صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

الف: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اعضای مجمع در حال اظهارنظر درباره FATF هستند و تصمیمات با توجه به این است که پذیرفتن یا عدم پذیرش آن چه تأثیری بر مشکلات دارد.

احمد توکلی در گفت‌وگو با برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو، پیچیدگی در ابعاد FATF را عامل به‌تعویق‌افتادن تصمیم‌گیری درباره آن دانست و گفت: نتایج این تصمیم‌گیری بسیار مهم است؛ به‌همین‌دلیل همه به دنبال اظهار نظر هستند.

در جلسه اول، از نفراتی که درباره این موضوع اظهار‌نظر می‌کردند، 18 نفر باقی مانده بودند که موکول به جلسه دیگری شد. او افزود: درعین‌حال در جلسه‌ای که دوباره تشکیل دادیم، عده‌ای می‌خواستند برای بار دوم نیز صحبت کنند و ثبت‌نام کردند و با وجود اینکه جلسه سه ساعت به طول انجامید، باز هم 12 نفر باقی ماندند.

در این جلسه رأی گرفته شد مبنی بر اینکه بر کفایت مذاکرات قائل هستیم یا بحث را ادامه دهیم؛ ولی جلسه به کفایت مذاکرات رأی نداد و با وجود این‌همه صحبت، اعضا به دنبال شنیدن حرف نویی هستند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حساسیت این موضوع بر این است که شرایط با دشمنی‌ها، ناتوانی‌ها و بی‌عرضگی‌های داخلی، بر مردم سخت شده و می‌خواهیم راهی که انتخاب می‌کنیم، این سختی را بیشتر نکند.

او با بیان اینکه اعضای مجمع بر چند مورد دیدگاه مشترکی دارند، عنوان کرد: همه بر این قائل هستند که اگر ما هیچ مشکلی نداشتیم، در تحریم نبودیم، مردم ما مرفه بودند، در حوزه اشتغال و توزیع درآمد از وضعیت خوبی برخوردار بودیم، احتمالا FATF را نمی‌پذیرفتیم؛ چون اشکالاتی دارد که استقلال داخلی را از بین می‌برد. توکلی ادامه داد: اشتراک دیگر این است که مردم در اثر سوء‌مدیریت، ضعف تدبیر، شیوع فساد و همچنین فشار ظالمانه بیرونی، وضعشان خوب نیست و به وضعیت موجود معترض هستند.

تصمیمی که ما می‌گیریم، با توجه به این است که آیا به مردم فشاری اضافه می‌کند یا خیر. اینجا بحث است که آیا پذیرفتن FATF مشکلات را کم می‌کند یا نپذیرفتن آن و باید این را روشن کنیم و همچنان اعضای مجمع در حال اظهار‌نظر در‌این‌باره هستند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برجام و شانه‌خالی‌کردن آمریکا از آن و اجرا‌نکردن تعهدات از سوی اروپایی‌ها، متذکر شد: اکنون اروپا، اینستکس را معرفی کرده که به جای پول نفت به ما دارو و غذا می‌دهند و این تحقیر‌آمیز است؛ از طرفی در همین زمینه مباحث موشکی و حقوق بشر را هم مطرح می‌کنند و به دنبال بهانه‌های دیگر برای اعمال فشار بیشتر بر ما هستند.

مرتبط با این خبر

  • گره کور همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 75 میلیون ایرانی

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • معافیت‌های مالیاتی؛ ابزار تشویقی وزارت راه

  • استخدام شرخر برای وصول مطالبات!

  • واکاوی پیوست فرهنگی در رسانه و فناوری های نوین اطلاعاتی

  • فرهنگ، هادی جریانات اقتصادی و اجتماعی است

  • دعوت از کودکان و نوجوانان برای فرهنگسازی و پیشگیری از اعتیاد