ایرنا: نپیوستن به FATF حلقه تحریم‌ها را تنگ‌تر می‌کند

لایحه CFT یا مقابله با پول‌شویی فرایند پیچیده و طولانی‌ طی کرده و شورای نگهبان نیز آن را رد کرده، هنوز در نوبت بررسی مجمع قرار نگرفته است. برخی نمایندگان حتی واردشدن مجمع به بررسی‌های کارشناسی لوایح را خارج از چارچوب وظایف مجمع می‌دانند.

1398/02/17
|
11:16

** ارتباط کشورهای درحال‌توسعه با FATF
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری هم که به‌عنوان نماینده دولت در جلسات مجمع حضور دارد، به «ایلنا» گفته که نمی‌تواند آینده این لوایح را پیش‌بینی کند. این در حالی است که چندین‌بار نقل‌قول‌هایی به مضمون خوش‌بینی به تصویب این لوایح از لعیا جنیدی منتشر شده بود. او اما این نقل‌قول‌ها را صحیح نداشته است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه بارها از جلساتی سخن گفته که درباره FATF داشته است. او حتی از این گفته که بارها پاسخ‌ ابهام‌ها درباره این لوایح را داده و از علت عدم تصمیم‌گیری اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

حسین قریبی دستیار او مصاحبه رادیویی درباره FATF را چنین ادامه داد: «در همان موقع دولت و دستگاه‌های نظارتی به تمام دستگاه‌های دولتی و ذی‌ربط دستورالعمل داده بودند که از همه ظرفیت خود برای اینکه استانداردهای FATF در ایران اجرائی و شرایط ما با این نهاد عادی شود، استفاده کنند. همین‌جا باید اشاره کنم وزارت امور خارجه به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی در کنار تمام دستگاه‌هایی قرار می‌گیرد که می‌خواهند کار خارجی و بین‌المللی انجام دهند اما خود این مسئله بیشتر با وزارت اقتصاد و نظام بانکی است. نکته دیگر اینکه مهرماه 1392 تا امروز تقریبا 37 کشور وضعیت خودشان را با نهاد FATF عادی کردند و عمدتا هم کشورهای درحال‌توسعه مانند کویت، ترکیه، آرژانتین، کوبا، تانزانیا، ویتنام، نیجریه و عراق هستند».

به گفته کارشناسان در هیچ‌کدام از کشورهایی که به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF پیوسته‌اند، این موضوع دستمایه نزاع‌های خیابانی و جناحی نبوده است. برای مثال تا‌به‌حال 190 کشور به کنوانسیون پالرمو (مبارزه با جرایم فراملی سازمان‌یافته) پیوسته‌اند. قریبی هم دیروز در همین زمینه گفته است: «نکته دیگر اینکه تعداد زیادی از کشورها به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تحریم‌های آمریکا هستند؛ از برجسته‌ترین کشورهای تحریم شده همسایه ما روسیه است، بعد کوبا، ونزوئلا و سوریه و کشورهای دیگر. جالب اینکه تحریم مانع کار با FATF نبوده است. ادامه کار کشورهای مذکور با FATF به دلیل آن نیست که آنها به این موضوع توجه نداشتند که ممکن است رعایت استانداردهای مقابله با تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی باعث آسیب‌پذیری بیشتر شود بلکه کشورهای تحریم‌شده‌ای که همکاری با FATF را ادامه دادند، به این فکر کردند که نباید به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مشروعیت بدهند».

دسترسی سریع