صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه تمرکز ثروت و جمعیت در تهران، بسیار خطرناک است گفت: اگر برای تهران اتفاقی بیفتد دیگر مانند لرستان و پل دختر نیست بلکه بیش از 50 درصد ثروت و انبوه جمعیت و امکانات کشور تلف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مصاحبه با رادیو با اشاره به تصویب طرح انتقال پایتخت اداری سیاسی از تهران در سال 1394، گفت: در این قانون هفت ماده ای، یک شورای عالی طراحی شده که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است و پنج نفر از وزرا و رئیس محیط زیست و چهار نفر از نمایندگان مجلس به انتخاب صحن مجلس و نماینده تام الاختیار ستاد کل نیروهای مسلح عضو این شورا هستند.

وی با اشاره به تشکیل آخرین جلسه این شورا با ریاست معاون اول رئیس جمهور در دی ماه سال 97، متذکر شد: منظور از این انتقال مرکز سیاسی اداری است و قرار شد ساماندهی تهران در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود و طبق قولی که وزیر راه و شهرسازی به عنوان دبیر این شورای عالی دادند، تا اردیبهشت ماه، دبیرخانه انتقال مرکز سیاسی اداری تشکیل خواهد شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری اقدامات بسیار عالی را در این خصوص انجام دادند که قابل تامل است، عنوان کرد: دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری، مطالعات بسیار عالی و جمع بندی های خوبی را در این یک سال و نیم از تمام کشور های دنیا، شهرهای مختلف ایران، ویژگی ها و شرایط شان در این زمینه داشته اند.

وی با اشاره به تاخیر افتادن جلسه بعدی این شورا، گفت: پیش بینی ما این است که جلسه بعدی که قرار بود در اردیبهشت ماه تشکیل شود و نقطه یابی را اعلام کند، متاسفانه با توجه به سیل و مشکلات برآمده از بارندگی های اخیر، با تاخیر انجام شود.

ابوترابی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در خرداد ماه، جلسه بعدی شورای عالی انتقال پایتخت در خصوص مکان یابی که الزام شد، توسط دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری و همچنین دبیر دبیرخانه انتقال پایتخت مرکز سیاسی اداری به شورای عالی پیشنهاد می شود، تشکیل شود.

وی با بیان اینکه در تهران انبوهی از جمعیت و دارایی متمرکز شده است، هشدار داد: این تمرکز، برای کشور ما بسیار خطرناک است. اگر برای تهران اتفاقی بیافتد دیگر مانند لرستان و شهرستان پل دختر و بعضی از شهرهای خوزستان نیست بلکه دیگر باید از اینکه بیش از 50 درصد ثروت و جمعیت انبوهی که با یک خطری نظام کشور را می تواند ساقط کند، صحبت کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به کنیا اشاره کرد و یادآور شد: کنیا یک کشور با ثبات آفریقایی بود ولی یک زلزله باعث شد کاخ ریاست جمهوری اش فرو بریزد و آمریکایی ها که سال ها می خواستند وارد کنیا شوند و نمی توانستند، به بهانه امدادرسانی، کنیا را تصرف کنند. لذا همین تصور برای کشور ما در خصوص تمرکز بیش از حد همه دارایی ها و ثروت نظامی و غیر نظامی همگی در تهران قابل تصور است.

وی با تاکید بر لزوم تمرکز زدایی در تهران، گفت: بیش از 130 دانشگاه در تهران داریم که باید تبدیل به پنج یا شش دانشگاه شوند و تماما از تهران خارج شوند. صنایع بسیار بزرگ مانند سایپا و ایران خودرو باید حتما از تهران خارج شوند. مراکز سیاسی و اداری، باید حتما از تهران خارج شوند و بالاخره نیروهای نظامی و این همه پادگان باید از تهران خارج شوند و از الان باید پیش بینی کنیم و پیشگیری کنیم.

ابوترابی ضمن بیان اینکه این انتقال، بار مالی ندارد، خاطر نشان شد: در آخرین جلسه ای که با یکی از شرکت های بسیار بزرگ و خوش نام کشور داشتیم، ریاست آن قرارگاه اعلام کرد که من ریالی از دولت نمی خواهم فقط دولت جانمایی کند و به ما این اختیار را بدهد. ما می سازیم و تحویل دولت که دادیم بر اساس کارشناسی، فضاهایی که در تهران متعلق به دولت است و خالی می شود، به عنوان دستمزد به ما تحویل دهند.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • حجم بزرگ اقتصاد در وزات صمت نمی گنجد

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»