صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تهران (پانا) - رئیس گروه موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از کشف و ضبط 7800 مورد زنده‌گیری غیرمجاز مار و عقرب و 66 هزار مورد شکار غیرمجاز پرندگان و پستانداران طی یک سال اخیر خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست، فرهاد صادقی‌راد با اشاره به پیشینه علم تاکسیدرمی اظهار کرد: مادر علم تاکسیدرمی مومیایی‌گران مصری هستند که مرده‌های خود را در زمان‌های قدیم به روش‌های مختلف به خاک می‌سپردند.

وی گفت: برخی مصریان اموات خود را در ابتدا با روش مومیایی حفظ می‌کردند و پس از آن در تابوت می‌گذاشتند که به مرور زمان این کار تکمیل و بعدها به علم تاکسیدرمی تبدیل شد.

رئیس گروه موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاکسیدرمی به‌طور کلی به معنای مرتب کردن پوست است، گفت: معنای تحت اللفظی تاکسیدرمی یعنی خشک کردن صحیح نیست. پروسه تاکسیدرمی بسیار طولانی است و تاکسیدرمیست‌های جهان هنرمندان بسیار نادر و محدودی هستند. یک تاکسیدرمیست باید به مجموعه فنون علمی و هنری مانند نقاشی و مجسمه‌سازی مسلط باشد. از این روز تعداد آنان در دنیا یک به 10 میلیون برآورد شده است.

صادقی‌راد با اشاره به فواید تاکسیدرمی برای انسان‌ها اظهار کرد: تاکسیدرمی در موزه‌های فعلی در راستای بهره‌برداری از علم، تنوع زیستی و آشنایی مخاطبان با انواع موجودات از نزدیک انجام می‌شود.

رئیس گروه موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری اینکه نمایشگاه‌های موزه‌ای ما در دو نوع نمایشگاه‌های عام برای استان‌ها و مخازن علمی برگزار می‌شوند،گفت: نمونه‌های تاکسیدرمی در مخازن جهت مطالعات علمی رشته‌های تخصصی و بررسی تنوع زیستی و تکامل نگهداری می‌شوند.

وی درباره کنوانسیون سایتیس (کنوانسیون تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری) توضیح داد: گونه‌های مورد نظر «سایتیس» گونه‌های در معرض خطر انقراض هستند که در این کنوانسیون به تایید جهانی رسیده‌اند و تمامی کشورها برای ورود و خروج آن‌ها نیازمند مجوز جداگانه و خاص‌تری هستند. ورود و خروج کلیه گونه‌های تاکسیدرمی شده و حتی زنده نیز نیازمند تأییدیه سازمان حفاظت محیط زیست همان کشور است.

صادقی‌راد با هشدار به خریداران نمونه‌های غیرمجاز تاکسیدرمی شده به جریمه‌های سنگین نگهداری این نمونه‌ها اشاره کرد و گفت: بیشتر این نمونه‌ها آفت و به‌ویژه موریانه می‌زنند و مجموعه کتاب‌ها و قالی‌های نفیس و چندصد میلیونی در منازل را نابود خواهند کرد. مردم این نمونه‌ها را از ساختمان‌های خود خارج کنند و به ادارت کل استان‌‌ها تحویل دهند چراکه علاوه بر ضرر مالی نگهداری این نمونه‌ها برای افراد خریدار، جرایم سنگینی نیز گریبانگیر آن‌ها خواهد شد.

وی درباره جرایم فعالیت‌های زیرپله‌ای و غیرمجاز تاکسیدرمیست‌ها گفت: برای نگهداری غیرمجاز هر قسمتی از یک نمونه شامل پَر، پا، زنده و مرده و اعضای وحوش مجازات سنگینی درنظر گرفته شده است. به عنوان مثال جریمه نقدی 4 میلیون تومانی برای روباه و جریمه 60 میلیون تومانی برای گوزن تنها به عنوان جریمه ضرر و زیان این کار تعیین شده است.

رئیس گروه موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضوابط احداث کارگاه‌های تاکسیدرمی اظهارکرد: داشتن تجربه کافی و علمی متقاضی در این زمینه، عدم ارتکاب به تخلفاتی همچون شکار و صید و زنده‌گیری غیرمجاز، مشکل‌دار نبودن مکان استقرار برای احداث کارگاه و برخورداری از تخصص جداگانه برای تاکسیدرمی پرندگان، پستانداران و خزندگان و ماهی ها از جمله ضوابط است. علاوه براین آزمون‌های تئوری و عملی برای فرد متقاضی برگزار و در صورت تأیید توانمندی، مجوز موقت یک ساله، سه ساله و پنج ساله صادر می‌شود و برای تمدید مجوز نیز مجدداً مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی درباره فعالیت غیراصولی برخی موسسات آموزشی برای پرورش عقرب به منظور انتفاع مالی گفت: متاسفانه تبلیغات وسیعی در حوزه تاکسیدرمی و به‌ویژه پرورش عقرب انجام می‌شود و حتی برخی موسسات نیز به اسم خود مجوز صادر می‌کنند. اشخاصی که در این موسسات دوره تاکسیدرمی و نگاهداری عقرب و مار را می‌گذرانند به هیچ عنوان نباید این آموزش‌ها را به منزله مجوز اقدام به این کار بدانند چراکه این آموزش‌ها صرفاً در حد آشنایی سطحی با این علم است.

رئیس گروه موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ایفای نقش اجتماعی، فرهنگی، آموزشی پژوهشی و تحقیقات و انتشار را از جمله وظایف موزه‌ها برشمرد و اظهار کرد: قدمت موزه‌ها برخلاف پیشینه و سابقه طولانی تاریخی ایران بسیار کم است لذا باید موزه‌های بیشتری داشته باشیم.

به گفته صادقی‌راد، فرهنگسازی بهترین راهکار برای مقابله با تخلفات تاکسیدرمی و دیگر مسائل مربوط به این حوزه است

مرتبط با این خبر

  • تلاش رسانه ای بی بی سی برای ترویج بی بند و باری در ایران

  • سرنوشت نامعلوم 50 کانتینر یخچال وارداتی قاچاق

  • آغاز به روزرسانی رشته ها در دانشگاه های فنی و حرفه ای

  • در آمریکا نیز قوانین مشخصی درباره نوع پوشش وجود دارد

  • بهشتی، شاه بیت حادثه هفت تیر است/ بهشتی قله را شناخته و از آن منصرف نشد

  • طب سوزنی قرار نیست معجزه کند

  • بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی است

  • تکریم مردم و تسریع امور در دستگاه قضایی سبب تحول ملموس در دستگاه می‌شود

  • مشکلات معیشتی مردم، اولویت درمانی را چند پله نزول داده است

  • تحلیل بیداری اسلامی و ظرفیت سازی تمدن نوین به عنوان تمدن رقیب غرب