صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خبرگزاری آریا- حسینی گفت: در راستای اصلاح ساختار بانکی کشور، کمیسیون اقتصادی مجلس طرح بانکداری مجزایی را تدوین کرده که هنوز به تصویب نهایی نرسیده اما امیدواریم تا سال آینده این طرح در دست اجرا قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو گفت و گو، محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه از قانون پولی و بانکی که در سنوات گذشته نوشته شده و به نوعی پایه قرار گرفته است پیروی می شود شاید گاهی اوقات برخی از مواد این قانون برای اصلاحات زیر سوال رفته باشد و یا از لحاظ استقلال بانک مرکزی در مورد شیوه های تامین اعتبارات بانک ها به متن قوانین بودجه ای و نیز قوانین برنامه های میان مدت که در کل این سالها نوشته شده است تلنگرهایی خورده باشد.

وی افزود: بطور کلی حوزه ی اقتصاد ما امروز نیازمند حرکتی است تا بواسطه ی آن از این بحران نقدینگی که بدلیل اجرایی شدن سیاست های غلط در کشور اتفاق افتاده رهایی یابد مجلس شورای اسلامی وارد عمل شده است.

حسینی خاطر نشان کرد: همه امروز بدنبال کاهش نقدینگی در کشور هستند و دولت نیز در این خصوص اقداماتی را انجام داده است اما کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طرح بانکداری مجزا را تدوین کرده و در کمیسیون مصوب گردید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح در گذشته نیز مطرح بوده است گفت: این طرح در واقع طیّ چند ماه اخیر به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمد و بدنبال آن سعی شده است در اجرای اصل 85 نیز مجوزی از مجلس گرفته شود تا توسط کمیسیون بصورت یک فوریت تصویب گردد و سپس در اختیار دولت قرار بگیرد.

محمد حسینی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه برنامه ی ما در خصوص این طرح به نتیجه نرسید چرا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح بانکداری مجزا رای مثبت ندادند و این طرح مهر برگشت خورد.

وی تصریح کرد: عدم رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح بانکداری مجزا،روند کار اصلاح ساختار بانکداری در کشور را متوقف کرده است لذا هم اکنون کمیسیون اقتصادی مجلس کمیته ای را مامور بهبود این شرایط کرده است که اگر دستخوش مسائل سیاسی نگردد میتوان امیدوار بود که ان شاءالله در سال آینده طرح بانکداری مجزا به نتیجه ی نهایی خود نائل آید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی در ادامه ابراز امیدواری کرد: طرح بانکداری مجزا در صورت اخذ آراء می تواند حوزه ی بانکداری کشور را از نگاه امروزی بررسی قرار داده و کنترل نماید.

وی در پایان بیان داشت: ضرورت اصلاح ساختار بانکی کشور بر مجلسیان و نیز کسانی که دستی بر آتش اقتصاد دارند پوشیده نیست لذا معتقدیم اگر قرار است شرایط اجرای سیاست های مقاومتی را مهیا کنیم یکی از جایگاه هایی که قطعا باید مورد اصلاح قرار گیرد قانون نظام بانکداری ماست تا بتواند در شرایط فعلی اثار مثبتی را در اقتصاد ایران ایجاد کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی با تشریح اینکه نظام بانکی کشور کارآمدی لازم را ندارد اذعان کرد: تا سال آینده قانون اصلاح بانکداری را ان شاءالله در دست اجرا خواهیم داشت زیرا بسیاری از بانک های کشور امروزه شرایط کفایت سرمایه شان یا در مرحله ی خطر است و یا بسیار نزول کرده که به یقین باید هر چه زودتر به فریادشان رسید وگرنه ادامه دادن شرایط موجود به هیچ وجه به صلاح کشور نمی باشد.

مرتبط با این خبر

  • چه کسانی اروپا را ناجی برجام میدانند؟

  • اروپا، یک ایران کنترل شده و محدود میخواهد

  • مراقب باشیم بحران‌های فولادی تکرار نشود

  • مخالفت چین با تحریم ایران؛ تلاش برای تعمیق نفوذ در خلیج فارس است

  • بزه و بزه کاری شایسته بانوی ایرانی نیست

  • رادیو گفت وگو؛ نزدیک تر به مخاطبان

  • تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی؛ تعبیر اقتصاد بدون نفت

  • حمایت جمهوری اسلامی ایران از شیعیان ایتالیا

  • ازسرگیری غنی سازی طبق شروط رهبری است

  • تلاش رایزنان فرهنگی ایران برای گسترش زبان فارسی در اتریش