روزنامه اصفهان زیبا: مجوزهای بی‌رویه،زمینه‌ساز کتاب سازی است

بازرس اتحادیه ناشران صدور بی‌رویه مجوزهای نشر را زمینه‌ساز تخلف کتاب سازی دانست و گفت: وزارت ارشاد اگر مجوز صادر می‌کند، باید نظارت هم داشته باشد و تمدید این مجوزها را محدود کند.

1397/11/17
|
12:45

به گزارش مهر، برنامه گفت‌وگوی فرهنگی با موضوع «واگذاری مالکیت کتاب» با حضور عباس حسینی‌نیک بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش شد.

حسینی‌نیک در این برنامه گفت: ویژگی مهم حق معنوی بر عکس بقیه اموال این است که قابل واگذاری نیست، چراکه در صورت واگذاری، حیثیت آثار علمی و قداست جامعه از دست خواهد رفت.

کتاب‌سازی از نظر قانونی یک عمل مجرمانه و نقض حقوق معنوی است و در صورت طرح دعوا در این حوزه از سه ماه تا یک سال هم حبس دارد. وی افزود: جرایم حوزه مالکیت ادبی و هنری یا آفرینش‌های فکری، شاکی خصوصی می‌خواهد و به عبارتی جزو حقوق خصوصی محسوب می‌شود، اما بسیاری از حقوق‌های خصوصی در حقوق عمومی نیز مطرح هستند.

حقوق مالکیت ادبی یا هنری برای مقابله با این پدیده اجتماعی کافی نیست. مجموعه‌ای از عوامل تحریک‌کننده و جذاب باعث وقوع این جرم از سوی افراد می‌شوند که در نهایت، جامعه آسیب می‌بیند. برخی افراد مانند دانشجویان فقط برای ارتزاق و کسب درآمد دست به چنین کاری می‌زنند.

از طرفی عده‌ای هم مشتری کار این افراد هستند و انگیزه‌های شغلی و اقتصادی دارند.بازرس اتحادیه ناشران اولین راهکار مقابلــــه با این پدیده اجتمــــاعی را پیشگیری از جرم دانست و گفت: دولت باید آموزش‌های لازم را به جامعه ارائه دهد تا بدانند دست‌اندازی به اموال دیگران جرم و ضداخلاق محسوب می‌شود.

علاوه بر این، وضع قوانین محکم و شفاف و آئین دادرسی‌های مقابله با این جرایم در پیگشیری از این معضل بسیار کمک کننده خواهد بود. بیشترین مسئولیت این موضوع، متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

این وزارتخانه طبق قانون مسئولیت صدور مجوز پروانه نشر را بر عهده دارد.حسینی‌نیک گفت: بر اساس قانون، کسانی می‌توانند کتاب منتشر کنند که دارای مجوز نشر از وزارت ارشاد باشند. هم‌اکنون حدود 17 هزار ناشر پروانه نشر دارند که از این تعداد بیش از 5 تا 6 هزار ناشر در طول سال هیچ کتابی منتشر نمی‌کنند و شاید اصلا ناشر هم نباشند.

80 درصد نشر کشور دست 200 ناشر است و این تخلفات از سوی این 200 ناشر انجام نمی‌شود. داشتن پروانه نشر مزایایی مثل معافیت‌های مالی، بیمه کافرما و اجازه فعالیت در مکان‌های مسکونی دارد و این، انگیزه‌هایی را برای برخی ایجاد کرده است.

دسترسی سریع