صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نشست بازخوانی بیانیه گام دوم با همکاری رادیو گفتگو در خبرگزاری مهر با حضور خبرنگاران این خبرگزاری و دو تن از کارشناسان برگزار شد.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری مهر؛ نشست بازخوانی بیانیه گام دوم با همکاری رادیو گفتگو در خبرگزاری مهر با حضور خبرنگاران این خبرگزاری و دو تن از پژوهشگران رسانه برگزار شد.

عطا بهرامی در ابتدای این نشست گفت: بیانیه رهبر انقلاب را از دو منظر می‌توان دید. یکی از منظر یک اندیشمند و دیگری از منظر یک حاکم اسلامی. در بسیاری از حوزه‌ها چیزی که رهبر انقلاب می‌خواهد، ساختارهای ما به سمت آن حرکت نکرده است.

محمدالیاس قنبری دبیر گروه اندیشه ادامه داد: چیستی این بیانیه یک سوال مبنایی است. برخی می‌گویند این بیانیه مانیفست است که درست نیست، چراکه چیزی که از مانیفست برمی آید باید محتوای آن بایدها و نبایدها باشد در صورتی که بیانیه گام دوم ماهیتی تبیینی دارد. بخش عمده بیانیه تبیین چهاردهه ای است که ما طی کرده‌ایم. ما خیلی از راه‌هایی که در طی این چهل سال رفته‌ایم بر مبنای آزمون خطا بوده است و در گام دوم دیگر فرصت آزمون و خطا نیست. گام دوم، گام حرکت سریع انقلاب به سمت اهداف است.

میثاق بدیعی دبیر گروه اجتماعی خبرگزاری مهر گفت: کلیدواژه جوانان در بیانات رهبر انقلاب در دوره‌های مختلف وجود داشته است. آرمانخواهی از سوی جوانان قابل تحقق است نه مسئولین.

سینا سنجری، خبرنگار سیاسی مهر ادامه داد: رهبری در بیانیه گام دوم مجدداً از حقانیت انقلاب دفاع می‌کنند. این سوال مطرح است که چرا بعد از چهل سال ما باید از حقانیت انقلاب دفاع کنیم؟ این بخاطر انفعال مسئولین در قبال مسائل انقلاب است. برخی در این سال‌ها اعتقادی به اصول انقلاب نداشتند یا اعتقاد آنها سطحی بوده یا تحت یک پوششی از اصول انقلاب دفاع کرده‌اند.

مهدی جهان تیغی در ادامه این نشست گفت: انقلاب دستاوردهای بزرگی داشته و می‌شود جلوتر از این هم رفت. بیانیه تصریح دارد که ما به خاطر رویگردانی از رویکردهای انقلابی دچار عقب ماندگی شده‌ایم. افرادی هستند که رویکرد انقلابی دارند اما در سطح تاکتیک دچار محاسبات غلط می‌شوند. محاسبات راهبردی رهبر انقلاب در این بیانیه جمع شده است. بین این محاسبات با محاسبات برخی مسئولین فاصله وجود دارد.

وی افزود: این بیانیه خیلی جامع است. هم باید و نباید دارد، هم نقشه راه دارد، هم آرمانگرایی دارد و هم واقع گراست.

علی رجبی، مدیر کل رسانه‌های نوی خبرگزاری مهر در این نشست گفت: ما برای اینکه بخواهیم بیانیه گام دوم را فهم کنیم، باید نگاه آسیب شناسانه‌ای به گام اول داشته باشیم. ما از سال 42 تا کنون بعضی اوقات تجدید ساختار داشته‌ایم. اما الان باید ببینیم مشکلات رفع شده یا نه. برخی از المان‌های نظام پهلوی هنوز باقی است و به نوع دیگری بازتولید شده است. باید ببینیم گام اول چه بود و چه آسیب‌هایی را در این گام داشته‌ایم.

مهدی جهان تیغی ادامه داد: در بیانیه اصراری برای تغییر ساختارها به عنوان راهکار فوری نیست. باید ساختار ذهنی و راهبردی تغییر کند و خود را تنظیم کند. باید اجازه دهیم صحبت از تغییر ساختار میان مردم و نخبگان شکل گیرد. تغییرساختارها مسئله‌ای جدی است و همه باید در مورد آن بحث داشته باشند البته باید ملاحظات آن را نیز در نظر گرفت.

وی افزود: در حوزه جوانان بیانیه اثبات می‌کند که رهبری عمیقاً به جوانان اعتقاد دارد. یک زمان باید ما زمینه را فراهم کنیم که جوانان پای کار بیایند ولی یک زمان باید فهم عمیقی در جوانان شکل بگیرد. اکثریتی از جوانان ما پتانسیل لازم را دارند.

قنبری گفت: خطاب بیانیه به مردم است که این یک پیام دارد. دوگانه مردم و مسئولین اگر شکسته شود به این معنا که جامعه را به مسئولین و بی مسئولیت‌ها تقسیم نکنیم، می‌توان وضعیت بهتری را شاهد بود. وقتی از مردم مسئولیت زدایی کنید، مردم را منفعل می‌کنید و این بزرگترین آفت است. پیام این بیانیه این است که همه مردم مسئول هستند.

عطا بهرامی افزود: قانون اساسی ما به درستی اجرا نمی‌شود و می‌توانیم فهرستی را بیان کنیم که انجام شده و در تعارض قانون اساسی است. تغییر قانون اساسی غایتی است که مردم باید به فهم آن برسند. اگر به صورت غیر رسمی قانون را به هم بزنید آسیب‌های بیشتری دارد تا اینکه به قانون غلط بخواهید عمل کنید. اگر ما به قانون اساسی عمل می‌کردیم می‌توانستیم نقص‌های آن را فهم کنیم.

الیاس قنبری ادامه داد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم می‌فرماید انقلاب ما از نقطه صفر آغاز شد به این معنی که آزمون و خطای ما در این مدت طبیعی بوده است. در واقع ما با انقلاب، چرخ را از اول اختراع کردیم. بخشی از بیانیه معطوف به تبیین تجربه‌ها و آزمون و خطاهاست که ما امکان اصلاح آنها را نیز داریم.

وی افزود: این بیانیه خطاب به مردم است و رهبری می‌خواهد این مسئولیت را به مردم و به خصوص جوانان گوشزد کند. خیلی از عرصه هاست که مردم می‌توانند در آن ورود کنند. مسیر رشد و پیشرفت در جمهوری اسلامی بسته نیست. کسی که دغدغه داشته باشد کار کند این ظرفیت برایش وجود دارد. البته موانعی هم هست که طبیعی است. تربیت کادر یک مسئله جدی است. ما باید مراکزی داشته باشیم که فکر کنیم، چگونه می‌توانیم برای انقلاب نیرو تربیت کنیم.

سینا سنجری گفت: بررسی کسانی که در صدر مسئولیت‌های کشورند، نشان می‌دهد کماکان کشور را نسل اول انقلاب اداره می‌کنند. اینها افرادی هستند که ذهن جوانان را جهت می‌دهند. یکی از تریبون‌های سیاسی کشور تریبون دولت است که در سال‌های اخیر حتی تشکیکاتی در مسائل اعتقادی و… بیان شده است.

وی افزود: عدم وجود احزاب و تشکل‌های قوی باعث می‌شود، این حس مسئولیت پذیری و تشکل پذیری مردم کمتر شود.

علی رجبی ادامه داد: ما در گام اول یک ظرفیت مردمی داشتیم که در قالب تشکل کار می‌کرد الان همان ظرفیت به ساختارهایی تبدیل شده است که وقتی این اتفاق رخ می‌دهد از وجه تشکل و مردمی بودن آن غافل می‌شویم. ساختار، مالک آن تشکل مردمی شد. یک شکاف بین مردم و مسئولین شکل گرفته است که مردم خود را مسئول نمی‌دانند.

وی افزود: ما از این ساختار نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم کادرسازی کند. کادر باید از دل جامعه بیاید و اگر جامعه خود را منفصل از مسئولیت اجتماعی بداند، کادری تشکیل نخواهد شد.

بهرامی در این نشست افزود: وزارتخانه‌ها باید بتوانند نیروسازی و کادرسازی کنند اما ما یک ساختار متصلبی را ایجاد کرده‌ایم که مدیران ما باقی می‌مانند. بحث دیگر این است که چرا مردم به ساختارهای رسمی در مواقعی مانند سیل اعتماد نمی‌کنند به خاطر است که این ساختارها شفافیت ندارند و پاسخگو هم نیستند.

ساناز باقری راد، خبرنگار اجتماعی گفت: کادرسازی از دو بعد قابل بررسی است. جامعه باید نیروی جوان کارآمد را بسازد که در این مورد نیازمند یک بازنگری در سیستم آموزشی خود هستیم. توصیه مقام معظم رهبری نشان می‌دهد که کاردسازی باید از سوی خود افراد هم شکل بگیرد. تاکید بر معنویت، اخلاق، سبک زندگی و… نشان می‌دهد خود جوانان نیاز دارند، خودسازی کنند و تلاش کنند تا تجربه‌های اجرایی را به دست بیاورند.

مهدی جهان تیغی در پایان اظهار داشت: بیانیه گام دوم با تمجید مردم آغاز شده است و رهبری راه حل مشکلات کشور را رجوع به مردم می‌دانند. دشمن برای ضربه زدن به انقلاب، به مردم فشار می‌آورد. چه کسی است که نداند، الان مطالبه مردم بهبود وضع معیشت است؟ و یا اینکه طبق برخی نظرسنجی‌ها مردم مذاکره دوباره را رد می‌کنند. اینها خود نوعی رفراندوم است. نظرات مردم نسبت به مسائل اساسی کشور مشخص است. پیشنهاد بحث رفراندوم یک بحث سیاسی و غیر صادقانه است.

مرتبط با این خبر

  • کره شمالی می داند تهدیدهای امریکا اجرایی نخواهد شد

  • ایران مقتدرانه به مقاصدش خواهد رسید/ ملت عقب‌نشینی نمی‌کند

  • هزینه کنفرانس منامه بر عهده دول خائن به آرمان قدس شریف است

  • رادیو گفت وگو در هفته ای که گذشت؛(به همراه پادکست گفت و گو پلاس)

  • مردم از خدمات مشاوره قضایی در محاکم بهره مند شوند

  • راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

  • در مقطع کنونی راهی جز ادامه مسیر کنکور نداریم

  • سپاه در سرنگونی پهپاد جاسوسی به وظیفه‌اش عمل کرد / آمریکا‌‌یی‌ها ‌اقدام مقابله به مثل نمی‌کنند‌

  • بهبود عملکرد یا ارائه ویژگی جدید به دارو، هدف نانو دارو است

  • وزارت صنعت درب کارخانه ها را به روی دانش آموزان باز کند