صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار امیدواری کرد: با شکل گیری بازار متشکل ارزی دولت به سمت تک نرخی شدن ارز هم پیش برود تا مابه التفاوتی ارز به صورت یک یارانه واقعی، به قشر آسیب پذیر جامعه پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معصومه آقاپور علیشاهی در آغاز با اشاره به نوسانات ارزی سال گذشته گفت: در این نوسانات ارزی کوچه و پس کوچه های میدان فردوسی و چهار راه استانبول، با تعیین نرخ آزاد دخیل بودند و این شرایط برای کشور پسندیده نبود و از طرفی، جنگ روانی که در فضای رسانه ای به وجود می آمد، باعث می شد مرتب این بازار دچار تلاطم شود.

وی اضافه کرد: باید مکانی تشکیل شود تا بتواند مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت ارز را تعیین کند که در این راستا صحبت های متفاوتی در کمیسیون اقتصادی انجام شد و در آخر به این نتیجه رسیدند که یک بازار متشکلی تشکل شود و با نظارت بانک مرکزی، در بازار ارز یک ثبات قیمت ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید در بازار متشکل ارزی نظارت و نه تصدی گری کند، اظهار داشت: یک تهدیدی که در حال حاضر در این بازار وجود دارد، آن است که در صورت تصدی گری دولت، مجددا شاهد نوسان قیمت ارز خواهیم بود. در حقیقت باید یک بستر و زیرساخت مطمئنی فراهم شود تا بتوان ارز مورد نیاز مصرف کنندگان واقعی را در اختیار آنها قرار داد.

وی به تهدیدات این بازار اشاره کرد و بیان داشت: اگر میزان عرضه و تقاضای واقعی در بازار ارز شکل نگیرد و سفته بازی در آن ایجاد شود و دولت در آن تصدی گری کند، باعث می شود یک نرخ هم به نرخ های ارز اضافه شود. همین الان هم چند نرخی بودن ارز مسائلی به وجود می آورد که ناشی از دلال بازی ها و امضاهای طلایی است.

آقا پور علیشاهی اظهار امیدواری کرد: با شکل گیری بازار متشکل ارزی، دولت به سمت تک نرخی شدن ارز هم پیش برود تا مابه التفاوتی که در زمینه ارز اتفاق می افتد هم به صورت یک یارانه واقعی، به قشر آسیب پذیر جامعه پرداخت شود.

وی با اشاره به سوء استفاده کنندگان از بازار ارز و اقتصاد، اظهار داشت: این افراد دشمنان واقعی ملت ایران هستند زیرا اقدامات آنها به ضرر تولید کننده و صادر کننده واقعی است

مرتبط با این خبر

  • تلاش رسانه ای بی بی سی برای ترویج بی بند و باری در ایران

  • سرنوشت نامعلوم 50 کانتینر یخچال وارداتی قاچاق

  • آغاز به روزرسانی رشته ها در دانشگاه های فنی و حرفه ای

  • در آمریکا نیز قوانین مشخصی درباره نوع پوشش وجود دارد

  • بهشتی، شاه بیت حادثه هفت تیر است/ بهشتی قله را شناخته و از آن منصرف نشد

  • طب سوزنی قرار نیست معجزه کند

  • بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی است

  • تکریم مردم و تسریع امور در دستگاه قضایی سبب تحول ملموس در دستگاه می‌شود

  • مشکلات معیشتی مردم، اولویت درمانی را چند پله نزول داده است

  • تحلیل بیداری اسلامی و ظرفیت سازی تمدن نوین به عنوان تمدن رقیب غرب