صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) جزئیات بسته حمایتی مددجویان به مناسبت دهه فجر را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نشست خبری "منشور تلاش" به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

فتاح در این نشست خبری اظهار کرد: امام راحل (ره) در 14 اسفند سال 1357 دستور تأسیس نهادی برای رسیدگی به محرومان و ایتام را صادر کردند و این نشان دهنده حساسیت بنیانگذار انقلاب به این امر بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)گفت: در ابتدای امر بیشتر کمک ها به صورت حضوری و رساندن کالاهای اساسی به روستاهای محروم بود اما کمیته امداد متناسب با روند شکل گیری انقلاب اسلامی سیر تکاملی پیدا کرد. یکی از وظایف کمیته در جنگ تحمیلی، جمع آوری و ارسال وسایل مورد نیاز به جبهه و رسیدگی به خانواده هایی بود که مردان آنها در جبهه ها خدمت می کردند.

این مقام مسئول افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) پس از چهل سال همچون انقلاب به نقطه بلوغ رسیده است از این جهت که حداقل 20 نوع خدمت متنوع را ارائه می دهد و به بخش مهمی از تأمین اجتماعی نظام تبدیل شده است.

فتاح با بیان اینکه 22 هزار کارمند در کل کشور داریم ، گفت: طی سه سال گذشته 270 هزار خانواده را از چرخه حمایتی کمیته امداد کم کردیم اما از ابتدای امسال با این شرایط اقتصادی با همکاری دولت و مجلس 620 هزار خانواده و البته به صورت زمان دار به چرخه حمایتی کمیته امداد اضافه کردیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) یادآورشد: آنچه که دولت به ما پرداخت می کند مانند مکمل یارانه است، ما غیر از یارانه، 200 هزار تومان برای خانوارهای تک نفره و 550 هزار تومان به حساب خانواده های 5 نفره تحت پوشش واریز می کنیم و بقیه خدمات هم از کمک های های مردمی ارائه می شود.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه برخی می گویند کمیته امداد عامل فقر در کشور است، بیان داشت: چنین مسئله ای صحت ندارد. تمام تلاش ما نجات افراد محروم از فقر است، منشأ تولید فقر از جای دیگری است به عنوان مثال امسال تورم همه اقشار مردم را تا حدودی فقیر کرد. 45 درصد از افراد به دلیل از دست دادن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار می گیرند و 35 درصد افراد تحت پوشش، سالمندان روستایی بالای 60 سال هستند.

فتاح یادآورشد: کمیته امداد سرریز نواقض خیلی از بخشهاست. سالی 500 میلیارد تومان بابت بیمه پایه درمان هزینه می شود و ما همه اقشار تحت پوشش را بیمه حوادث کردیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در رابطه برنامه های حمایتی برای اشتغال روستائیان گفت: 55 درصد خانواده های تحت پوشش ما را روستاها تشکیل می دهند و 45 درصد بقیه مربوط به شهرهاست. برای روستائیان تحت پوشش کمیته امداد، طرح شهید رجایی اجرا می شود، در این طرح سالمندان نیازمند و بالای 60 سال که قادر به کار کردن نیستند تحت پوشش ما قرار می گیرند. جوانانی که تحت پوشش ما باشند حتما به اشتغال آنها رسیدگی می کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: وام اشتغال کمیته امداد به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود و به طور کلی پرداخت وام غیر قرض الحسنه ممنوع است. ما امسال هزار و 400 میلیارد تومان قرض الحسنه اشتغال پرداخت می کنیم که سقف این وام 20 میلیون تومان بود که به دلیل تورم ایجاد شده در ماه های اخیر سقف این وام به 50 میلیون تومان افزایش یافت.

فتاح افزود: امسال از محل 1 و نیم میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی، سهمی به کمیته امداد پرداخت شد و 100 فقره وام 25 میلیونی با دستور رئیس جمهور اجرایی و تا به الان 250 میلیارد تومان پرداخت شده و از این به بعد رونق بیشتری خواهد گرفت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: قانون به ما اجازه داده یک فرزند ذکور یتیم با نامه ما از سربازی معاف شود که امسال 16 هزار نفر از این قانون استفاده کردند. این معافیت باعث می شود فرد به خانواده خود کمک کند.

فتاح به رادیو گفت و گو گفت: امسال بین 20 تا 30 هزار نفر را به محل های کاریابی معرفی کردیم و پذیرش شده اند. سال قبل 5 هزار نیسان زامیاد از سایپا و 2 هزار تراکتور خریدیم و همه را با وام قرض الحسنه به روستاها دادیم و به اشتغال آنها کمک کردیم.

وی در رابطه اعطای سبدهای حمایتی به مددجویان به مناسبت دهه فجر بیان کرد: ما بسته حمایتی را برای اولین بار از دولت درخواست کردیم و آقای رئیس جمهور هم عنایت کردند و به همین خاطر اولین گروهی که این سبد را دریافت کرد ما و بهزیستی بودیم. ما تنها گروهی بودیم که به جای 200 هزار تومان نقدی برای هر فرد درخواست کالا کردیم. قرار بر این شد بعد از نوبت اول، در دو نوبت دیگر یعنی دهه فجر و آخر سال این سبد حمایتی به مددجویان اعطا شود و منتظر دستور کتبی آقای رئیس جمهور هستیم.

این مقام مسئول در رابطه با صندوق های قرض الحسنه "امداد ولایت" گفت: ما امسال تمام پول ملک سوهانک را به صندوق قرض الحسنه منتقل کردیم و امسال سقف وام ضروری قرض الحسنه را برداشتیم و این از محل صندوق ولایت بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) مطرح کرد: ما با حمایت مردم و دولت و مجلس ما تا حد زیادی از مشکل مسکن مددجویان را حل خواهیم کرد و هیچ یتیمی نیست که بدون خانه باشد و به بقیه هم مسکن مناسب اعم از تعمیر یا اجاره داده می شود. در مناطق زلزه زده کرمانشاه 5 هزار و 400 خانه را با همکاری مردم و دولت می سازیم و در اسفند ماه 2 هزار مسکن را افتتاح می کنیم و تا خردادماه به پایان می رسد.

وی در خاتمه گفت: به دلیل نرخ تورم و مصیبت های اقتصادی امسال شاهد هجوم به سمت کمیته امداد بودیم.

مرتبط با این خبر

  • فرهنگ ساخته نمی شود/ مدیران نگاهی بازاری به فرهنگ دارند

  • حذف ناگهانی ارز 4200 تومانی باعث تنش در بازار می شود

  • انصاراله هشدار داد/ نقشه عربستان و آمریکا برای تجزیه یمن!

  • دستگاه های اجرایی برای تحقق رونق تولید به اتاق های فکر مهجز شوند!

  • پهپادهای انصاراله نشان داد، یمن قابل تصرف نیست

  • برخی رسانه‌های داخلی مرعوب فضای رسانه‌ای غرب هستند

  • بررسی لزوم تشکیل آنسامبل

  • برندسازی موجب خوشبختی رسانه ها می شود

  • بر اساس فقه، معادن جز انفال و متعلق به همه مردم است

  • تحلیل پروسه جهانی شدن و تضعیف آمریکا