صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خبرگزاری آریا- علیرضا رحیمی گفت: ایران گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست و همزمان به این مذاکرات متکی نشدیم و یا امید چندانی به اتحادیه اروپا نبسته ایم.

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو گفتگو، علیرضا رحیمی با بیان اینکه هدف آمریکایی ها از خروج از برجام و وضع تحریم های مجدد این بود که به ایران فشار بیاورند و مهمترین اقدام در این زمینه، محرومیت مالی و بستن کانال های مالی ایران با بانک های بین المللی است، گفت: این اقدام فضا را برای بانک های ایرانی سخت کرد و اتحادیه اروپا از موضع سیاسی تلاش کرد به ایران اطمینان بدهد در برجام خواهد ماند اما از نظر اقتصادی و در فضای کاربردی و عملی اتفاق جدیدی نیافتاد.

وی اضافه کرد: نگاه و استدلال اروپایی ها در حوزه همکاری های اقتصادی این است که چون مجموعه اقتصادی کشورهای اروپایی مبتنی بر بخش خصوصی است و دولت تسلطی روی شرکت های خصوصی ندارد، نمی توانیم این شرکت ها را الزام کنیم.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس اظهار داشت: مسئله کانال مالی اروپا موضوعی بود که مورد توافق ایران و اتحادیه اروپا قرار گرفت و اتحادیه اروپا اصل موضوع را قبول کردند اما عملیاتی کردن آن به لحاظ فنی دارای محدودیت هایی است ولی به هر جهت، این زمان طولانی برای راه اندازی کانال مالی خیلی طبیعی نیست زیرا اروپایی ها اعلام کردند به صورت رسمی تصویب می کنیم اما به صورت عملیاتی ممکن است بین دو تا چهار ماه زمان ببرد تا زیرساخت های فنی آماده شود.

وی خاطرنشان کرد: کانال مالی فقط مختص ایران و اروپا نیست و این فضا به گونه ای است که کشورهای آسیایی نیز از این طریق مراوده مالی خواهند داشت. ایران به کرات اعتراض و گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران گلایه خودش را اعلام کرده است که این تاخیر متعارف نیست و همزمان به این مذاکرات متکی نشدیم و یا امید چندانی به اتحادیه اروپا نبسته ایم و به همین دلیل تیم دیپلماسی با همسایگان به شدت مشغول مذاکره هستند تا هم توافق نامه های دو جانبه پولی را فعال و هم تجارت و تعرفه ترجیحی را اجرایی کنند.

مرتبط با این خبر

  • تبادل نظر «موگرینی» و «لاوروف» پیرامون اجرای برجام

  • سانسور راهپیمایی 22 بهمن نادیده گرفتن حقیقت مردم ایران است

  • افزودن "گُل" به توتون برای شادی‌آور کردن قلیان

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • تشریح آخرین رویدادهای جشنواره تئاتر فجر در پرده آخر

  • اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • وداع با پیکر 27 شهید حادثه تروریستی خاش

  • سپرده های مردم در بانک ها باید صرف تولید و اشتغالزایی شود

  • تسلیم در برابر دشمن برای حل مشکلات اقتصادی، خطایی نابخشودنی است