صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس اجرای طرح اعاده اموال نامشروع را یک انقلاب دانست و اظهار داشت: جنس این انقلاب از همان جنس ابتدای انقلاب اسلامی در سال 57 است و در دهه چهارم انقلاب، این طرح را به مردم هدیه می دهیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در آغاز درباره طرح اعاده اموال نامشروع گفت: عنوان دقیق این طرح سازمان مبارزه با فساد است که 51 ماده دارد و در قسمتی از آن به مقوله اعاده اموال نامشروع می پردازد. در قوانین جاری کشور، چیزی به نام رانت وجود ندارد اما در این طرح به موضوع رانت پرداخته می شود و اموالی که بابت رانت دریافت کرده اند، به بیت المال اعاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: بعضی از مسئولین پس از انقلاب، تقریبا همواره کارمند دولت بوده اند اما دارایی های آن ها امروز بالغ بر دو هزار میلیار تومان می باشد که این به دلیل خلا قانونی و استفاده از رانت، برای مسئول است و به همین جهت در قانون دیده شده است، اموالی که از رانت به دست بیاید، باید به بیت المال برگشت داده شود.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس اجرای طرح اعاده اموال نامشروع را یک انقلاب دانست و اظهار داشت: جنس این انقلاب از همان جنس ابتدای انقلاب اسلامی در سال 57 است و در دهه چهارم انقلاب این طرح را به مردم هدیه می دهیم.

وی در تشریح جزئیات این طرح اظهار کرد: در راستای اجرای طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، یک هیئت قضایی تشکیل می شود و با نظرهای کارشناس های مربوطه از دستگاه های مختلف، اموال افرادی که به صورت رانت کسب شده است، به بیت المال باز می گردند. این کارشناسان اموال مسئولین را بررسی و تطبیق می دهند و این بررسی درباره تمام مدیران صورت می گیرد تا مشخص شود هر اموال هر مدیر بر اساس پست و مقام و زمان خدمت همخوانی دارد یا خیر.

ابوترابی تصریح کرد: مشکلی که تاکنون داشته ایم وجود خلا قانونی برای مبارزه با رانت بوده است، زیرا در قوانین موجود رانت جرم شناخته نشده است و مجازاتی برای آن دیده نشده است و به همین دلیل خیلی ها از رانت استفاده می کنند و توانسته اند به دارایی زیادی برسند که این قطعا دارای اشکال شرعی است و باید بررسی شود.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح لایحه قاچاق کالا و ارز با هماهنگی دولت تدوین می شود

  • سینماگران بعد از دهه اول کار خود درگیر تکرار می شوند

  • ماهیگیری نفوذی ها از آب گل آلود لبنان

  • روح الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • راهپیمایی اربعین، رسانه قویِ معرفی فرهنگ حسینی

  • متمایل شدن سعودی‌ها به روسیه برای ایجاد توازن منطقه‌ای

  • چگونه بدون سرمایه کارآفرین شویم ؟

  • سهم مرکز هنرهای نمایشی در سالجاری 45 اثر دینی بود

  • حال و هوای اربعین را به زندگی روزانه ببریم

  • بررسی بازتاب راهپیمایی بزرگ اربعین در رسانه های مختلف