صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بیانیه گام دوم انقلاب در حالی از سوی رهبر انقلاب صادر شد که دشمن با خیز رسانه ای مدت ها قبل در تلاش بود سطحی دیگر از براندازی را آن هم در بعد رسانه ای کلید بزند.

به گزارش فرهنگ سدید؛ بیانیه "گام دوم انقلاب" در حالی از سوی رهبر انقلاب صادر شد که دشمن با خیز رسانه ای مدت ها قبل در تلاش بود سطحی دیگر از براندازی را آن هم در بعد رسانه ای کلید بزند. خط دهی رسانه های معاند، اینبار نه فقط از سوی بنگاه های خبر پراکنی فارسی زبان و بیگانه، که به صورت مستقیم از زبان مقامات امریکایی و دور از تکنیک فریب در افکار عمومی و با ستیزه جویانه ترین شکل، راهبرد عناد ورزی را نسبت به جمهوری اسلامی پیش گرفتند. در این میان خط سیر رسانه ای در کشور با تجمیع حداکثری و رویکرد قدرت نرم نظام حرکتی را از همان روزهای و حتی ساعات و دقایق اول صدور بیانیه آغاز کرد تا این فرمان راهبردی رهبری به سرنوشت نامه معظم له به جوانان اروپا –که از سوی رسانه های داخلی تنها به بازتاب خبری آن بسنده شد- گرفتار نیاید. در تحلیل ابعاد و واقعیت های اجتماعی و سیاسی جریان ساز بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری، استراتژیست ها و تحلیلگران کلان بارها به بحث و واکاوی پرداخته و به نظر می رسد این خط سیر صعودی، هرچه از دهه نوپای چهارم انقلاب دورتر می شویم، رنگ و بویی پخته تر به خود می گیرد.

زمینه ساز صدور بیانیه چه بود؟
رضا حسینی، کارشناس اندیشه سیاسی با اشاره به روند تکوینی رفتار سیاسی و فقهی مردم ایران پا را عقب تر از برهه تاریخی کنونی گذاشته و با اشاره به تحولات قبل از انقلاب می گوید: سرمایه اجتماعی و جامعه مذهبی در دوره رضاخان دچار تغییر و تحول شد و این تغییرات در زمان پهلوی دوم تداوم یافت. بخشی از این شکاف توسط انقلاب اسلامی پر شد اما قسمی دیگر ناشی از دشمنی ها شیطان بزرگ و مشکلات داخلی هنوز پابرجاست. حسینی ادامه می دهد : برخی ساختارهای گذشته در جمهوری اسلامی حفظ شده اند و برخی از بین رفته اند و همچنین بعضی افراد در ساختارهای تغییرشکل یافته از گذشته پابرجا هستند. به دلیل وجود همین ساختارها و افراد، رهبری جوانان را مورد خطاب قرار می دهند. این کارشناس سیاسی تاکید می کند تا پیش از انقلاب، جامعه اسلامی به کمال خود نرسیده و می افزاید: در طول ادوار تاریخ چنین خواستی از سوی مردم مطرح نبوده. چون مردم به آگاهی لازم نرسیده بودند. بنابراین بی نظیر بودن رابطه میان رهبر و مردم نسبت به گذشته از یک سو و بینش بالای افراد جامعه و آمادگی آنها از سوی دیگر زمینه ساز صدور بیانیه توسط رهبری بود.

استمرار نشاط و امید در جامعه اسلامی

از جمله شاخص های "بیانیه گام دوم" رویکرد امید به آینده است که از دو منظر داخلی و خارجی قابل بررسی است. اولا پرهیز از سیاه نمایی و نشاط و امید بخشی در سطح جامعه و خاصه جوانان نه تنها مطالبه دیرین رهبر انقلاب بوده؛ بلکه همواره مورد تاکید معظم له به جامعه رسانه ای کشور نیز بوده است. سطح دوم این راهبرد را می توان در پیامی مهم به غرب و در صدر آن امریکا جست و جوی کرد. جایی که لزوم انعکاس بارقه های امید به عنوان پیامی برای دشمن مخابره می شود و تمام آحاد جامعه ایرانی از دولت و ملت گرفته تا دستگاه ها و قوا و نهادها بایستی بای تجلی هرچه بیشتر و بهتر این مهم بکوشند.

مهدی بلوکات، کارشناس مسائل سیاسی در اینباره می گوید: بیانیه گام دوم دارای یک متن و فرامتن است و زمینه‌ای که این بیانیه در پی دارد. به عبارتی باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که بیانیه گام دوم در چه زمینه‌ای منتشر می‌شود، محیط پیرامونی آن چیست و مخاطبان آن چه فهم و نسبتی با بیانیه دارند؟ علی‌القاعده نمی‌توانیم از امید، امیدواری و آینده روشن در بیانیه حرف بزنیم در حالی که فرامتن یا محیط پیرامونی دچار یک سرخوردگی و ناامیدی است. او با تاکید بر این مهم می افزاید: لذا این گزاره را از اساس مشکوک و غیرقابل استنادی می‌بینم که جامعه ما دچار سرخوردگی و ناامیدی است، اتفاقا شخصا نه تنها هیچ پژوهش یا افکارسنجی جدی ندیدم که موید سرخوردگی و غلبه فضای یاس و ناامیدی در کشور باشد بلکه عکس آن را دیدم. به شکلی که افکارسنجی‌ها و در حقیقت پیمایش‌ها و پژوهش‌هایی که در سطح جامعه انجام می‌شود، در حوزه‌های مختلف نظرات و جمع‌بندی‌های متفاوتی از جامعه دارد. برای مثال در حوزه استقرار امنیت و آسایش، اتفاقا جامعه ایرانی بسیار امیدوار و دلگرم به عملکرد نظام است، یعنی نظامی که در حوزه امنیتی و دفاع از تمامیت ارضی و دفاع از چارچوب جغرافیای کشور بسیار موفق و کارآمد می‌داند و تا جایی پیش می‌رود که نمادهای مقاومت و پیروزی‌های تاریخی و پی در پی جمهوری‌اسلامی را در حوزه نظامی و امنیتی به یکی از نمادهای محبوب اجتماعی حتی برای کسانی که برای سایر حوزه‌های نظام نقد دارند، تبدیل شده است.

شخصیت های کاریزماتیک انقلاب

سردار قاسم سلیمانی شخصیتی کاریزماتیک است. شاید بعد از حضرت امام(ره) و رهبری(مدظله العالی) بتوان حاج قاسم را با این عنوان خطاب کرد و این مهم از درس آموزی پای مکتب اسلام و انقلاب سرچشمه می گیرد و در این رهگذر، کم نیستند شخصیت های آشنا و ناشناس که در راس و میانه انقلاب دست به خشت و گل سازندگی این نهال 40 ساله را دارند و در محبوبیت کم ندارند از حاج قاسم. بلوکات اما این حب همه گیر را بستر و دست مایه ای برای اقتدار دکترین امنیتی جمهوری اسلامی و مقبولیت و مشروعیت آن میان مردم می داند و می گوید: اتفاقی که اخیر پیش آمد و طی آن آمریکا در یک رفتار نابخردانه سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد که در مقابل آن یک اجماع ملی، کم سابقه و غیرقابل پیش‌بینی برای خارجیان در دفاع از سپاه شکل گرفت که نشان دهنده قابل دفاع بودن و رضایت مردم از عملکرد جمهوری‌اسلامی در این حوزه است. مهدی بلوکات ادامه می دهد: نگاهی که رسانه‌های بیگانه از ابتدای انقلاب درباره کارآیی و رویکرد نظام جمهوری‌اسلامی پراکنده بودند، با فضای امروز که سعی می‌کنند، انتشار دهنده فضای ناامیدی و رخوت در کشور باشند، مطابقت دارد. تلاشی که تا به امروز چندان موفق نبوده و با امید و فضای روشنی که در بیانیه گام دوم ترسیم شده، شکست خواهد خورد و به مقاصد خود دست نخواهد یافت. از طرفی هر گاه در کشور مسائلی رخ داد، رسانه‌های بیگانه سعی کردند که به این مسائل دامن بزنند و اوضاع را سیاهتر از گذشته نشان دهند. درباره وضعیت اقتصادی باید دید که تا چه اندازه واقعیت دارد و آیا وضعیت به سیاهی است که آنها ترسیم می‌کنند یا این‌طور نیست و مسائلی وجود دارد اما نه به شکل سیاهی که دشمنان در رسانه‌های خود انعکاس می‌دهند.

جوان ایده پرداز؛ مخاطب پیام ویژه رهبر است

رهبری در "بیانیه گام دوم" تمام جامعه جوانان را مورد خطاب قرار داده اند اما مخاطب پیام ویژه رهبر جوانی است که ایده دارد. این را ابوالفضل معصومی می گوید و ادامه می دهد: رهبر معظم انقلاب به عنوان دیده بان و رهبر جامعه در چهل سالگی انقلاب اسلامی به جمع بندی از فضای طی شده در این سال ها رسیده و یک تناسب میان مسیر و آینده پیش رو ترسیم نموده اند. او اضافه می کند: رشد آگاهی های اجتماعی و سیاسی در جامعه کنونی ما در طول ادوار تاریخ بی سابقه بوده است ، از این رو رهبری آمادگی اذهان عمومی را برای پذیرش این بیانیه مشاهده نموده اند. بیانیه یک متن گفت و گو با حاکمیت نیست ، بلکه با عموم مردم سخن می گوید و یک نیروی اجتماعی خاص را مدنظر دارد و به طور مشخص جوانان را مورد خطاب قرار داده است. معصومی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم شامل دو بخش است، این دوس طح را اینگونه تشریح می کند: بخشی از این بیانیه به گذشته جامعه یعنی آنچه در دوره قاجار و پهلوی بر ایران گذشته است را بیان و قسمت دوم آینده پیش روی ملت را ترسیم می کند.یعنی بیان آنچه که بوده ایم و تصور آنچه که می خواهیم باشیم. مشکلاتی که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس تا کنون به آن دچار بوده و چالش هایی که استکبار جهانی ایجاد کرده در بیانیه گنجانده شده است اما در عین حال ظرفیت ها، فرصت ها و عیوب جامعه نیز بیان شده است. معصومی مخاطب بیانیه رهبری را همه جوانان کشور می داند و می گوید: هر جوانی در هرنقطه ای از کشور مخاطب پیام رهبر است اما جوانی سلام ویژه رهبری را دریافت می کند که دارای ایده باشد و انتقادات منطقی و به حقی که از یک سیستم دارد از عمل خود کمرنگ تر است.

مرتبط با این خبر

  • یک هیچ به نفع بشاراسد...

  • کارآفرینی، نقطه مهجور در بحث گردشگری است

  • هشتک‌های مربوط به اربعین در توئیتر طوفان رسانه‌ای ایجاد کرد

  • حوزه مدیریت بحران در کشور متولی مشخص داشته باشد

  • نسبت پژوهش هایی که در ایران عملی می شوند مناسب نیست

  • شبه خودروهای ایرانی چهارچرخه ای بیش نیست

  • رضا پهلوی را ظرف چند ساعت می گیریم...

  • در مرحله شناخت خطر موفقیت های متنوعی کسب کرده ایم

  • خودرو و جاده‌ غیراستاندارد، از عوامل افزایش شمار مددجویان بهزیستی

  • کالاهای اساسی را اینترنتی نخرید