صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره تندیس جشنواره فیلم فجر نیز گفت: زمانی که متوجه شدم تندیس جشنواره فیلم را از کشور امارات می‌آوریم، ابراز تأسف کردم درحالی‌که ایران مهد تمدن است.

به گزارش مشرق، علی‌اصغر مونسان در برنامه «رادیو گفت‌وگو» که با حضور خبرنگاران گردشگری و میراث فرهنگی برگزار شد، در خصوص افزایش بودجه سازمان متبوع خود گفت: افزایش بودجه به معنای افزایش اعتبارات نیست، معلوم نیست چقدر از این بودجه‌ای که برایمان در نظر گرفته‌اند، به پول تبدیل شود، البته ما تبلاش کردیم تا پشت این بودجه ناکافی باقی نماندیم و فعالیت‌هایمان را بیشتر کنیم.

ورود 6 میلیون گردشگر خارجی به ایران در 9 ماهه امسال

وی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال بیش از 6 میلیون گردشگر خارجی به ایران آمده‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم 8 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب شده باشد، همچنین 400 پروژه در یک و نیم سال گذشته افتتاح و به بهره‌برداری رسیده که این 400 پروژه از بومگردی گرفته تا هتل متغیر بوده است. بیش از 1900 پروژه در حوزه زیرساخت در دست اجرا داریم که 500 پروژه آن مربوط به هتل است و با برآوردهای ریالی امروز، 120 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را شامل می‌شود.

مونسان با تدکید بر اینکه سند جامع گردشگری کشور آماده شده و در کمیسیون‌های دولت در دست بررسی است، اظهار داشت: اگر این سند به تصویب برسد، مسیر راهبردی گردشگری کشور مشخص می‌شود. در سند توسعه گردشگری، همکاری همه دستگاه‌ها را شاهد هستیم.

مونسان افزود: من میراث فرهنگی را با قلبم دنبال می‌کنم، این‌طور نیست که تنها به حوزه گردشگری توجه داشته باشم ولی میراث فرهنگی متخصصان خود را دارد و سازوکار آن مشخص است. ما هر چقدر که در حوزه میراث فرهنگی، منابع بیشتری در اختیار داشته باشیم، بهتر می‌توانیم در این حوزه فعالیت کنیم.

نمایش 196 اثر تاریخی در اسپانیا

وی درباره سفرش به اسپانیا گفت: در این سفر با مسئولان موزه‌ای در اسپانیا مذاکره کردم، آنها خواهان برپایی نمایشگاهی از آثار تاریخی ایران هستند. 196 اثر قرار است در اسپانیا نمایش داده شود. نمایشگاهی که در هلند با همین آثار برپا شده بود، 400 هزار بازدیدکننده داشته است. ما در حوزه میراث فرهنگی، همه چیز داریم جز پول.

ما می‌توانستیم بهترین تندیس‌ها را تقدیم جشنواره فجر کنیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره تندیس جشنواره فیلم فجر نیز گفت: زمانی که متوجه شدم تندیس جشنواره فیلم را از کشور امارات می‌آوریم، ابراز تأسف کردم درحالی‌که ایران مهد تمدن است؛ این موضوع تحت اختیار ما نبود ولی گلایه کردیم. ما می‌توانستیم بهترین تندیس‌ها را تقدیمشان کنیم. امیدوارم دیگر سال آینده حداقل این اتفاق نیفتد.

مونسان در خصوص آمار اشیاء تاریخی گفت: درست نیست تعداد آثار تاریخی و اشیاء موزه‌ای را بیان کنیم اما ما سامانه‌ای را به نام «جام» طراحی کرده‌ایم که همه موزه‌ها موظف هستند اشیاء خود را در داخل آن ثبت کنند؛ اگرچه این ثبت مدتی طول کشیده بود، اما در دو، سه ماه آینده این اقدام تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: من به بخش میراث فرهنگی این سازمان فشار آورده‌ام که باید این موضوع جدی گرفته شود ولی در برخی از موارد باید اصالت اشیاء به تائید برسد. من همچنین به همه دستگاه‌های اجرایی نامه زدم که اشیاء تاریخی و موزه‌ای که دارند، به ما اعلام کنند. اصلاً قرار نیست مالکیت آن اشیاء از این دستگاه‌ها گرفته شود. ما فقط می‌خواهیم فهرست خود را کامل کنیم.

به معاون صنایع دستی اعلام کردم فعلاً بحث بیمه هنرمندان صنایع دستی را خبری نکند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص خبر خوبی که قرار بود در حوزه صنایع دستی داده شود، گفت: ما می‌خواستیم اعتباری را از سازمان برنامه و بودجه برای بیمه هنرمندان بگیریم ولی از آنجا که بودجه اعلامی تا زمان تخصیص اعتبار، تغییر می‌کند، به معاون صنایع دستی اعلام کردم فعلاً آن را خبری نکند. ما 11 میلیارد تومان درخواست داشتیم تا مشکل بیمه 400 هزار نفر حل شود. این بودجه به خزانه رفت و در لحظه آخر قرار شد 3 میلیارد تومان بدهند که با تخصیص آن، بخشی از این مشکل حل خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درباره تخریب بخشی از بافت تاریخی شیراز گفت: در این تخریب ها که با عنوان طرح توسعه حرم انجام شده ما با اقدامات شجاعانه‌ای پیش رفته‌ایم و جلوی برخی از این تخریب‌ها را گرفته‌ایم ولی ضابطین باید کمک کنند که مانع تخریب بیشتر بناها شوند. اکنون اعلام کرده‌ایم که به جای تخریب دو بنا، باید عین به عین، آنها را دوباره بسازند.

تنها بخش اقتصادی که هیچ‌گونه افزایش نرخی نداشته، گردشگری بوده است

مونسان در خصوص افزایش هزینه بلیت هواپیما خاطرنشان کرد: شخص ریاست جمهوری به این موضوع ورود کرد و از افزایش بیش از حد قیمت بلیت هواپیما جلوگیری شد البته این را هم باید واقع‌بینانه ببینیم که شرکت‌های هواپیمایی نیز در شرایط سختی قرار دارند؛ آنها هم باید سرپا باشند.

وی ادامه داد: ایرادی ندارد که اگر قیمت به اندازه نرخ تمام شده، از مسافر گرفته شود اما اگر بیشتر باشد، خوب نیست. الان بلیت هواپیما واقعاً گران است در نتیجه سفر هم گران می‌شود ولی سفرهای ارزانتری نیز وجود دارد مانند قطار و اتوبوس. حتی می‌توان بومگردی‌ها را هم در بسته سفرهای ارزان قرار داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: من می‌خواهم بگویم که تنها بخش اقتصادی که هیچ‌گونه افزایش نرخی نداشته است، گردشگری بوده است. با وجود اینکه هتلداران با افزایش نرخ در بخش خدمات و تجهیزات مواجه بوده‌اند ولی هیچ افزایش نرخی برای مسافر اعمال نکرده‌اند. این موضوع را مردم باید در نظر داشته باشند که نمی‌توان از مؤلفه‌های گران مانند سفر با هواپیما و یا در های‌سیزن بهره برد ولی توقع داشته باشیم سفرمان ارزان باشد.مرتبط با این خبر

  • بولتون پلیس بد دولت ترامپ است

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت

  • شوراهای حل اختلاف باید نقش ریش سفید را در اختلافات زوجین ایفا کنند

  • قطعات پهپاد متجاوز، گواهی بر پذیرش شکایت حقوقی ایران علیه امریکاست

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • حمایت از مالکیت معنوی رونق اقتصادی را افزایش می دهد

  • افزایش قیمت لبنیات غیر قانونی است

  • موفقیت پنجره ثبت شرکتها در کلیه شاخص های کسب و کار

  • قانون و مقررات نفس کسبه را گرفته است

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟