صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یک پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: چرا کشور‌های اسلامی دست‌نشانده به ظلم آشکاری که نسبت به ملت ستمدیده فلسطین اعمال می‌شود، سکوت کردند؟! زیرا برخی حکومت‌های دست‌نشانده خاورمیانه استقلال ندارند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل شعار‌های جهانی انقلاب اسلامی و رهنمود‌های امام خمینی (ره)) با حضور دکتر سید مهدی رفیعی‌راد، کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سید مهدی رفیعی‌راد در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی یک کشور شکل می‌گیرد که دارای سرزمین و ملتی باشد، همه جای دنیا این دو خصیصه را دارند که به آن‌ها نام کشور اطلاق می‌شود بجز رژیم صهیونیستی. رژیمی که نه سرزمین دارد نه مردم. بعد همین رژیم بدون هویت زور می‌گوید. در این بحث مبنای ما بر بحث علمی است، درباره رژیمی که نه سرزمینی از خودش دارد نه مردمی. در حال حاضر آنچه به عنوان مردم در سرزمین‌های اشغالی جای داده شده، مردمی است که از این طرف و آن طرف جمع و به منطقه منتقل کرده است. سرزمینی هم که رژیم صهیونیستی در آن رحل اقامت افکنده، غصبی است.

وی افزود: اگر بخواهم به طور کلی و بر اساس امنیت ملی بحث کنیم، باید بگویم که یک واحد سیاسی در محیط سیاسی و امنیتی پیرامون خودش نسبت به پدیده‌های امنیتی موضع دارد. ما چگونه به عنوان یک قدرت منطقه‌ای یک رژیم جعلی را که فاصله بسیاری با واقعیت دارد، بپذیریم؟ حتی نمی‌توانیم بگوییم این سرزمین جعلی متعلق به کشوری است که مردمش کافر هستند و به هیچ باوری اعتقاد ندارند؛ لذا وقتی تاریخ سیاسی رژیم صهیونیستی را مرور می‌کنید به ویژه در حوزه مطالعات ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک، کسانی که برای مدیریت جهان ادعای دستور جهانی کردند، (در کشور ما نیز به غلط به نظم نوین جهانی شناخته شد)، پدیده قلدری درست کردند که حد فاصلی میان جهان اسلام، آسیا و غرب باشد.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: رژیم جعلی که توانمند برای سرکوبگری باشد و دستش را باز گذاشتند برای جنایتکاری. حال برای باز کردن منطقه و توسعه اسلام انقلاب اسلامی 40 سال پیش با شعار دفاع از مظلوم به میدان آمد. از سویی کارکرد انقلاب اسلامی بازتولید معارف والای اسلامی بوده است و به امت اسلامی گفته، شما می‌توانید آزاد، پیشرفته و مقتدر باشید و در عین حال پرچم اسلام را بالا نگه دارید و به کشور‌های اسلامی همسایه نگاه برادارنه و حمایتگرانه داشته باشید همانطور که امروز فلسطین نیازمند این نگاه حمایتگرانه از کشور‌های مسلمان است.

سید مهدی رفیعی راد گفت: سوال اینجاست که چرا کشور‌های اسلامی دست نشانده از شعار انقلاب اسلامی برای آزادی، پیشرفت و اقتدار استنکاف می‌کنند و نسبت به ظلم آشکاری که به ملت ستمدیده فلسطین می‌شود، سکوت کردند و حتی نادیده می‌گیرند؟! زیرا این حکومت‌های دست‌نشانده در منطقه استقلال ندارند، اما جمهوری‌اسلامی استقلال دارد، اما سایر کشور‌های اسلامی که نسبت به مسائل و مصائب فلسطین سکوت کرده‌اند، استقلالی ندارند تا از این ملت هم‌کیش و هم مسلک خودشان دفاع کنند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: انقلاب اسلامی چه ویژگی نسبت به حکومت‌های مسلمان منطقه دارد؟ نخست اسلامی بودن انقلاب و نظام در کشور ماست، بعد مردمی بودن و عدم وابستگی نظام به شرق و غرب جز ارکان اساسی انقلاب اسلامی است و شاه‌بیت شعار‌های انقلاب، استقلال، آزادی، جمهوری‌اسلامی است که معارضینی دارد. اگرچه شعار برای حوزه‌های مختلفی موضوعیت دارد و برای اعلام موجودیت، یک ابزار شعار است برای مثال وقتی بخواهند در فرهنگ عمومی کتابخوانی فعلیت پیدا کند، از شعار بهره می‌گیرد.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: برای همین در حوزه سیاسی، شعار موضوعیت و رکن دارد، در نظام اندیشه سیاسی به زبان ساده‌تر ماندگاری شعار سیاسی از یک نظام سیاسی برآمده و حتما معرف یک نظام و سیستم واقعی یک واحد سیاسی است. از طرفی شعار حتما در رابطه با صحنه فعال همان سیاست‌ها موضوعیت دارد؛ لذا آنچه برشمردم ارکان یک شعار سیاسی ماندگار است، شاید بتوان در این رابطه سوال کرد که چه شعاری خوب است و چه شعاری می‌تواند ماندگار بماند؟ به قول امروزی‌ها، انقلاب اسلامی خیلی یکتا است، یگانگی دارد و نمی‌توان گفت: شبیه انقلاب‌های دیگر است.

مرتبط با این خبر

  • تلاش رسانه ای بی بی سی برای ترویج بی بند و باری در ایران

  • سرنوشت نامعلوم 50 کانتینر یخچال وارداتی قاچاق

  • آغاز به روزرسانی رشته ها در دانشگاه های فنی و حرفه ای

  • در آمریکا نیز قوانین مشخصی درباره نوع پوشش وجود دارد

  • بهشتی، شاه بیت حادثه هفت تیر است/ بهشتی قله را شناخته و از آن منصرف نشد

  • طب سوزنی قرار نیست معجزه کند

  • بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی است

  • تکریم مردم و تسریع امور در دستگاه قضایی سبب تحول ملموس در دستگاه می‌شود

  • مشکلات معیشتی مردم، اولویت درمانی را چند پله نزول داده است

  • تحلیل بیداری اسلامی و ظرفیت سازی تمدن نوین به عنوان تمدن رقیب غرب