صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست در مصاحبه با رادیو گفت وگو، به تشریح وضعیت فعلی زیستگاه های حیات وحش در مناطق سیل زده پرداخت.

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو با موضوع اثرات مخرب زیست محیطی سیلابهای اخیر و با حضور سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور روانه آنتن شد.

سرهنگ محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست بیان کرد: متأسفانه سیستم حاکم بر دستگاه های مسئول کشور ما به گونه ای است که مثلاً در ابتدای کار مجوز ساخت مسکن در حریم رودخانه را می دهند و سپس دستور تخریب آن صادر می شود. این سیستم باید اصلاح و قبل از درمان به پیشگیری توجه شود.

این مقام مسئول گفت: در سیل اخیر پارک ملی دز به صورت کامل زیر آب رفت. در کنار پارک ملی، سایت گوزن زرد از گونه های گوزن کم یاب در ایران وجود دارد که با تلاش زیاد از دو رأس به بیست رأس افزایش پیدا کرده بود که در سیل اخیر متأسفانه تنها یک رأس آن زنده گیری شد و مابقی آن ها را به صورت زنده مشاهده نکردیم.
سرهنگ محبت خانی تصریح کرد: وضعیتی که در استان های مختلف مشاهده کردیم وضعیت خوبی نیست، بسیاری از خانواده ها مسکن و کار خود را از دست داده اند. هم اکنون وقت آن فرارسیده که همه مسئولان و دستگاه ها دست به دست هم داده و از آلام مردم سیل زده بکاهند.

وی با اشاره به وضعیت فعلی زیستگاه های حیات وحش در استان های مختلف کشور اعلام کرد: در استان لرستان 17 پاسگاه و 11 اداره شهرستانی ما دچار حادثه شده اند. 3سه مورد از آبشخورهای استان به طور کامل تخریب شده و راههای دسترسی به پاسگاه های محیط بانی در مناطق چهارگانه استان به اندازه سه کیلومتر از بین رفته که باید بازسازی شود اما تا به الان لاشه ای از حیات وحش لرستان در رودخانه ها مشاهده نکرده ایم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست ادامه داد: در استان فارس نیز 5 پاسگاه دچار حادثه شده و 20 مورد از آبشخورها آسیب دیده اند ضمن اینکه 200 کیلومتر از راه های دسترسی مناطق چهارگانه استان فارس نیز تخریب شده است.

سرهنگ محبت خانی همچنین با اعلام آمار آسیبهای وارده به حیات وحش گفت: 15 آبشخور و 170 کیلومتر راههای دسترسی مناطق چهارگانه در کرمانشاه تخریب شده اند. در کهگیلویه و بویراحمد 19 پاسگاه و در مازندران 5 پاسگاه و 200 کیلومتر راههای دسترسی به محیط بانی و چهار رأس هم تلفات حیات وحش گزارش شده، در همدان نیز یکی از پاسگاه های ما مورد تخریب قرار گرفته است.

وی به رادیو گفت و گو گفت: طبق آخرین آمار 160 رأس کله بز در پارک ملی گلستان از بین رفتند. محیط بانان لاشه های آن ها را پیدا کردند و به نظر می رسد عامل آن وضعیت جوی و سرمای شدید بوده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست در پایان مطلب ابراز داشت: به مردم توصیه می کنیم در صورت رویت هرگونه موجود زنده و مرده از حیات وحش با سامانه 540 محیط زیست، 125 و 110 تماس گرفته و موارد را گزارش کنند.

مرتبط با این خبر

  • چه کسانی اروپا را ناجی برجام میدانند؟

  • اروپا، یک ایران کنترل شده و محدود میخواهد

  • مراقب باشیم بحران‌های فولادی تکرار نشود

  • مخالفت چین با تحریم ایران؛ تلاش برای تعمیق نفوذ در خلیج فارس است

  • بزه و بزه کاری شایسته بانوی ایرانی نیست

  • رادیو گفت وگو؛ نزدیک تر به مخاطبان

  • تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی؛ تعبیر اقتصاد بدون نفت

  • حمایت جمهوری اسلامی ایران از شیعیان ایتالیا

  • ازسرگیری غنی سازی طبق شروط رهبری است

  • تلاش رایزنان فرهنگی ایران برای گسترش زبان فارسی در اتریش