فصل اقتصاد: عملیات خصوصی سازی شکست نخورده است

فصل اقتصاد - دکتر مهنوش مفتوح گفت: آمار منتشر شده در سایت سازمان خصوصی سازی کشور در مورد شرکت های واگذار شده نشان می دهد میزان عملکرد این شرکت ها تا حدود زیادی بهبود یافته لذا بطور منصفانه روند خصوصی سازی در ایران کاملا شکست نخورده است.

1397/12/24
|
11:30

دکتر مهنوش مفتوح،مدیر کل دفتر مطالعات ،آمار و برنامه ریزی سازمان خصوصی سازی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون بررسی چالش های دولتی بودن بخش هایی که در حیطه ی وظایف دولت قرار نمی گیرد تصریح کرد: نوعی دیدگاه و علاقه به دولتی ماندن در کشور وجود دارد البته نمی گوییم درست است یا غلط،اما این دیدگاه علاوه بر عوام در خواص کشور نیز به چشم می خورد و ترجیح بر این است که امور تصدی گری اقتصاد در دست دولت باقی بماند.

وی اضافه کرد: شاید طرفداران دیدگاه تصدی گری دولت فکر می کنند که این مسئله حمایت و امنیت بیشتری برایشان به ارمغان می آورد.

مفتوح خاطر نشان کرد: تا این دیدگاه در جامعه ی ما اصلاح نشود و تا زمانی که خواص جامعه و حتی مسئولین نسبت به مسئله ی خصوصی سازی اعتقاد واقعی پیدا نکنند نمی توان از دیدگاه عموم مردم انتظار جواب مثبت داشت.

مدیر کل دفتر مطالعات،آمار و برنامه ریزی سازمان خصوصی سازی کشورمان بیان داشت: لازم است نگاه منصفانه ای نسبت به روند خصوصی سازی در کشور داشته باشیم چرا که نگاه مثبت و منصفانه می تواند چالش های موجود را کاهش دهد آنچه روشن است پیچیدگی اقتصاد ما و سهم بسیار بالای دولت در آن است و به نظر می رسد می بایست در راستای تحقق خصوصی سازی در کشور، روند بسترسازی و واگذاری ها بطور موازی انجام می گرفت.

وی با تاکید بر اینکه روند خصوصی سازی در ایران صد در صد شکست نخورده است اظهار داشت: به منظور اثبات اینکه خصوصی سازی کاملا شکست نخورده است میتوان به نتایج ارزیابی شرکت های واگذار شده(موجود در سایت سازمان خصوصی سازی) استناد کرد بطوریکه بخش زیادی از آنها پس از واگذاری عملکردشان بهبود یافته است.

مهنوش مفتوح در پاسخ به سوال نرگس معززی(خبرنگار بخش اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان)مبنی بر اینکه آیا در شناسه ی اهلیت واگذاری ها تغییری ایجاد شده است؟ به رادیو گفت و گو پاسخ داد: هفته ی گذشته جلسه ی هیئت واگذاری برگزار شد که دستور حتمی این جلسه بررسی بازنگری سیاست های مرتبط با خصوصی سازی بود کما اینکه فردا هم این جلسه ادامه خواهد داشت اما هیچ تصمیم و مصوبه ی قطعی مبنی بر اینکه آیا سیاست های مرتبط به واگذاری نیازمند بازنگری است فعلا وجود ندارد.

دسترسی سریع