صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

فتاح گفت: طی سه سال گذشته با توانمندسازی 270 هزار خانوار از حمایت کمیته امداد خارج شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در برنامه منشور تلاش، شبکه رادیویی گفتگو برگزار شد، اظهار کرد: طی سه سال گذشته 320 هزار خانوار از چرخه حمایتی کمیته امداد خمینی (ره) خارج شدن، اما از اول امسال با توجه به تغییرات و شرایط اقتصادی 620 هزار خانواده با همکاری دولت اضافه شدند.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون هر ساله 10 درصد افراد از تحت حمایت کمیته امداد خارج می‌شوند، بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده، 620 هزار خانواده تحت پوشش حمایت موقتی به مدت شش تا هشت ماه قرار گرفته اند و به آن‌ها نیز علام شده است که این پوشش موقت و زمان دارد.

فتاح با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی 22 هزار کارمند در کل کشور دارد، گفت: کمیته امداد با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهد بخش مهمی از ساختار تامین اجتماعی است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی درخصوص نظارت بر کمیته امداد تشریح کرد: به دلیل اینکه بودجه کمیته امداد از دولت تامین می‌شود، دیوان محاسبات و سازمان های نظارتی کشور بر ما نظارت کامل دارند بنابراین تمام اسناد ما کنترل می‌شود.

فتاح افزود: کمیته امداد معافیت مالیاتی ندارد که ما هر ساله آن را تسویه می‌کنیم. نظارت‌های بخش کمک‌های مردمی نیز از سوی دفتر مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) درخصوص بودجه کمیته امداد بیان کرد: آنچه دولت به ما به عنوان بودجه پرداخت می‌کند مانند مکمل یارانه است، ما غیر از یارانه، 200 هزار تومان به یک نفر و 550 هزار تومان به حساب خانواده‌های 5 نفره تحت پوشش واریز می‌کنیم و بقیه خدمات هم از کمک‌های های مردمی ارائه می‌شود.
وی در رابطه برنامه‌های حمایتی برای اشتغال روستائیان گفت: 55 درصد خانواده‌های تحت پوشش ما را روستا‌ها تشکیل می‌دهند و 45 درصد بقیه مربوط به شهرهاست. برای روستائیان تحت پوشش کمیته امداد، طرح شهید رجایی اجرا می‌شود، در این طرح سالمندان نیازمند و بالای 60 سال که قادر به کار کردن نیستند تحت پوشش ما قرار می‌گیرند. جوانانی که تحت پوشش ما باشند حتما به اشتغال آن‌ها رسیدگی می‌کنیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به وام قرض الحسنه تصریح کرد: وام اشتغال کمیته امداد به صورت قرض الحسنه پرداخت می‌شود و به طور کلی پرداخت وام غیر قرض الحسنه ممنوع است. ما امسال هزار و 400 میلیارد تومان قرض الحسنه اشتغال پرداخت می‌کنیم که سقف این وام 20 میلیون تومان بود که به دلیل تورم ایجاد شده در ماه‌های اخیر سقف این وام به 50 میلیون تومان افزایش یافته است.

فتاح افزود: امسال سهم کمیته امداد از صندوق توسعه ملی 1 و نیم میلیارد دلار بود که برداشت شد و 100 فقره وام 25 میلیونی با دستور رئیس جمهور اجرایی و تا به الان 250 میلیارد تومان پرداخت شده و از این به بعد رونق بیشتری خواهد گرفت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: قانون اجازه داده یک فرزند ذکور یتیم با ارائه معرفی نامه از کمیته امداد از سربازی معاف شود که امسال 16 هزار نفر از این قانون استفاده کردند. این معافیت باعث می‌شود فرد به خانواده خود کمک کند.

فتاح درخصوص ایجاد اشتغال برای افراد تحت پوشش گفت: امسال بین 20 تا 30 هزار نفر را به محل‌های کاریابی معرفی کردیم و پذیرش شده اند. سال قبل نیز 5 هزار نیسان زامیاد از سایپا و 2 هزار تراکتور خریدیم و همه را با وام قرض الحسنه به روستا‌ها دادیم و به اشتغال آن‌ها کمک کردیم.

وی بیان کرد: ما بسته حمایتی را برای اولین بار از دولت درخواست کردیم و آقای رئیس جمهور هم عنایت کردند و به همین خاطر اولین گروهی که این سبد را دریافت کرد ما و بهزیستی بودیم. ما تنها گروهی بودیم که به جای 200 هزار تومان نقدی برای هر فرد درخواست کالا کردیم. قرار بر این شد بعد از نوبت اول، در دو نوبت دیگر یعنی دهه فجر و آخر سال این سبد حمایتی به مددجویان اعطا شود و منتظر دستور کتبی آقای رئیس جمهور هستیم.

فتاح گفت: ما امسال تمام پول ملک سوهانک را به صندوق قرض الحسنه منتقل کردیم و سقف وام ضروری قرض الحسنه را برداشتیم و این از محل صندوق ولایت بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) مطرح کرد: ما با حمایت مردم و دولت و مجلس ما تا حد زیادی از مشکل مسکن مددجویان را حل خواهیم کرد و هیچ یتیمی نیست که بدون خانه باشد و به بقیه هم مسکن مناسب اعم از تعمیر یا اجاره داده می‌شود. در مناطق زلزه زده کرمانشاه 5 هزار و 400 خانه را با همکاری مردم و دولت می‌سازیم و در اسفند ماه 2 هزار مسکن را افتتاح می‌کنیم و تا خردادماه به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه کمیته امداد یک اورژانس اجتماعی مدت دار است، گفت: اگر قرار است کار کمیته امداد امام خمینی مورد ارزیابی قرار گیرد باید پرسید که چند نفر از تحت پوشش حمایت این کمیته خارج شدند.

رئیس کمیته در پایان تصریح کرد: رسیدگی به آسیب‌ها بر عهده سازمان بهزیستی است و مددجویان تحت پوشش ما افراد سالم و نیازمند هستند.

مرتبط با این خبر

  • در برابر تهدیدات آینده سناریوهای متفاوت می‌نویسیم

  • آنسامبل به نوازندگان چیره دست نیاز دارد

  • روند خدمات موبایلی و اینترنت پرسرعت در شیروان رو به رشد است

  • جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها؛ چقدر واقعیت دارد؟

  • ایجاد 26 هزار تخت بیمارستانی و بازسازی کامل 45 هزار تخت

  • افتتاح 16پروژه گردشگری استان فارس در هفته دولت

  • افتتاح 7 پروژه ورزشی در هفته دولت

  • سه شنبه؛ آغاز ساخت طرح 400هزار واحدی مسکن در کل کشور

  • «منطقه پرواز ممنوع» روایتی ماجراجویانه دارد

  • گروه‌های جهادی نباید در چنبره سیاست و اقتصاد گرفتار شوند