صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: صدور دفترچه های بیمه هزینه هایی دارد که اجرای پرونده الکترونیک این هزینه را کاهش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع پیگیری مسئله پرونده الکترونیک سلامت بیان داشت: پرونده الکترونیک سلامت در برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه مصوب بوده اما متأسفانه هنوز اجرایی و عملیاتی نشده است.

وی با اشاره به چرایی این مطلب افزود: شاید یکی از دلایل آن فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم در این رابطه است. وقتی قرار است که این برنامه در اقصی نقاط کشور و حتی روستاها پیاده شود باید زیرساخت‌های آن توسط وزارت ارتباطات و اطلاعات فناوری آماده می شد. به نظر می رسد در حال حاضر بیش از 80 تا 90 درصد این زیرساخت ها در کشور آماده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با مزایای پرونده الکترونیک سلامت برای شهروندان گفت: اجرای این پرونده موجب کاهش هزینه ها خواهد شد. در کشورهایی که سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع اجرایی شده افراد یک کارت دارند که حاوی تمام مشخصات و سوابق بیماری های بیمار است.

وی اضافه کرد: صدور دفترچه های بیمه هزینه هایی دارد که اجرای پرونده الکترونیک این هزینه را کاهش خواهد داد. در حال حاضر برخی افراد چهار دفترچه دارند و این هزینه هایی را برای نظام سلامت کشور ایجاد می کند بنابراین پرونده الکترونیک از هم پوشانی ها با هزینه 1200 میلیارد تومانی جلوگیری می کند.

شهریاری ابراز داشت: وزیر بهداشت قول داده اند تا آخر خرداد ماه این برنامه را اجرایی می کنند. مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان همواره برای اجرای قوانین همراه بوده و قطعا در این مورد نیز کمک خواهد کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با اجرای پایلوت نظام پزشک خانواده در سه استان کشور گفت: پرونده الکترونیک سلامت هنوز در این استان ها اجرا نشده است. در این سه استان پایلوت پزشک خانواده اجرا شده اما به معنای رضایتمندی مردم نیست. بسیاری از نمایندگان استان مازندران و فارس دائما به ما مراجعه می کنند و از اجرای این طرح ناراضی اند چراکه ناقص اجرا شده است. بنابراین اگر قرار است کاری را ناقص اجرا کنیم بهتر است به طور کلی آن را اجرا نکنیم اما وزیر بهداشت متعهد شده اند که طرح پزشک خانواده و ارجاع را اجرایی و عملیاتی کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: اجرای این طرح ها طی دو تا سه سال به اتمام نمی رسد اجرای این برنامه ها در بسیاری از کشورهای دنیا 10 تا 15 سال به طول انجامیده است. به نظر می رسد زیرساخت های لازم در زمان وزیر بهداشت فعلی فراهم شود و طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع شروع به کار کند.

شهریاری تأکید کرد: پزشکان عمومی باید آموزش های خاص را فرا بگیرند ضمن اینکه جمعیت ما سیال و جمعیت روستاها و شهرها در نوسان است و این، کار را تا حدودی سخت خواهد کرد

مرتبط با این خبر

  • سیل سیستان و بلوچستان به طور کامل تعیین خسارت نشده

  • ارسال پرونده به شورای امنیت، هدف اروپایی ها از اجرای مکانیزم ماشه است

  • هماهنگی بین مجموعه های استانی در سیل سیستان بی‌نظیر بوده است

  • مناطق آزاد به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافتند

  • پیروزی نهایی از آن مقاومت یمن است

  • ارسال 50 کانکس به استان سیستان و بلوچستان

  • آیا آخرین تیر به ترامپ اصابت می کند؟

  • تبصره " بخشودگی سود تسهیلات واحدهای تولیدی " اجرا نمی شود

  • مدارس تهران فردا هم تعطیل است؟

  • نمایشگاه های 10روزه برای حمایت از زنان کارآفرین برگزار می شود