صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

علیرضا رحیمی گفت: ایران گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست و همزمان به این مذاکرات متکی نشدیم و یا امید چندانی به اتحادیه اروپا نبسته ایم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع تاخیر طولانی مدت اروپایی ها در اجرای تعهدشان درباره کانال ارتباط مالی و با حضور دکتر علیرضا رحیمی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

علیرضا رحیمی در آغاز با بیان اینکه هدف آمریکایی ها از خروج از برجام و وضع تحریم های مجدد این بود که به ایران فشار بیاورند و مهمترین اقدام در این زمینه، محرومیت مالی و بستن کانال های مالی ایران با بانک های بین المللی است، گفت: این اقدام فضا را برای بانک های ایرانی سخت کرد و اتحادیه اروپا از موضع سیاسی تلاش کرد به ایران اطمینان بدهد در برجام خواهد ماند اما از نظر اقتصادی و در فضای کاربردی و عملی اتفاق جدیدی نیافتاد.

وی اضافه کرد: نگاه و استدلال اروپایی ها در حوزه همکاری های اقتصادی این است که چون مجموعه اقتصادی کشورهای اروپایی مبتنی بر بخش خصوصی است و دولت تسلطی روی شرکت های خصوصی ندارد، نمی توانیم این شرکت ها را الزام کنیم.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس اظهار داشت: مسئله کانال مالی اروپا موضوعی بود که مورد توافق ایران و اتحادیه اروپا قرار گرفت و اتحادیه اروپا اصل موضوع را قبول کردند اما عملیاتی کردن آن به لحاظ فنی دارای محدودیت هایی است ولی به هر جهت، این زمان طولانی برای راه اندازی کانال مالی خیلی طبیعی نیست زیرا اروپایی ها اعلام کردند به صورت رسمی تصویب می کنیم اما به صورت عملیاتی ممکن است بین دو تا چهار ماه زمان ببرد تا زیرساخت های فنی آماده شود.

وی در گفتگو با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: کانال مالی فقط مختص ایران و اروپا نیست و این فضا به گونه ای است که کشورهای آسیایی نیز از این طریق مراوده مالی خواهند داشت. ایران به کرات اعتراض و گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست و همزمان به این مذاکرات متکی نشدیم و یا امید چندانی به اتحادیه اروپا نبسته ایم و به همین دلیل تیم دیپلماسی با همسایگان به شدت مشغول مذاکره هستند تا هم توافق نامه های دو جانبه پولی را فعال و هم تجارت و تعرفه ترجیحی را اجرایی کنند.

مرتبط با این خبر

  • کره شمالی می داند تهدیدهای امریکا اجرایی نخواهد شد

  • ایران مقتدرانه به مقاصدش خواهد رسید/ ملت عقب‌نشینی نمی‌کند

  • هزینه کنفرانس منامه بر عهده دول خائن به آرمان قدس شریف است

  • رادیو گفت وگو در هفته ای که گذشت؛(به همراه پادکست گفت و گو پلاس)

  • مردم از خدمات مشاوره قضایی در محاکم بهره مند شوند

  • راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

  • در مقطع کنونی راهی جز ادامه مسیر کنکور نداریم

  • سپاه در سرنگونی پهپاد جاسوسی به وظیفه‌اش عمل کرد / آمریکا‌‌یی‌ها ‌اقدام مقابله به مثل نمی‌کنند‌

  • بهبود عملکرد یا ارائه ویژگی جدید به دارو، هدف نانو دارو است

  • وزارت صنعت درب کارخانه ها را به روی دانش آموزان باز کند