صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست و در بسیاری از موارد مانع پیشرفت صنعت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) گفت: قاچاق پدیده ای است که رشد آن موجب ناپایداری اقتصاد خواهد شد و مستقیما به تولید و اشتغال ضربه می زند.

وی با بیان اینکه دریافت عوارض یکی از ابزارهای قانونی ما برای مبارزه با قاچاق است، افزود: عوارض همچون یک تیغ دو لبه عمل می کند از طرفی برای حمایت از تولید و رقابتی کردن آن باید عوارض واردات را افزایش داد اما از طرف دیگر افزایش عوارض گمرکی، موجب افزایش جذابیت قاچاق خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش و کاهش عوارض پدیده نامبارک قاچاق را رقم خواهد زد، گفت: مجلس در برنامه ریزی های خود به این موضوع توجه دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست خاطرنشان کرد: عوارض بالای گمرکی در بسیاری از موارد از جمله صنعت خودرو مانع از پیشرفت و توسعه صنعت خواهد شد کمااینکه این اتفاق افتاده و ما با تعیین عوارض بالا در موارد خاص اجازه رشد صنعت را در داخل کشورمان نداده ایم.

گرمابی متذکر شد: البته برای حمایت از صنایع و در یک محدوده زمانی می توان به این طرح های گمرکی متوسل شد اما اجرای نامحدود و بدون توجه به مبحث رقابت به تولید صدمه خواهد زد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه قاچاق همچنان گریبانگیر اقتصاد کشور ما است، بیان کرد: روش های مختلفی برای تخمین میزان واقعی قاچاق وجود دارد و به همین خاطر کار مشکلی است اما به طور کلی پدیده قاچاق طی سال های اخیر در کشور کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به راهکارهای کاهش قاچاق در داخل کشور مطرح کرد: استفاده از روش های جدید الکترونیکی، استفاده از دستگاه های جدید در گمرک و به ویژه مکانیزه کردن در گمرک و همچنین کاهش دخالت شخص و توجه بیشتر به اتوماسیون به کاهش قاچاق و کمتر شدن اتفاقات خارج از کنترل گمرک کمک خواهد کرد. در حال حاضر گمرک به این سمت حرکت کرده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • حجم بزرگ اقتصاد در وزات صمت نمی گنجد

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»