صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تبسم مهر - رئیس اتاق ایران و عراق درباره انتقادها به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر بازگشت ارز صادراتی بیان کرد: انتقادها درباره نحوه برگشت پول و ارز است، بعضی‌ها فرصت زمانی آن را اندک و برخی دیگر نرخ آن را زیاد عنوان می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، یحیی آل اسحاق با اشاره به اینکه آنچه برای بانک مرکزی اهمیت دارد، بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور است، گفت: این موضع کاملا درست است زیرا آنچه در کشور به عنوان ارزش افزوده ایجاد می‌شود، ارز است و حق نیز بر این است این ارز باید به چرخه اقتصاد بازگردد تا زمینه ساز تولید و صادرات شود.

وی درباره انتقادها به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر بازگشت ارز صادرات بیان کرد: انتقادها درباره نحوه برگشت پول و ارز است یعنی بعضی‌ها فرصت زمانی آن را اندک می‌دانند و برخی دیگر نرخ آن را زیاد عنوان می‌کنند، همچنین برخی واردکنندگان، تشویق‌های بانک مرکزی را مطابق با واقعیت نمی‌دانند.

رئیس اتاق ایران و عراق درباره استدلال صادرکنندگان بیان کرد: صادرکنندگان اعلام می‌کنند محصولات شان را بر اساس ارز آزاد تولید می‌کنند یعنی مجموعه مواد اولیه و دستمزد را به وسیله ارز آزاد محاسبه می‌کنند در حالی که دولت اعلام کرده است برای قطعات ماشین آلات و مواد اولیه، ارز نیمایی اختصاص داده است.
وی اشاره کرد: صادرکنندگان معتقد هستند نحوه ثبت سفارش و بروکراسی و نقل و انتقال ارز از طریق بانک‌های مختلف زمان زیادی می‌برد و به همین دلیل ناچار هستیم از ارز آزاد استفاده کنند.

آل اسحاق با اشاره به بازار عراق گفت: در 9 ماه امسال حدود هفت میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته ایم و احتمالا تا پایان سال به 11 الی 13 میلیارد دلار می‌رسد، البته تعدادی از صادرکنندگان به ریال صادرات را انجام می‌دهند یعنی عراقی‌ها به در کارخانه می‌آیند و به ریال خریدهایشان را انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: اگر هدف اصلی بانک مرکزی این است که پول ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی بازگردد لازم است ارز را بر اساس نه نیما و نه بازار ارز و بر اساس سنا حساب کنند و این با واقعیت‌ها سازگار است و حداقل در مورد بازار عراق با این کار، می‌توان ارز را بازگردانیم.

به گزارش تسنیم پیش‌تر رئیس اتاق مشترک ایران و چین در واکنش به تصمیم اخیر بانک مرکزی تحت عنوان مشوق‌های بازگشت ارز صادرات برای صادرکنندگان، با انتقاد از سیاست‌های ارزی کشور گفته بود: این چه مشوقی است؟ شما نگاه کنید و بگویید چه ارزشی دارد؟ متاسفانه اقدامات بانک مرکزی در این حوزه ندانم کاری است و راه‌اندازی سامانه نیما از سوی بانک مرکزی باعث شده صادرات در کشور قفل شود.

مرتبط با این خبر

  • آخرین وضعیت برخورد با پایان نامه فروش های متخلف

  • 60 درصد شاغلان کشور بیمه تامین اجتماعی‌اند

  • نظام بانکی راه حلی جز اجرای "بانکداری بدون ربا" ندارد

  • مردم در صورت مشاهده مشکل در آب استخرها با 190 تماس بگیرند

  • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی

  • بنگاهداری بانکها و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد ایران

  • افزایش قیمت لبنیات غیر قانونی است

  • دستگیری از سادات فقیر و توسل به امام حسین؛راه نزدیکی به حضرت ولی عصر(عج)

  • دنیا برای تامین امنیت تنگه هرمز باید قدردان ایران باشد

  • سود بانکی همچنان پیشتاز/ تولید فاقد سود توجیهی است