صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خداوردی لو گفت: به نظر می‌رسد شاهد یک درگیری بین سنت‌های دینی و حتی قرائت‌های مختلف دینی در فضای مجازی هستیم و احتمالاً این درگیری به مرور زمان بیشتر هم خواهد شد.

به گزارش شیعه پرس، برنامه «رهیافت» رادیو گفت و گو با موضوع دینداری در عصر فضای مجازی و با حضور ابوالقاسم خداوردی لو کارشناس فضای مجازی و مدیر مراکز واحدهای فرهنگی دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی آنتن رفت.

ابوالقاسم خداوردی لو در آغاز با تصریح بر اینکه فضای مجازی اثرات زیادی در زندگی مردم دارد، گفت: مهمترین اثر مثبت فضای مجازی سهولت در ارتباطات داخل و برون مرزی است که به این وسیله می‌توان خرید و دانلود محتواهای دینی تا بازدید از اماکن دینی را با آن به صورت چند رسانه‌ای انجام داد. همچنین استفاده از مبلغان و مروجان دینی نیز جزو فرصت‌های فضای مجازی است.

وی اظهار داشت: دین در حوزه فضای مجازی به شکل شبکه محور تبلیغاتی شکل گرفته است که این شبکه محور بودن، بر اساس انتخاب خود اعضا نیز هست. اساساً در دین شبکه محور انتخابی، فرد با افرادی که هم فکر و سلیقه خودش است، ارتباط می‌گیرد.

این کارشناس حوزه فضای مجازی بیان کرد: به نظر می‌رسد شاهد یک درگیری بین سنت‌های دینی و حتی قرائت‌های مختلف دینی در فضای مجازی هستیم و احتمالاً این درگیری به مرور زمان بیشتر هم خواهد شد. این موضوع به آن دلیل است که در فضای مجازی یک بحران هویت وجود دارد و افراد با نقاب‌های دیگری ظاهر می‌شوند و حرف‌هایی را مطرح می‌کنند که باعث گسترش درگیری و ایجاد قرائت‌های مختلف از دین می‌شود.

مدیر مراکز واحدهای فرهنگی دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با رادیو گفت و گو از حضور افراد غیر متخصص در حوزه فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: نبود یا خلاء حضور افراد متولی و متخصص، سبب شده افراد غیر آگاه در این حوزه سکان دار شوند. در اینترنت، زمان به مفهوم زمان رایج است و همیشه و در همه حال در اختیار همه افراد است و چون زمان در این فضا وجود ندارد، نگرش‌ها نیز تغییر پیدا می‌کند.

خداوردی لو به مسئله تبلیغات در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: در این فضا عمده دارایی داشتن فالوور است و از قبال آن می‌توان ثروت و درآمد تولید کرد و عمده فعالیت‌هایی که برای جذب مخاطبان بیشتر صورت می‌گیرد، به دلیل وجه تبلیغاتی آن است. تبلیغات سنتی دین در فضای مجازی با المان‌های خاص فضای مجازی پاسخگو نیست زیرا فرد در این فضا به دنبال درآمد بیشتر است که برای این مهم به دنبال مسائل خاص و نادر که عموماً غیر دینی هستند، می‌رود.

مرتبط با این خبر

  • پیشگیری از اعتیاد باید از نهاد خانواده شروع شود

  • مزاحمت های مجازی؛ نتیجه پرسه زنی نوجوانان در این فضا

  • قوه قضاییه استقلال مالی ندارد

  • افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است

  • رشد علمی ایران در حمایت از کشورهای منطقه شتاب بیشتری می گیرد

  • ادعای عجیب جنبش‌های معنوی برای اثبات خود

  • دست ایران برای مقابله با تحریم‌ها پُر است/ مهلت بانک‌ها تا پایان سال برای صفرکردن دارایی‌های منجمد

  • امریکا باید دست از حمایت از تروریست ها بردارد

  • بازار متشکل ارزی نیامده نرخ ارز را کاهش داد

  • نرخ معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین اعلام شد