صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خبرگزاری آریا- عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس برآوردها 80 درصد مردم از خرید خانه عاجزند و دلیل آن، افزایش غیرمتعارفی است که در حال رخ دادن است.

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو گفتگو، محمد دامادی با بیان اینکه بازار مسکن چندین سال است که درگیر رکود است، گفت: با وجود رکود، روند افزایشی نیز در حال رخ دادن است و متاسفانه با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی نتوانست برای افزایش تولید مسکن کاری کند، مشکلات روز به روز بیشتر شد. بر اساس برآوردها 80 درصد مردم از خرید خانه عاجز است و دلیل این موضوع نیز افزایش غیر متعارفی است که در حال رخ دادن است.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن خیلی مربوط به سازنده ها نیست و به حوزه سیاست گذاری و تنظیم بازار بر می گردد که در کنار عوامل دیگر از جمله سیستم اقتصادی نابسامان، عدم نظارت، عدم تقویت نظام های صنفی و دلالی های غیر علمی، آسیب جدی به مسکن به عنوان نماد تولید ملی وارد می کند. مسکن یک کالای وارداتی نیست و آنچه می تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد، ساخت و ساز مناسب است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو به افزایش قیمت ارز اشاره کرد و بیان داشت: سهم افزایش قیمت نهاده های تولید مسکن در راستای گران شدن قیمت ارز و کاهش ارزش پولی در گران شدن تولید مسکن نیز اثر زیادی داشته است. حوزه مسکن یکی از اضلاع اصلی اقتصاد کشور است و هنگامی که شرایط روانی جامعه نابسامان می شود، یکی از بخش هایی که تحت تاثیر قرار می گیرد مسکن است و به اقتصاد ملی ضربه مهلکی وارد کند که امروز نیز اثر آن را می بینیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در حوزه مسکن شاهد سرمایه گذاری هستیم یعنی افراد سازه ای بنا می کنند و منتظر می مانند تا گران شود و بفروشند و در حقیقت یک نگاه سرمایه ای به مسکن دارند. این مسئله تعادل بین عرضه و تقاضا و به طور کل بازار را بر هم می زند.

در ادامه ایرج رهبر با اشاره به اینکه از پنج سال پیش درباره افزایش قیمت نامتعارف مسکن خبر داده بودیم، اظهار کرد: وقتی برنامه منظمی برای تولید مسکن از نظر سیاست گذاری در دولت نداریم، زمینه کار برای تولید مسکن فراهم نیست و در چنین شرایطی وقتی پشتوانه تولید قطع می شود، شاهد گرانی و رکود هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود و هر تعدادی که از این عدد کمتر ساخته شود، تقاضاها برای سال بعد انباشت می شود و در حال حاضر نیز با انباشت تقاضا مواجه هستیم که حدودا سه میلیون و 500 هزار واحد است. در حقیقت در پنج سال گذشته هر سال 700 هزار واحد مسکونی کمتر از نیاز کشور ساختیم و این انباشت تقاضا باعث کمبود در بازار و افزایش قیمت می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان با تصریح بر اینکه دولت هیچ برنامه ای برای تولید مسکن نداشته است، عنوان کرد: اثرات این برنامگی را در حال حاضر می بینیم زیرا اگر در یک مقطع برای مسکن برنامه ریزی نداشته باشیم، اثرات آن در چند سال بعد، قابل لمس است. امسال نیز به همین دلیل شاهد افزایش 91 درصدی خانه ها نسبت سال گذشته بر اساس آمار بانک مرکزی هستیم.

مرتبط با این خبر

  • بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • بهزیستی باید به نیازهای امروز جامعه توجه کند

  • عدم تحقیق دانشمندان، ریشه نبود ارتباط در حوزه صنعت و علوم انسانی

  • مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!

  • طرح تابستانه؛ مُسکنی مقطعی برای کتاب است

  • نمی‌توان درباره فساد با مردم تبانی کرد

  • ایرانیان باستان طبیعت را از طریق ساز می‌شنیدند

  • آغاز عملیات ساخت هزار مسکن برای سیل زدگان سوسنگرد

  • دولت الکترونیک با روش فعلی غیرممکن است