر مجرد در کشور وجود دارد، افزود: 5 میلیون و 570 نفر از آنها پسر و 5 میلیون و 670 نفر نیز دختر در سن ازدواج هستند که این افراد هرگز ازدواج نکرده اند.

محزون ادامه داد: الگوی سنی ازدواج در کشور به این صورت است که بخش عمده ای از ازدواج آقایان یعنی معادل 80 تا 85 درصد در سنین 20 تا 34 سالگی و ازدواج بانوان نیز در بازه سنی 15 تا 29 سال صورت می گیرد.

او با اشاره به اینکه آمار دختران و پسران ازدواج نکرده و در سن متعارف یا همان قبل از تجرد قطعی نشان دهنده آن است که در این آمار دختران از پسران پیشی گرفته اند، تأکید کرد: در مجموع یک میلیون و 300 هزار نفر دختر و پسر قبل از تجرد قطعی در کشور وجود دارد که 980 هزار نفر آن را خانم ها و 320 هزار نفر را آقایان تشکیل می دهند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: آمار دختران و پسران قبل از تجرد قطعی نشان می دهد که شمار دختران در این زمینه سه برابر بیشتر از مردان است.

محزون سن تجرد قطعی در ایران را از سن 50 سال به بالا عنوان کرد و گفت: در مجموع 152 هزار خانم و آقا در سن تجرد قطعی در کشور وجود دارد که 62 هزار نفر آقا و 90 هزار خانم هستند که در این زمینه نیز خانم ها 1،5 برابر آقایان هستند. براساس آمار جمعیت کشور ایران 78 میلیون نفر هستند.

تجرد قطعی 1.3 میلیون جوان ایرانی

این در حالیست، مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال، ابتدای امسال، تعداد افراد مجرد قطعی بالای 50 سال را 152 هزار نفر عنوان کرد و به مهر گفت: یک میلیون و300 هزار فرد بالای سن متعارف نیز در کشور هرگز ازدواج نکرده اند.

در سال 92 آمار ازدواج مردان بالای سن متعارف 35 سال 9.4 درصد بود که در سال گذشته این آمار به 10.4 افزایش پیدا کرد و همچنین ازدواج زنان بالای 30 سال در سال 92 ، 12.5 درصد بوده که در سال گذشته به 14.5 درصد رسیده است.

تعداد جوانان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده تا اردیبهشت امسال، 11 میلیون و 240 نفر بود و از این تعداد 5 میلیون و 570 هزار نفر مرد و 5 میلیون و 670 هزار نفر نیز زنان بودند.

تعداد دختران مجرد 3 برابر آقایان

آمارها نشان می دهد در سال 93 تعداد خانم های مجرد کشور از تعداد آقایان مجرد بیشتر بود. در سال گذشته 48 درصد خانم‌های در سن ازدواج کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند. مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال کشور خرداد ماه سال گذشته به افکارنیوز گفته بود: آقایان در سن ازدواج کشور با طیف سنی 20 تا 34 شامل 12 میلیون و 70 هزار نفر می‌شوند که از این تعداد 5 میلیون و 570 هزار نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند. بنابراین 46 درصد آقایان در سن ازدواج کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند. همچنین خانم‌های در سن ازدواج کشور با طیف سنی 15 تا 29 سال شامل 11 میلیون و 790 هزار نفر می شوند، از این تعداد 5 میلیون و 670 هزار خانم هرگز ازدواج نکرده‌اند.

همچنین محزون به آمار مربوط به افرادی که در خطر تجرد قطعی قرار گرفته بودند و در طیف سنی بعد از 34 سال برای آقایان و پس از 29 سال برای خانم‌ها تا سن 50 سالگی قرار دارند اشاره کرد و گفت: تعداد 320 هزار نفر از آقایان از سن متعارف ازدواج در کشور عبور کرده و در خطر ورود به سن تجرد قطعی قرار دارند.

به گفته مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در سال 93، 980 هزار خانم نیز در سن خطر تجرد قطعی قرار داشتند: خانم‌ها تقریبا 3 برابر بیشتر نسبت به آقایان در معرض خطر تجرد قطعی قرار دارند.

محزون همچنین به آمار سال 85 و 90 در ارتباط با افراد در سن ازدواج که هرگز ازدواج نکرده‌اند و نیز افراد در سن تجرد قطعی اشاره کرد و گفت: در سال 85 مجموعا 11 میلیون و 790 هزار نفر مجموع کلیه خانم‌ها و آقایانی بود که در سن ازدواج قرار داشته و هرگز ازدواج نکرده‌اند که از این تعداد 5 میلیون و 210 هزار آقا و 6 میلیون و 580 هزار خانم بوده‌اند.

مرتبط با این خبر

  • واکاوی عرفان های نوظهور در«شعبده شوم»

  • تولید 900هزار واحد مسکن را به فال نیک می گیریم

  • «سینما معیار» برنامه ای با هدف تحلیل محتوایی فیلم‌های سینمایی

  • ساختار قدرت در عصر پهلوی در دست چه کسانی بود؟

  • راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم چیست؟

  • نگاهی به توسعه صنایع دفاعی از ابتدای انقلاب تاکنون

  • مبارزه با فساد مطالبه جدی مردم است

  • بایدها و نبایدهای دو سال باقی مانده دولت

  • کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی به نام بیت کوین!

  • بررسی مفهوم محیط زیست و ارتباط آن با خانواده